Krzywy zgryz u rocznego dziecka

Krzywy zgryz u rocznego dziecka

Zgodnie z najnowszymi badaniami, około 40 procent dzieci w Unii Europejskiej dotknięta jest wadami zgryzu. W Polsce współczynnik ten jest wyższy, wynosząc ponad 50 procent, co wynika z faktu, iż wielu rodziców uważa tu leczenie wad zgryzu za niepotrzebną fanaberię i zbędny wydatek. Jaki wpływ mają wady zgryzu na dziecko, jak je kategoryzujemy oraz jak z nimi walczyć? Zapoznaj się z artykułem i poszerz swoją wiedzę na temat wad zgryzu.

Kategorie wad zgryzu

Nieprawidłowość ułożenia zgryzu można zauważyć już po wyrżnięciu się zębów u niemowlaka. Wbrew obiegowej opinii krzywy zgryz u rocznego dziecka jest możliwy do wykrycia i już na tym etapie można przeciwdziałać dalszemu rozwojowi wady. Nie istnieje jednak jeden rodzaj wady zgryzu z uniwersalną metodą jego leczenia. W środowiskach naukowych wyróżnia się 6 podstawowych i kilkanaście podocznych rodzajów skrzywienia zgryzu.

Roczne dziecko ma zazwyczaj od 4 do 10 zębów, trudno więc jednoznacznie zbadać dziecko w sposób domowy. Najnowsze metody ortodontyczne pozwalają jednak ocenić, czy dziecku w takim wieku nie pojawiają się symptomy wady, które po roku życia są już widoczne. Wada uzębienia może być przez dziecko dziedziczona bądź nabyta genetycznie, przy czym najszybciej widać tę nabytą. Krzywy zgryz u rocznego dziecka może występować w postaci przodozgryzu, czyli wysunięcia dolnego łuku zębnego w stosunku do górnego bądź tyłozgryzu będącego odwrotnością tej wady. Popularnie spotykane są także zgryz otwarty gdzie przednie, górne zęby, tzw. jedynki nie stykają się z ich dolnymi odpowiednikami tworząc otwartą przestrzeń. Nieco mniej popularnymi wadami zgryzu u dzieci są zgryz krzyżowy, protruzja oraz zgryz przewieszony.

Wady zgryzu u dzieci i sposoby ich leczenia

Krzywy zgryz u rocznego dziecka nie może być leczony w sposób w jaki tego typu schorzenia eliminowane są u nastolatków czy dorosłych. W przypadku wykrycia wady uzębienia, nauka wskazuje przede wszystkim na działania prewencyjne – wcześniejsze odebranie dziecku smoczka czy wszelkiego rodzaju gryzaków o nieodpowiednim kształcie mogących prowadzić do pogłębiania wady. Poważniejsze działania medyczne i ortodontyczne mogą być podjęte dopiero po ukończeniu przez dziecko 3 lat, wówczas można zbadać jego zęby, sprawdzić ich prawidłowość i już myśleć nad tymczasowym aparatem ortodontycznym do zębów mlecznych.

Dzieci w starszym wieku, u których wykryto wyraźną wadę zgryzu powinny odbywać regularne kontrole ortodontyczne. Najlepiej by nosiły tymczasowy aparat ortodontyczny a po wypadnięciu zębów mlecznych i rozwojowi trzonowych, w razie potrzeby na pewnie okres przyjęły aparat stały.

Korekta wad zgryzu

Korekta krzywego zgryzu jest potrzebna i ważna. Po wykryciu u dziecka wady już od najmłodszych lat należy stosować działania prewencyjne obniżające ryzyko rozwoju skrzywienia. Gdy dziecko osiągnie stosowny wiek należy natomiast w razie potrzeby stosować u niego aparat ortodontyczny.

Dzięki korekcie wad zgryzu dziecko nie tylko zyskuje estetyczny uśmiech co zapobiega wielu kompleksom w przyszłości, ale też pozwala uniknąć występujących w przypadku rozwijających się wad zgryzu zaburzeń oddychania, urazów jamy ustnej czy chorób stawów skroniowo-żuchwowych.