Idealnie równe zęby to marzenie bardzo wielu osób, którym natura ich poskąpiła. Na szczęście współczesna medycyna i dziedziny z nią związane mają rozwiązania nawet na to, co nie wyszło samej naturze. O zęby można walczyć wraz z ortodontą, nosząc aparat szyty na miarę. Jak długo trwa proces poprawiania tego, co zepsuły geny? Ile to kosztuje? Poniżej garść informacji dla zainteresowanych.
Jak przygotować się na aparat ortodontyczny?
Nie da się ukryć, że noszenie aparatu ortodontycznego to przygoda dosyć długa i kosztowna. Podczas pierwszej konsultacji pacjent z pewnością dowie się, co musi zrobić, by bezpiecznie założyć aparat ortodontyczny. Najczęściej konieczne jest podjęcie leczenia wszystkich zębów zdradzających ślady próchnicy, a także ściągnięcie kamienia nazębnego. To etap profilaktyki – podczas leczenia ortodontycznego zęby i dziąsła są bardziej narażone na wszelkie stany zapalne, trudniej utrzymać higienę jamy ustnej, dlatego szybciej mogą rozwijać się problemy z próchnicą. Prawidłowe przygotowanie zębów do założenia aparatu to bardzo ważny etap. Jeżeli o swoje zęby dba się regularnie to z pewnością leczenie nie zajmie dużo czasu i szybko będzie można założyć aparat ortodontyczny.
Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Dzisiaj zadrutowanych ludzi jest sporo wśród nas. Noszenie aparatu na zębach nie jest już powodem do wstydu i kompleksów, jednak na czas leczenia komfort życia przynajmniej przez chwilę spada, między innymi ze względu na ból, większą wrażliwość zębów i dziąseł. Każdy pacjent chciałby jak najszybszego efektu, jednak czasokres trwania jego leczenia będzie uzależniony między innymi od wielu indywidualnych czynników. Jednym z nich jest wiek – jeżeli leczenie ortodontyczne rozpoczyna się u nastolatków, efektów można spodziewać się szybciej, niż w przypadku osób dorosłych. Czas noszenia aparatu może wydłużyć się, jeżeli we wszystko będzie musiał być zamieszany chirurg stomatolog. W niektórych przypadkach aparat ortodontyczny można założyć dopiero po usunięciu zębów, trzeba wtedy poczekać na wygojenie się ran. Również zły stan zębów i konieczność wieloetapowego leczenia mogą wydłużyć cały proces. Zakłada się zatem, że leczenie ortodontyczne w przypadku osób dorosłych trwa co najmniej półtora roku, chociaż bardziej realne wydają się 2 lata i dłużej. Aparat można założyć w każdym wieku, ale naprawdę im szybciej, tym lepiej.
Co po zdjęciu aparatu?
Osoby noszące aparat ortodontyczny, już na początku swojej przygody z tym rodzajem leczenia powinny zostać poinformowane o tym, że utrzymanie efektu prostowania zębów wymaga noszenia tak zwanej szyny retencyjnej, jeszcze przez kilka miesięcy po zdjęciu aparatu. To sposób zabezpieczenia zębów przed ich powrotem do starego układu. Często szynę wystarczy zakładać na noc, ale w tym przypadku trzeba po prostu skonsultować się z ortodontą i postępować zgodnie z jego wskazówkami. Dzięki temu piękne równe zęby będą prawdziwą ozdobą uśmiechu, a wszystkie koszty związane z podjęciem leczenia nie pójdą na marne.