Zabieg piaskowania zębów pomaga usunąć osad oraz kamień nazębny. Jest to jeden z etapów higienizacji, która polega na profilaktycznym oczyszczaniu jamy ustnej. Piaskowanie pozwala wyeliminować przebarwienia. Natomiast, czy można palić po piaskowaniu zębów?
Piaskowanie zębów – kiedy się zdecydować?
Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak wybielanie i piaskowanie zębów cieszą się bardzo dużą popularnością. Piaskowanie odgrywa także istotną rolę przy profilaktyce próchnicy oraz parodontozy. Odpowiadamy czy można palić po piaskowaniu zębów oraz przedstawiamy jakie są zalecenia po takim zabiegu. Piaskowanie to nieinwazyjny i bardzo prosty zabieg stomatologiczny, który znacząco poprawia stan higieny jamy ustnej. Można w ten sposób usunąć kamień zgromadzony na zębach oraz osad. Używa się w tym celu specjalnej zawiesiny, w której składzie są drobinki substancji czyszczącej. Cząsteczki są określane jako piasek stomatologiczny i właśnie od tego pochodzi wyrażenie „piaskowanie zębów”. Drobinki są na tyle twarde i zwarte, że bez większych problemów usuwają osad nazębny, a jednocześnie nie uszkadzają szkliwa. Warto wspomnieć o tym, że piaskowanie jest całkowicie bezpieczne i u zdrowych osób nie powinny się pojawić żadne komplikacje. Z reguły wykorzystuje się cząsteczki wodorowęglanu sodu, czyli po prostu sody oczyszczonej lub glicyny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że czysty piasek dentystyczny ma dosyć gorzki smak, który może powodować duży dyskomfort u pacjenta. Dlatego w gabinetach dentystycznych zazwyczaj stosuje się piasek z dodatkami smakowymi, które mają ograniczyć nieprzyjemne doznania. Można wyróżnić naddziąsłowe piaskowanie zębów oraz poddziąsłowe. Naddziąsłowe polega na usuwaniu osadu z części, która jest nad dziąsłem. Wykorzystuje się w tym celu piasek dentystyczny z twardszymi drobinkami. W ten sposób można usunąć nawet duże i uciążliwe przebarwienia. Na koniec powierzchnia zębów jest polerowana przy użyciu specjalnych szczotek lub gumek. Stomatolodzy zalecają również przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji, żeby wzmocnić szkliwo po piaskowaniu zębów. Piaskowanie zębów pozwala dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc, których nie dosięga zwykła szczoteczka. W takich miejscach zazwyczaj rozwijają się bakterie, dlatego trzeba stosować odpowiednią profilaktykę.
Zalecenia po piaskowaniu zębów
Po zabiegu warto przestrzegać kilku zasad, dzięki którym efekty będą się utrzymywać dłużej. Przede wszystkim nie można przyjmować żadnych posiłków przez około 3 godziny po piaskowaniu. Przez kilka następnych dni lepiej unikać kwaśnych produktów, takich jak cytryny i pomarańcze oraz słodkich i barwiących napojów jak coca-cola. Osoby palące powinny się przynajmniej przez 24 godziny powstrzymać od palenia papierosów. Przydatne jest również stosowanie płukanek z chlorheksydyną przez okres dwóch tygodni po zabiegu. Może to zmniejszyć nadwrażliwość dziąseł i zębów.
Koszt piaskowania zębów
Piaskowanie zębów można przeprowadzić w każdym gabinecie dentystycznym, a koszt takiego zabiegu wynosi około 100 zł. Warto zwrócić uwagę na fakt, że NFZ niestety tego nie refunduje. Specjaliści zalecają wykonywanie piaskowania co pół roku. Palacze i osoby pijące duże herbaty oraz kawy powinny decydować się na to częściej.