Blisko 70 procent osób zamieszkających Polskę boryka się z przykrym problemem dotyczący uzębienia – paradontozą. Dobrze wiedzieć, iż zapalanie przyzębie to choroba dziedziczna. Przyczynia się do tego kilka czynników, wśród których znaleźć możemy np. nieodpowiednią higienie jamy ustnej, a także ogólne osłabienie naszego organizmu. Osoby, które szczególnie są narażone na wystąpienie paradontozy, powinny często odwiedzać gabinet dentystyczny, aby stosownie kontrolować stan zębów. Paradontoza, która zostanie szybko wykryta, jest o wiele łatwiejsza do wyleczenia.
Co to jest paradontoza zębów?
Paradontoza jest chorobą charakteryzującą się zapaleniem przyzębia. Skrajny rozwój tej choroby prowadzi często do rozchwiania zębów, a nawet do ich utraty. Głównym winowajcą paradontozy jest przede wszystkim zła higiena. Każdy spożywanie pokarmów bądź napojów prowadzić może do pozostania ich resztek na naszym uzębieniu. Jeżeli w porę ich nie usuniemy, na naszej płytce nazębnej zaczną gromadzić się szkodliwe bakterie oraz grzyby – zwłaszcza na styku zębów oraz dziąseł.
To właśnie przez to powstaje osad, który pod wpływem śliny zaczyna ulegać utwardzeniu do kamienia nazębnego. Przyczyną tego może być wystąpienie choroby przyzębia, w tym przypadku paradontozy. Dodatkowym istotnym czynnikiem, który sprzyja pojawianiu się choroby, jest wiek powyżej 35 roku życia, a także palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu bądź choroby współtowarzyszące, np. cukrzyca, niewydolność krążenia czy duże odporności. Warto też wspomnieć o wahaniach hormonalnych, zwłaszcza podczas ciąży – to też wpływa na rozwój paradontozy.
Pierwsze objawy paradontozy
Choroba na samym początku ma przebieg bezobjawowy. Dobrze jednak zwracać uwagę na aktualny stan uzębienie, by zareagować w porę, aby skutecznie zapobiec ewentualnemu rozwojowi paradontozy. Objawy, które można zaobserwować gołym okiem to przede wszystkim obrzęk dziąseł, zaczerwienie, ból podczas szczotkowania, a często nawet nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Kolejnymi objawami paradontozy jest zapalenie dziąseł, nadwrażliwość na zmianę temperatur, krwawienie, a nawet stany ropne.
Paradontoza – jak wyleczyć?
Początkowe stadium paradontozy najczęściej nie wymaga leczenia. Interwencja dentysty polegać będzie na dokładniejszym usunięciu kamienia oraz osadu nazębnego przez dentystę, a także wyleczeniu ewentualnych ubytków. Dodatkowo stomatolog zabezpieczy płytki przed ponownym pojawianiem się osadu.
Dentysta powinien także indywidualnie doradzić, jak powinniśmy zadbać o higienę jamy ustnej w najdrobniejszych aspektach. Stosowanie się do wskazówek lekarza może zapobiegać ewentualnym nawrotom paradontozy. Bardziej zaawansowane stadium choroby wymaga większej interwencji dentysty.
Przeważnie stosowane są niezwykle precyzyjne urządzenia, które usuwają zawartość powstałych już kieszonek zębowych – do tego zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe. Końce urządzenia mogą zawierać związki zbierające całą szkodliwą florę bakteryjną z płytki zębów. Tego typu zabieg trwa najczęściej godzinę.