Idealny zgryz nie jest tylko kwestią wyglądu, ale i zdrowia. Wady zgryzu mogą wiązać się z licznymi konsekwencjami, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Z jakimi wadami zgryzu można się spotkać najczęściej? Dlaczego ich leczenie jest tak ważną sprawą?
Skąd biorą się wady zgryzu?
O wadzie zgryzu można mówić w chwili, gdy budowa szczęki jest nieprawidłowa, co skutkuje licznymi problemami. Jakie są wady zgryzu?
Wśród najczęściej pojawiających się problemów ze zgryzem pojawiają się:
-zgryz otwarty, w przypadku którego zęby nie stykają się ze sobą,
-zgryz krzyżowy, w przypadku którego uzębienie zachodzi na siebie w nieodpowiedni sposób.
Częstymi problemami są też przodozgryz lub tyłozgryz, w przypadku którego głównym problemem jest cofnięcie się żuchwy. Znanym problemem jest też zgryz głęboki, w przypadku którego górne zęby zachodzą na dolne, co wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Bywa i tak, że zęby są nadmiernie stłoczone, a z powodu braku miejsca w szczęce, zaczynają się obracać pod różnymi kątami. Znany jest też problem zębów odseparowanych, w przypadku którego nadmiar zębów w szczęce skutkuje powstawaniem szpar pomiędzy zębami.
Wady zgryzu mogą być problemem odziedziczonym po rodzicach lub pamiątką po problemach, które pojawiły się podczas porodu. Bywa i tak, że nieprawidłowy zgryz staje się skutkiem złych nawyków w dzieciństwie (np. ssania kciuka). Bez względu na to, z jakim rodzajem wady zgryzu mamy do czynienia oraz jakie są jego przyczyny, jedno jest pewne – im prędzej podejmiemy odpowiednie leczenie, tym lepiej.
Jak leczyć wady zgryzu?
Choć wiele osób ignoruje problemy ze zgryzem, z wadami takimi należy skutecznie walczyć. W jaki sposób? Przede wszystkim za pomocą odpowiednich aparatów ortodontycznych. Można tu skorzystać z aparatów stałych, które nakładane są na zęby na okres do dwóch lat, można też skorzystać z aparatów ruchomych, zakładanych na kilka godzin (np. na noc). O tym, jakie leczenie w danym przypadku przyniesie lepsze efekty, powinien zadecydować ortodonta.
W poważniejszych przypadkach stosowane jest leczenie chirurgiczne, stosowane w przypadku wad szkieletowych. Tu, dzięki współpracy ortodontów i chirurgów, można osiągnąć wspaniałe efekty i odzyskać radość życia. Operacyjne leczenie wad zgryzu polega na takim przesunięciu zębów, by mogły się one ze sobą lepiej stykać. Głównym celem operacji staje się tu zmiana położenia kości szczęk, dzięki czemu można poprawić zgryz, a tym samym wygląd pacjenta.
Dlaczego warto skorzystać z takiego leczenia? Bo wady zgryzu mogą być przyczyną kompleksów i problemów z wymową, mogą też utrudniać mówienie. Wady zgryzu są też przyczyną problemów z gryzieniem, a to oznacza początek sporych problemów z trawieniem pokarmów. Ma to oczywiście fatalny wpływ na pracę przewodu pokarmowego i może skutkować dalszymi komplikacjami zdrowotnymi.
Wady zgryzu są jednym z tych problemów, których nie można ignorować. Im prędzej podjęte zostanie leczenie, tym większa szansa na piękny uśmiech i dobrą formę.