Czy-prochnica-jest-wyleczalna

Czy próchnica jest wyleczalna? Dowiedz się więcej.

Chociaż mogłoby się wydawać, że ze znaczenia utrzymania właściwej higieny jamy ustnej zdaje sobie dziś sprawę dosłownie każdy, to stan zdrowia jamy ustnej wśród naszych rodaków temu stanowczo przeczy. Statystyki mówią, że szczotkowanie zębów rano i wieczorem jest codziennym nawykiem zaledwie połowy Polaków. Jeśli chodzi o stosowanie specjalistycznych płynów, nitkowanie czy profilaktyczne wizyty w gabinecie dentystycznym, sprawa wygląda jeszcze gorzej.

Efekty są takie, że z próchnicą zmaga się ponad 90 procent dorosłych w naszym kraju. Co gorsza, choroba rzadko jest leczona na początkowym etapie. Prowadzi to do powstania rozległych ubytków i konieczności leczenia kanałowego lub zastosowania technik protetycznych. Jeśli zastanawiacie się nad tym, czy próchnica jest wyleczalna, powinniście wiedzieć, że współczesna stomatologia dysponuje wieloma technikami pozwalającymi na jej szybkie, skuteczne i bezbolesne leczenie.

Próchnica – opis choroby

Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są bakterie z gatunków L. acidophilus, Streptococcus mutans, S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, Enterococcus faecalis. Aby te mikroorganizmy mogły przeprowadzić destrukcyjne dla tkanek zębów procesy, niezbędne są jednak również inne czynniki – czas, obecność w jamie ustnej cukrów oraz indywidualna podatność pacjenta.

Produktem metabolizmu cukrów przez wspomniane bakterie są kwasy: propiony, mlekowy, mrówkowy, octowy i masłowy. Jeśli nie zostaną one zneutralizowane lub usunięte z jamy ustnej (poprzez mycie zębów, płukanie i żucie gum bez cukru), po czasie doprowadzają do do obniżenia pH oraz erozji szkliwa. Zęby stają się w ten sposób pozbawione naturalnej bariery ochronnej, przez co procesy próchnicze postępują dalej i sięgają w głąb zęba, obejmując najpierw zębinę, a potem miazgę. Na ostatnim etapie pojawia się silny stan zapalny, objawiający się bólem, krwawieniem, obrzękiem, nieprzyjemnym zapachem z ust i powstawaniem przetok lub ropni.

Kuracja próchnicy zębów

By do tego nie dopuścić, konieczne jest nie tylko zachowanie właściwej higieny jamy ustnej, ale też regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, podczas których wykonane zostaną profilaktyczne badania. Czy próchnica jest wyleczalna? Na szczęście tak. W początkowym stadium jej leczenie nie jest ani bolesne, ale też kosztowne czy skomplikowane. Daje też właściwie stuprocentową pewność co do tego, że ząb da się uratować. Polega na usunięciu zaatakowanych przez próchnicę fragmentów tkanki, a następnie wypełnieniu ubytków żywicą kompozytową (niekiedy wciąż stosuje się przestarzałe plomby amalgamatowe o charakterystycznym, srebrnym kolorze).

Problem jednak pojawia się, jeśli próchnica zdążyła już dostać się do miazgi zęba. Jako że ta tkanka jest unerwiona, zarówno sama choroba, jak i jej leczenie wiążą się z bólem. Kuracja polega na otworzeniu komory zęba, usunięciu chorej miazgi, wypełnieniu go gutaperką oraz odtworzeniu utraconej części korony. Leczenie kanałowe niegdyś było bolesnym przeżyciem dla pacjentów, ale obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków znieczulających, problem ten udało się w znacznym wyeliminować.

Efekty po leczeniu próchnicy

Do wykonywania wypełnień we współczesnych gabinetach dentystycznych wykorzystuje się specjalne żywice kompozytowe. Są one nie tylko bardzo trwałe, ale też estetyczne. Dostępne w szerokiej gamie odcieni, dają się z łatwością dopasować do naturalnej barwy zębów każdego pacjenta. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku leczenia przednich zębów, w tak zwanej strefie estetycznej (od trójki do trójki w każdym łuku). Wszystkim zastanawiającym się, czy próchnica jest wyleczalna, odpowiadamy więc – jak najbardziej tak. Co więcej, wykorzystywane obecnie techniki dają nie tylko trwałe, ale też bardzo estetyczne efekty.