Nie ma co okrywać, ale stan uzębienia Polaków jest fatalny. Największym problemem jest próchnica, która dotyka 50% trzylatków i 70% osób dorosłych. Jest to przede wszystkim efekt niewłaściwej diety i higieny jamy ustnej.
Czym jest fluoryzacja?
Elementem, który decyduje o zdrowych zębach jest szkliwo. To ono stanowi warstwę ochronną zębów, broni je przed rozwojem różnego rodzaju bakterii, które mogą prowadzić do rozwoju próchnicy. Jednym z głównych pierwiastków, który ma decydujący wpływ na silną budowę kości i zębów jest fluor. Jego zapotrzebowanie powinno by zaspokojone poprzez zbilansowaną dietę bogatą w produkty nabiałowe, ryby i owoce morza, orzechy, rośliny strączkowe, a także woda.
Najczęściej ilości fluoru są niewystarczające i trzeba je uzupełniać, zwłaszcza w trosce o stan zębów. W przypadku niedużych niedoborów, wystarczy stosowanie pasty do zębów zawierającej fluor. W przypadku dużego niedoboru wskazane jest przeprowadzenie fluoryzacji.
Fluoryzację zawsze należy przeprowadzać w gabinecie stomatologicznym. Do fluoryzacji lekarz używa specjalnych lakierów lub żelów zawierający fluor w dużym stężeniu. Przed rozpoczęciem zabiegu dentysta bardzo dokładnie oczyszcza zęby z kamienia i resztek jedzenia, następnie pokrywa zęby wybranym preparatem. Aby fluor dokładnie pokrył zęby, przez 2 godziny po zabiegu nie należy pi ani jeść, a przez 12 godzin nie należy myć zębów. Zabieg fluoryzacji jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym.
Co daje fluoryzacja?
Fluoryzacja to przede wszystkim zabieg profilaktyczny, który przede wszystkim ma chronić zęby przed próchnicą. Fluor uszczelnia i wzmacnia szkliwo, które chroni zęby przed przenikaniem bakterii i kwasów. Opóźnia także ponowne tworzenie się kamienia nazębnego.
Właściwy poziom fluoru wspomaga remineralizację zębów, dzięki której niewielkie ubytki na szkliwie mogą zostać uzupełnione.
Fluoryzacja wskazana jest szczególnie w przypadku wystąpienia przebarwień na zębach, wrażliwości zębów. Wskazana jest także dla osób mających założone mostki lub protezy stomatologiczne, zamontowane haczyki mogą osłabiać szkliwo nazębne.
Czy fluoryzacja jest bezpieczna?
Wiele osób obawia się fluoryzacji zębów, ponieważ nadmiar fluoru jest szkodliwy. I rzeczywiście tak jest. Nadmiar fluoru może powodować dolegliwości żołądkowe. Długotrwałe przyjmowanie fluoru w nadmiernych ilościach może doprowadzić do fluorozy, która powoduje uszkodzenie nerek, wątroby oraz trzustki.
To właśnie z tych względów fluoryzację należy przeprowadza w gabinetach stomatologicznych, w których dentysta dobierze odpowiednie stężenie preparatu i odpowiednią jego ilość. Taka fluoryzacja jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia oraz dodatkowo wzmocni zęby.
Fluoryzacja jest szczególnie ważna w przypadku dzieci podczas wymiany zębów mlecznych na stałe, zapotrzebowanie na fluor i wapń jest wtedy większe. Drugą ważną grupą są nastolatkowie. Stomatologowie z przerażeniem obserwują, że aż 90% z nich dotkniętych jest próchnicą. Koszty fluoryzacji są znacznie mniejsze niż leczenie próchnicy.