Efektowny uśmiech i zdrowo wyglądające zęby są w dzisiejszym świecie jednym z podstawowych wyznaczników atrakcyjnego wyglądu, który jest dość istotny dla naszego dobrego samopoczucia i z całą pewnością wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez inne osoby, z którymi stykamy się na co dzień i od święta. Aby cieszyć się pełnią uśmiechu często nie wystarczy jedynie odpowiednia higiena jamy ustnej – w wielu przypadkach nie obejdzie się bez interwencji ortodonty. Na szczęście współczesna stomatologia zna różnorodne rozwiązania, a jednym z nich jest aparat ortodontyczny samoligaturujący estetyczny.
Czy aparat samoligaturujący jest lepszy?
Wybierając się do stomatologa celem skonsultowania możliwości korekcji wady zgryzu czy innych nieprawidłowości zębowych, w większości przypadków będziemy mieli do wyboru wiele różnorodnych modeli leczenia. Korygowanie takich wad ma często nie tylko uzasadnienie jedynie estetyczne, ale wpływa również na zdrowie naszych zębów: chroni je przed ścieraniem i innymi możliwymi uszkodzeniami. Dlatego z leczeniem ortodontycznym nie warto czekać – jest ono bezpieczne, najczęściej nie należy do bolesnych, a efekty uzyskiwane są w krótkich odstępach czasu i naprawdę mogą poprawić komfort naszego codziennego funkcjonowania.
Często pojawia się pytanie o to, czy aparat ortodontyczny samoligaturujący estetyczny jest lepszy niż jego klasyczny odpowiednik. Dla wielu osób będzie on z pewnością świetnym wyborem, ponieważ dzięki ceramicznym zamkom o specjalnie dobranej powierzchni, jest zdecydowanie mniej widoczny na zębach i działa delikatniej niż standardowe metalowe zamki.
Dużym plusem tego rozwiązanie jest też szybszy przebieg leczenia, co sprawia że prędzej otrzymujemy zamierzony efekt przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości wizyt kontrolnych – przy tego typu aparacie nie ma gumek, a więc nie ma konieczności ich częstej wymiany. Przekłada się to również na łatwiejsze utrzymanie higieny i mniejsze narażenie pacjenta na próchnicę zębów. Aparat ortodontyczny samoligaturujący estetyczny jest nieco droższy niż model tradycyjny, jednak pacjenci bardzo chętnie decydują się na niego, ze względu na estetykę, szybkość leczenia oraz ograniczenie ilości koniecznych wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Jak wygląda aparat samoligaturujący?
Niejeden pacjent, przed zdecydowaniem się na model aparatu, ma poważne wątpliwości i obawy, czy na pewno leczenie będzie skuteczne i jak klamry będą wyglądały na jego zębach. Jak sama nazwa wskazuje, aparat ortodontyczny samoligaturujący estetyczny, jest wersją atrakcyjną pod względem wizualnym. Stał się on wręcz kultowy, za sprawą gwiazd popkultury, które bez skrępowania pokazują uśmiechy z ceramicznymi zamkami na czerwonym dywanie i w mediach społecznościowych! Najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest drucik biegnący poziomo przez linię zębów, więc będzie to dobrze wyglądało nawet przy drobnej twarzy i niewielkich rozmiarowo zębach, co nie zawsze wizualnie sprawdzało się przy zwykłym modelu z metalowymi zamkami, czyli aparacie ligaturowanym.
Opisywany tutaj aparat na zęby składa się, podobnie jak tradycyjny model, z metalowego drutu oraz z ceramicznych, gładkopowierzchniowych zamków o niskim profilu. To właśnie zamki są przyczyną ogromniej różnicy, ponieważ dzięki zatrzaskom, nie wymagają stosowania ligatur, czyli gumek, których zadaniem jest utrzymaniu łuku konstrukcji w zamkach. Zastosowanie ceramicznych, nie rzucających się w oczy form sprawia, że pacjenci czują się swobodniej i nie boją się uśmiechać w codziennych, życiowych sytuacjach.
Jak długo nosi się aparat samoligaturujący
Kolejnym pytaniem, które często nurtuje osoby zastanawiające się nad wyborem modelu, jakim jest aparat ortodontyczny samoligaturujący estetyczny, jest to jak długo trwa leczenie. Dla osób czekających na szybkie i widoczne efekty, mamy dobrą wiadomość: leczenie wad tym modelem jest szybsze i mniej bolesne (dzięki zminimalizowaniu tarcia i maksymalnemu zbliżeniu ich do sił fizjologicznych) niż w przypadku modeli ligaturowanych, zdarza się też, że pozwala na zachowanie, czyli nieusuwanie nadliczbowych zębów, co jest niestety często koniecznym zabiegiem przy stosowaniu tradycyjnych modeli „klamerek” na zęby.
Pamiętajmy jednak o tym, że zalicza się on do aparatów stałych, czyli wymaga noszenia przez dłuższy, ściśle określony przez stomatologa – ortodontę okres, po którym najczęściej należy jeszcze wdrożyć aparat retencyjny, dla utrzymania pożądanych efektów.
Czas trwania leczenia będzie oczywiście zależny od problemu, z którym pojawiamy się na fotelu w gabinecie ortodonty, złożone wady wymagające wieloaspektowego leczenia, często nie są możliwe do zniwelowania w przeciągu kilku miesięcy. Jeśli jednak zależy nam na trwałym efekcie, warto stosować się ściśle do zaleceń lekarza prowadzącego, regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne i przede wszystkim odpowiednio dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Wszystko to, wraz z ewentualnym leczeniem protetycznym, które jest często wybieraną formą dopełniania zabiegów ortodontycznych, pozwoli nam cieszyć się wymarzonym uśmiechem przez długie lata!