kamien-nazebny

Skąd się bierze kamień nazębny?

Kamień nazębny jest problemem, który dotyczy prawie każdego. Skąd się bierze kamień nazębny? Jakie są przyczyny jego powstawania? Jakie są jego objawy i jak sobie z nim radzić?

Tworzenie się kamienia nazębnego


Kamień nazębny to płytka nazębna, czyli osad powstający na zębach składający się głównie z bakterii, nagromadzonych w jamie ustnej, która rozpoczyna proces tworzenia krótko po zakończeniu mycia zębów. Nieusunięta płytka nazębna twardnieje, tworząc kamień nazębny. Proces ten zachodzi w jamie ustnej każdego człowieka, a dzięki odpowiedniej higienie można mu zapobiec.
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz niedokładne oczyszczenie płytki nazębnej sprzyja się procesowi mineralizacji.
Płytka nazębna w odróżnieniu od kamienia jest osadem łatwym do usunięcia w warunkach domowych poprzez dokładne szczotkowanie i nitkowanie. Kamień nazębny jest twardym osadem, który można usunąć wyłącznie w gabinecie dentystycznym przez stomatologa lub higienistę.

Kamień nazębny – przyczyny powstawania


Szukając odpowiedzi na pytanie, skąd się bierze kamień nazębny, należy poznać przyczynę powstawania. Przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Płytka nazębna tworząca osad nazębny nieusunięta prowadzi do powstania kamienia. Najbardziej narażone na jego odkładanie są miejsca trudno dostępne oraz przestrzenie między zębowe.
Niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz tworzenie w jamie ustnej warunków sprzyjających do jego utworzenia, czyli spożywanie węglowodanów, które powodują zagęszczanie śliny i namnażanie bakterii stanowi główne przyczyny zalegającego kamienia nazębnego.

Kamień nazębny – objawy


Nieusuwana płytka nazębna krystalizuje się, tworząc kamień nazębny, czyli charakterystyczny osad w kolorze żółtym lub brązowym powyżej dziąseł. Osad ten zyskuje ciemniejszą barwę po spożyciu kawy lub herbaty. Dodatkowo kamień nazębny jest widoczny i często kłopotliwy, powodując powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Skutkiem nieusuwania kamienia jest obniżenie poziomu dziąseł, który może spowodować stany zapalne, a nawet utratę zębów.

Jak radzić sobie z kamieniem nazębnym?


Najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z kamieniem nazębnym jest dokładne i regularne mycie zębów, które zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej. Zęby powinno szczotkować się przez około 2 minuty minimum dwa razy dziennie, starając się dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Aby doczyścić przestrzenie między zębowe, należy zastosować nitki dentystyczne lub szczoteczki między zębowe. Dodatkowo można płukać płukankami do tego przeznaczonym po spożyciu posiłków, który oczyści utworzony nalot i wspomoże zwalczanie bakterii nagromadzonych w jamie ustnej. Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie irygatora, który dokładnie wyczyści przestrzeń. Wszelkie zabiegi higieny jamy ustnej, które można wykonać w zaciszu domowym, przyczynią się do ograniczenia powstania kamienia nazębnego. Naturalną barierą ochronną jest spożywanie marchewek i selera naciowego, które zwiększają produkcję śliny oraz są pomocne w tworzeniu naturalnej bariery ochronnej.
Utworzony kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie dentystycznym. Proces usunięcia jest bezbolesny nazywany scalingiem, czyli rozbijaniem nalotu poprzez zastosowanie ultradźwięków oraz piaskowanie, które dzięki strumieniowi wody z dodatkiem specjalnego piasku skutecznie usuwa pozostałości kamienia nazębnego po scalingu.