Ile zębów mlecznych wypada dziecku?

Dla wielu rodziców i ich dzieci wypadnięcie pierwszego zęba mlecznego jest nie lada przeżyciem, które wymaga odpowiedniego udokumentowania. Maluch z tej okazji bardzo często może spodziewać się także drobnego upominku, który czyni tę chwilę naprawdę wyjątkową. Wielu rodziców zastanawia się, od czego zależy kolejność wypadania zębów mlecznych, a także – czego można spodziewać się w trakcie wymiany uzębienia.

W jakim wieku i kolejności wypadają mleczaki?

Aby móc odpowiedzieć na pytanie, ile zębów mlecznych wypada dziecku, warto zastanowić się, co w ogóle warunkuje ten proces. Otóż, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wypadanie mleczaków jest naturalnym procesem, którego nie sposób zatrzymać. Jego celem jest całkowita wymiana zębów mlecznych na stałe, które będą towarzyszyć człowiekowi już do końca życia. Mleczaki wypadają dlatego, że znajdujące się pod nimi zęby stałe wywołują na nie spory nacisk, co prowadzi do ich chwiejności, a w efekcie – wypadnięcia z łuku zębowego. Liczba zębów stałych jest wyższa niż zębów mlecznych z tego względu, że szczęka i żuchwa dziecka wciąż się rozwijają, przez co pojawia się w nich przestrzeń na nowe uzębienie.

Poza zapytaniem o to, ile zębów mlecznych wypada dziecku, wiele osób zadaję także pytanie, jak wygląda kwestia budowy zębów mlecznych. Otóż, przypominają one nieco zęby stałe, posiadają jednak koronę, która jest o wiele słabiej zmineralizowana. Korzenie w mleczakach są o wiele cieńsze i mniejsze niż w przypadku stałych zębów.

Kiedy zaczynają wypadać zęby mleczne?

Dla rodziców bardzo często przedwczesne bądź też opóźnione wypadanie zębów mlecznych u dziecka jest powodem do niepokoju. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to, w jakim wieku wypadają pierwsze mleczaki, bardzo często związane jest z uwarunkowaniami genetycznymi. Można generalnie powiedzieć, że pierwsze zęby mleczne zaczynają ruszać się i wypadać w okolicy 6 roku życia dziecka, natomiast nie jest żadnym powodem do niepokoju, jeśli wydarzy się to nieco wcześniej bądź też nieco później. Cały proces wymiany uzębienia mlecznego na stałe trwa nawet do 12 roku życia.

Z racji tego, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, nie ma się co niepokoić opóźnieniami bądź też przyspieszeniem wypadania zębów mlecznych. Niemniej jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skonsultować się z lekarzem stomatologiem, bowiem zakłócony proces wymiany mlecznego uzębienia na stałe może być także objawem wielu groźnych chorób, takich jak cukrzyca, celiakia, łuszczyca czy też niedobory witaminy D.

Poza tym, ile zębów mlecznych wypada dziecku, to warto także wiedzieć, jakie objawy temu towarzyszą. Wymiana uzębienia mlecznego na stałe u dziecka może powodować niewielkie dolegliwości bólowe, a także nieznaczne krwawienie. Głównym objawem wypadania zębów jest natomiast ich zwiększona ruchomość. Dziecko, u którego ząb jest wypierany przez długi czas, natomiast wciąż nie chce wypaść, można umówić na wizytę u stomatologa, który zajmie się bezpiecznym jego usunięciem, dając zębom stałym miejsce do prawidłowego rozwoju.

Często zdarza się, że u malucha, u którego wciąż jeszcze nie wypadły zęby mleczne, zaczynają wyrastać zęby stałe. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z umówieniem wizyty w gabinecie stomatologicznym, ponieważ zakłócony wzrost zębów stałych może prowadzić do zaburzeń rozwoju zgryzu.

Jaka jest kolejność wypadania zębów mlecznych?

Odpowiadając na pytanie, ile zębów mlecznych wypada dziecku, warto poznać także schemat ich wypadania. Otóż, jest on bardzo podobny do kolejności wyrastania zębów. Z racji tego, że zęby mleczne nie wypadają naraz, dziecko przez cały czas może bez żadnych problemów spożywać twarde pokarmy wymagające nasilonego żucia.

Jako pierwsze u dzieci wypadają siekacze górne i dolne. Dzieje się to w okolicy 6-7 roku życia. Rok później zazwyczaj maluch traci drugie siekacze górne oraz dolne. W wieku 9 – 11 lat u malucha pojawia się rozchwianie trzonowców górnych i dolnych, które następnie wypadają. W tym samym czasie może także nastąpić utrata kłów dolnych. Ostatnie tracą chwiejność drugie trzonowce górne oraz dolne i górne kły, które wypadają w wieku od 10 do 11 lat.

W trakcie całej wymiany uzębienia mlecznego na stałe maluch traci łącznie 20 zębów – 10 z żuchwy oraz 10 ze szczęki.

Wiedząc już, ile zębów mlecznych wypada dziecku, warto także zorientować się w kwestii dbania o nie. Niektórzy pacjenci wciąż są przekonani, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, bowiem ostatecznie i tak wypadają. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zęby mleczne są o wiele bardziej podatne na urazy mechaniczne i próchnicę niż zęby stałe. Stąd też warto wpoić maluchowi odpowiednie nawyki higieniczne, które zapobiegają rozwojowi groźnej próchnicy.

Stomatolodzy zgodnie twierdzą, że dbanie o prawidłowa higienę jamy ustnej powinno rozpocząć się już w tym momencie, kiedy w ustach dziecka pojawia się pierwszy ząb. Oczywiście, jest za wcześnie na stosowanie specjalistycznej pasty do zębów, jednak po każdym posiłku warto przemyć ząbki dziecka przy pomocy wacika nasączonego letnią wodą. Po pierwszych urodzinach dziecka można wyposażyć je w odpowiednią szczoteczkę z małą główką, a także dopasowaną do wieku pastę.

Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że uzębienie mleczne u dzieci wymaga regularnych kontroli u dentysty. Pierwsza wizyta w gabinecie może odbyć się już wtedy, kiedy maluch nie posiada jeszcze zębów. Z racji tego, że próchnica na zębach mlecznych może rozwijać się w błyskawicznym tempie, warto odwiedzać gabinet stomatologiczny nawet trzy razy do roku.

Wszystko dlatego, że nieleczona próchnica może przenieść się na zęby stałe, których leczenie może być bardzo długie i kosztowne. Zaniedbanie zębów mlecznych może mieć więc wpływ na kondycję całej jamy ustnej u dziecka, dlatego warto objąć je szczególnym nadzorem i troską.

Podsumowując, utrata zębów mlecznych jest procesem zupełnie naturalnym, który o ile przebiega prawidłowo, nie jest powodem do niepokoju. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rodzice zawsze mogą skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który rozwieje ich obawy.