Wszystko o usuwaniu kamienia nazębnego

Wszystko o usuwaniu kamienia nazębnego

Posiadanie kamienia nazębnego dotyczy każdego z nas. Różnica dotyczy tylko tego, że u niektórych gromadzi się na zębach dość szybko, u innych może być niewidoczny przez dłuższy czas.
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka na zębach, która może być biała, albo żółta i mocno przylega do zębów, czyniąc nasz uśmiech mało estetycznym. Kamień ten powstaje w miejscach, które zwykle ciężko doczyścić za pomocą codziennego mycia zębów szczoteczką. Gromadzi się szybciej u każdego, kto pije dużo kawy, mocnej herbaty, ma dietę bogatą w nabiał i pali tytoń.

Usuwanie kamienia nazębnego ile trwa?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego trwa od trzydziestu do sześćdziesięciu minut. Przeważnie jest połączeniem zabiegu zwanego skalingiem i piaskowania zębów. Czas trwania zabiegu różni się w zależności od tego, w jakim stanie są zęby.

Usuwanie kamienia nazębnego- jak przebiega?

Usuwanie kamienia nazębnego jest zabiegiem, który wykonywany jest w gabinetach stomatologicznych. Polega on na pozbywaniu się z powierzchni zębów twardej płytki nazębnej, która jest zmineralizowana. Płytka ta stanowi siedlisko bakterii i może być przyczyną wielu chorób.
Najpopularniejszą metodą usuwania kamienia z płytki są ultradźwięki. Zabieg ten wykonuje się przy użyciu ultradźwiękowego skalera. Za pomocą ultradźwięków powierzchnia zębów skutecznie się oczyszcza, kamień się kruszy i odpada. Zabieg usuwania kamienia nazębnego połączone jest z piaskowaniem, polerowaniem i fluoryzacją. W niektórych przypadkach usuwanie kamienia nazębnego może odbywać się innymi metodami. Są to np. mechaniczne usuwanie kamienia przy pomocy różnych narzędzi dentystycznych, a także metoda laserowa i chemiczna.

Co jaki czas powinno się usuwać kamień nazębny?

Doświadczeni lekarze stomatolodzy polecają usuwanie kamienia z zębów przynajmniej raz do roku, ale jest to kwestia indywidualna. Niektórym potrzebne jest częstsze czyszczenie, ponieważ u nich kamień odkłada się szybciej.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?

Koszt usuwania zabiegu wynosi w prywatnych gabinetach od stu do około stu pięćdziesięciu złotych, a w niektórych, trudniejszych przypadkach koszt może wynieść kilkaset złotych. Na koszt zabiegu wpłynąć może także wiele innych czynników, takich jak pracochłonność i rozległość, a także to jakie zabiegi mu towarzyszą. Koszt rośnie także w momencie podania znieczulenia.
Warto pamiętać, że raz do roku każdemu przysługuje usuwanie kamienia nazębnego na koszt NFZ.

Jak uniknąć odkładania się kamienia nazębnego?

Aby zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego potrzebna jest przede wszystkim regularna higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów, z właściwą częstotliwością i w prawidłowy sposób, odpowiednią pastą, a także czyszczenie przestrzeni pomiędzy zębami odpowiednimi płynami i płukankami to metody, aby uniknąć osadzaniu się kamienia nazębnego. Regularne piaskowania przyczynia się również zachowaniu zębów w doskonałej kondycji i chroni przed bólem, który towarzyszy różnym zabiegom stomatologicznym w gabinecie lekarskim.