Torbiel-pod-zębem

Torbiel pod zębem – przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel pod zębem – przyczyny, objawy, leczenie

Zdrowie jamy ustnej zależy od wielu różnorodnych czynników. W życiu mogą zdarzyć się różne sytuacje, które spowodują rozwój patologicznych zmian w jej obrębie. Jedną z nich jest torbiel pod zębem. Jest to jamiste ciało wypełnione różnorodną treścią, które przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Niestety, kiedy dojdzie do jego rozwoju niezbędna jest interwencja stomatologa. Czym jest taki torbiel oraz w jaki sposób się go pozbyć?

Jak powstaje torbiel pod zębem?

Torbiel w okolicach zęba jest jedną z najczęściej pojawiających się patologicznych zmian w jamie ustnej. Jej przyczyną jest najczęściej utrzymujący się stan zapalny, którejś z sąsiednich tkanek okołozębowych. Przyczyn stanu zapalnego może być bardzo dużo. W wielu przypadkach jest to długotrwała nieleczona próchnica, ale nie jest to jedyny powód. Ryzyko powstania patologicznych zmian mogą być długotrwałe choroby nosa lub gardła. Torbiel rozwija się bardzo powoli i bezboleśnie. To sprawia, że pacjent może się nie zorientować, że coś jest nie tak dopóki nie dojdzie do wybrzuszenia dziąsła lub kości szczękowej. Dopiero wtedy pojawia się znaczny ból, który trudno zwalczyć nawet środkami przeciwbólowymi.

Jakie objawy daje torbiel zęba?

Jak już wspomniano, torbiel pod zębem może przez długi czas pozostawać niezauważona. Dzieje się tak gdyż rozwój tej patologicznej zmiany jest raczej powolny. Początkowe stadium może zostać uchwycone na zdjęciu rentgenowski, ale trudno powiedzieć czy stomatolog zleci takie badanie, kiedy nie będzie ku niemu żadnych przesłanek.

Rozwinięta torbiel może powodować poważne problemy. Najczęściej pojawia się wybrzuszenie dziąsła lub kości szczęki. Wraz z nim, następuje bardzo duży ból, który trudno stłumić nawet silnymi lekami. Może również dojść do asymetrii twarzy oraz rozchwiania zębów. W najgorszych przypadkach, kiedy torbiel jest dużym zwyrodnieniem, zęby mogą po prostu wypaść. Zdarza się również, że w okolicy powstałej torbieli dochodzi do sączenia się treści ropnej.

Usuwanie torbieli

W zależności od rodzaju i zaawansowania torbieli można ją usunąć w różny sposób. Kiedy nie jest za późno, można rozpocząć leczenie kanałowe, które usunie zarodek powstającej zmiany. Niestety, kiedy dojdzie do rozrostu zmiany oraz uwypuklenia w okolicach dziąsła może powstać konieczność operacji chirurgicznej oraz ekstrakcji zęba. Zabieg musi być przeprowadzany przez stomatologa lub chirurga szczękowego. Wszelkie ubytki kostne powstałe na skutek operacji można wypełnić własnym lub sztucznym materiałem. Często bywa tak, iż po powstaniu zmiany torbielowej zęby obumierają przez co konieczne jest ich dodatkowe wzmocnienie.

Podsumowując, torbiel w jamie ustnej jest jedną z najczęściej pojawiających się zmian w jej obrębie. Może rozwijać się bardzo długo nie dając żadnych objawów, jednak w końcu dojdzie do uwypuklenia oraz ataku silnego bólu. Z tego powodu, warto przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej oraz dokładnie leczyć wszelkie schorzenia nosa oraz gardła. W ten sposób zredukowane zostaje ryzyko pojawienia się takiej zmiany.