Szkorbut jest w najprostszym możliwym ujęciu chorobą, której istota polega na zupełnym braku lub niedoborze w organizmie kwasu askorbinowego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niedobór witaminy C w organizmie może przyczynić się nie tylko do ogólnego osłabienia organizmu, ale również doprowadzić do długotrwałego gojenia się ran. Należy jednak mieć świadomość, że obecnie szkorbut występuje stosunkowo rzadko.
Szkorbut – opis choroby
Jak zostało juz wspomniane wcześniej szkorbut jest chorobą spowodowaną niedoborem witaminy C. Należy mieć świadomość, że zdecydowana większość zwierząt potrafi syntezować kwas askorbinowy ze składników pokarmu. Z kolei człowiek musi dostarczyć ją w gotowej postaci. Organizm nie jest bowiem w stanie samodzielnie jej wytworzyć. Godny uwagi jest fakt, że brak właściwej ilości witaminy C w organizmie powoduje, że wytwarzanie kolagenu zostanie zaburzone.
Rekomendowane jest spożywanie od 45 do 90 mg witaminy C na dobę. Zdecydowanie najlepiej dostarczać ją organizmowi w naturalny sposób. Dostępne na rynku różnego rodzaju suplementy powinny tylko uzupełniać jej niedobory. Oczywiście muszą być stosowane z rozsądkiem.
Jak powstaje szkorbut?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zdecydowanie najczęstszą przyczyną omawianej choroby jest dieta, która zawiera stosunkowo małą ilość produktów z witaminą C. Godny uwagi jest jednak fakt, że obecnie na świecie wspomniana dolegliwość występuje bardzo rzadko. Może jednak pojawić się w krajach trzeciego świata z powodu głodu, a także w przypadku osób uzależnionych od alkoholu czy w podeszłym wieku.
Ponadto na szkorbut narażone są osoby z zaburzeniami żywienia, które może mieć podłoże zaburzeń psychicznych. Doskonałym przykładem może być wstręt do jedzenia. Należy również mieć świadomość, że niektóre osoby cierpią na dolegliwości zaburzające wchłanianie witaminy C.
Warto również wiedzieć, że witamina C jest niszczona podczas procesu pasteryzacji. Oznacza to tym samym, że występowanie omawianej choroby można zaobserwować w przypadku dzieci, które są karmione pasteryzowanym mlekiem butelkowym. Nie można zapomnieć, że znaczna większość dostępnych na rynku preparatów mlekowych zawiera w swoim składzie dodatek witaminy C. Niestety w procesie gotowania ulega ona rozkładowi. Z kolei dzieci, które są karmione piersią będą otrzymywały z mlekiem odpowiednią dawkę witaminy C.
Leczenie szkorbutu
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nieleczona choroba może doprowadzić nawet do śmierci. Godny uwagi jest fakt, że zdiagnozowany szkorbut jest bardzo łatwy do wyleczenia. Będzie wymagał podaży witaminy C nie tylko doustnie, ale również z diety czy pozajelitowo. Należy mieć świadomość, że wspomniany kwas askorbinowy służy nie tylko do właściwego funkcjonowania tarczycy, ale również przysadki mózgowej.
Ponadto jest niezbędny do syntezy kolagenu. Uczestniczy także w procesie wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Odgrywa także bardzo istotne znaczenie w metabolizmie cholesterolu, tłuszczów, a także kwasów żółciowych.