Starte zęby – objawy

Starte zęby – objawy

Ludzkie zęby dzień w dzień narażone są na szkodliwe działanie różnego rodzaju czynników mechanicznych i chemicznych. Mowa tutaj między innymi o nacisku, jaki szczoteczka do zębów wywiera na zęby, a także działaniu substancji zawartych w żywności i napojach. Niestety, czynniki te mogą powodować, że powierzchnia zębów ulega drobnym uszkodzeniom, a na jej powierzchni pojawiają się mikroskopijne rysy. Uszkodzenie powierzchni szkliwa sprzyja gromadzeniu się na niej pigmentów i bakterii. Po pewnym czasie może stać się przyczyną poważnych ubytków, pogorszenia stanu zębów, a także – zmatowienia szkliwa. Jeśli chodzi o starte szkliwo – objawy nie od razu są odczuwalne.

Czy można zetrzeć szkliwo?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że uszkodzeń szkliwa niestety nie da się odwrócić. Nie jest ono bowiem żywą tkanką, dlatego nie posiada możliwości regeneracji. Nie ma takiego naturalnego, biologicznego procesu, który mógłby naprawić uszkodzone szkliwo.

Trzeba wiedzieć także, że ścieranie zębów to naturalny proces, który postępuje wraz z wiekiem człowieka. Niemniej jednak bardzo często lekarze stomatolodzy mają do czynienia ze ścieraniem szkliwa zębów, które wymaga leczenia, ponieważ nie jest sytuacją fizjologiczną.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w ogóle można zetrzeć szkliwo. Otóż, tak naprawdę nie jest to żadnym wyzwaniem. Zęby narażone są na działanie bardzo dużych nacisków, a przy okazji innych czynników. Do ich ścierania może przyczyniać się zbyt silne szczotkowanie, stosowanie twardych szczotek, nadmiar w diecie kwaśnych produktów, a także duże spożycie napojów gazowanych. Bardzo często zęby ścierają się również na skutek bruksizmu, czyli nocnego zgrzytania zębami. Dodatkowo na starcie szkliwa narażone są osoby, które mają różnego rodzaju zaburzenia zgryzowe. W ich przypadku zęby nie stykają się ze sobą prawidłowo, co oznacza, że równowaga w zgryzie jest zachwiana, a zęby patologicznie mogą się ścierać.

Jak wyglądają starte zęby?

Osoby, u których zęby zaczynają się ścierać, mogą zauważyć pierwsze symptomy w postaci delikatnych wypłaszczeń na szczytach kłów, a także wygładzenie nierównej powierzchni bocznych zębów. Z czasem może dojść do tego, że powierzchnia sieczna przednich zębów będzie wyglądać jak równo przycięta. Pacjent językiem może wyczuć ostrość startych krawędzi, a czasem, zwłaszcza rano po przebudzeniu, wyczuwać między zębami tak jakby grudki piasku. Przy startych zębach mogą pojawić się także zagłębienia w okolicy dziąseł, tuż przy szyjkach zębowych.

Starte szkliwo – objawy

Jeśli chodzi o starte szkliwo – objawy mogą pojawić się także dużo później. Mowa tutaj między innymi o nadrażliwości na bodźce termiczne – czyli zimne lub gorące pokarmy. Pacjent może odczuwać także dyskomfort spożywając kwaśne i słodkie potrawy. Wszystko dlatego, że utracił on zewnętrzną warstwę zęba, stanowiącą jego barierą ochronną.

Bywa także, że pacjent, którego dotyczy problem startego szkliwa, odczuwa napięcie mięśni żuchwowych. Dodatkowo często możliwe do zaobserwowania jest przebarwienie zębów, a także ubytek tkanek w okolicy dziąseł. Daje się również zauważyć szare zabarwienie brzegów jedynek górnych.

Bywa tak, że w bardzo zaawansowanych przypadkach, kiedy zęby są wyjątkowo mocno starte, problem skutkuje tym, że ich brzegi zaczynają się kruszyć. Pacjent może wtedy odczuwać silne dolegliwości bólowe, napięcie mięśni karku, a także bóle w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych. Bywa, że ból jest wyjątkowo silny i mylony z zapaleniem miazgi.

Osoby, u których to bruksizm jest przyczyną starcia szkliwa, bardzo często dochodzi do nadmiernej rozbudowy dolnej części twarzy, przez co przybiera ona nieco kwadratowy wygląd. Jednym z najbardziej poważnych skutków starcia szkliwa jest zapalenie bądź też obumarcie miazgi. W wyniku braku bariery ochronnej mogą do niej łatwiej wnikać różnego rodzaju drobnoustroje.

Zniszczone szkliwo i starte zęby – co robić?

Jeśli chodzi o starte szkliwo – objawy są już znane. Teraz należy zastanowić się, co zrobić, kiedy się pojawią. Przede wszystkim, najważniejsza jest szybka zmiana nawyków żywieniowych. Należy dokonać tego już po zauważeniu pierwszych objawów, które mogą świadczyć o ścierającym się szkliwie. Pacjent powinien unikać kwaśnych pokarmów i napojów, a także zrezygnować z jedzenia, które może barwić szkliwo. Dodatkowo, szczególną uwagę należy przywiązywać do prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczoteczkę z twardym włosiem należy wymienić na miękką, a przy szczotkowaniu nie wywierać zbyt mocnego nacisku na powierzchnię zębów. Warto też pamiętać o tym, by po zjedzeniu czegoś kwaśnego nie szczotkować zębów przez przynajmniej pół godziny. Wystarczy przepłukać jamę ustną wodą.

Pacjent, który zauważył ścierające się szkliwo, nie powinien zwlekać z wizytą u dentysty. Specjalista, który zajmuje się problemem startych zębów poinstruuje go, w jaki sposób dalej postępować. Jeśli ząb starty jest w sposób nieznaczny, wystarczy zmienić codzienne nawyki, ewentualnie lekko wyszlifować krawędzie zębów. Dodatkowo, dentysta może zalecić stosowanie pasty do zębów z dużą ilością fluoru, która zabezpieczy zęby i poradzi sobie z problemem nadwrażliwości na gorące i zimne potrawy.

Jeśli problem jest nieco bardziej zaawansowany, specjalista może zalecić wykonanie specjalnej szyny, której zadaniem jest zabezpieczenie zębów. Czasem rozwiązaniem jest także rehabilitacja, która ma nauczyć pacjenta rozluźnienia mięśni twarzy.

Kiedy zęby są bardzo zniszczone, konieczna może być ich odbudowa. Ci, którzy cierpią na bruksizm, bardzo często ratowani są przy pomocy zastrzyków z botoksu. Zmniejsza on napięcie mięśniowe, jednak jednocześnie wpływa na wygląd twarzy.

Plan leczenia startego szkliwa, kiedy problem jest już zaawansowany, może być naprawdę kosztowny. Dlatego bardzo ważne jest, aby stosować odpowiednią profilaktykę, która ma na celu jego ochronę.

Jeśli chodzi o starte szkliwo – objawy bardzo często pojawiają się późno i są przez pacjentów bagatelizowane. Zazwyczaj pojawiają się oni u lekarza dentysty, kiedy problem jest już widoczny gołym okiem i trzeba sobie z nim radzić przy pomocy bardziej zaawansowanych środków.