Pacjenci narzekają na ból, kiedy rośnie ząb mądrości objawy są raczej jednoznaczne. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zęby mądrości wyrzynają się nawet do 40 roku życia. Trzecim zębem trzonowym jest ząb mądrości, inaczej nazywany ósemką. W tym artykule wyjaśnimy, ile rośnie ząb mądrości objawy powinny dać do myślenia.
Ile trwa wyrastanie zęba mądrości?
Zazwyczaj z dużym bólem i dyskomfortem wiąże się wyrastanie ósemek. Jednak nie u wszystkich pojawiają się zęby mądrości, które klasyfikowane są jako szczątkowe uzębienie. Na ich wzrost często brakuje miejsca, ponieważ znajdują się na końcu łuku szczęki. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ósemki zagrażają innym trzonowcom, a do tego powodują mnóstwo komplikacji. Przyczyną rozwoju infekcji są zatrzymane zęby mądrości. Jeśli są prawidłowo wyrżnięte to mogą pełnić funkcję przeżuwania oraz miażdżenia pokarmu. Jeśli nie mają negatywnego wpływu na sąsiadujące zęby to ich rola jest naprawdę bardzo istotna.
Brak ósemek nie powinien zaburzać funkcji przeżuwania pokarmu. Pojawia się przeważnie silny i promieniujący ból, gdy rośnie ząb mądrości objawy mogą ustępować. Miejscowe stosowanie maści przeciwbólowych jest jednym ze skuteczniejszych sposobów. Tego rodzaju preparaty są dostępne bez recepty, a do tego można je aplikować nawet kilka razy dziennie. Najlepiej stosować maści od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Warto mieć na uwadze, że olejek goździkowy aplikowany miejscowo pomaga załagodzić ból zęba mądrości. Substancja ma bardzo silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
Co zrobić gdy rośnie ósemka i boli?
Płukanki przygotowane z naparu szałwii i rumianku też mogą być pomocne w łagodzeniu dolegliwości związanych z wyrzynaniem się ósemki. Nie tylko ból, ale również szereg innych dolegliwości powodują rosnące zęby. Jest to skutek tego, że wyrastają po zakończonym etapie kształtowania się szczęki. Na tylną część żuchwy napiera bolący ząb mądrości, a to z kolei powoduje ogromny dyskomfort. Należy pamiętać, że ósemki rosną etapami, dlatego cały czas mogą nawracać dolegliwości bólowe. Mogą się nawet utrzymywać kilkanaście dni. Na początku uczucie rwania ogranicza się tylko do obszaru, gdzie wyrasta ząb. Dziąsło staje się wrażliwe na dotyk i bardzo mocno zaczerwienione. Może się również pojawić opuchlizna miejscowa i ból ucha. Trudności z życiem i połykaniem jedzenia mocno utrudniają normalne funkcjonowanie.
Warto mieć na uwadze, że brak możności swobodnego otwarcia ust jest normalnym objawem. Stosunkowo rzadko pojawia się ból gardła od zęba mądrości. Taki objaw może błędnie sugerować infekcję górnych dróg oddechowych. Rozwijająca się w korzeniu próchnica może być przyczyną silnych dolegliwości bólowych zęba mądrości. Podstawowym objawem jest oczywiście nieprzyjemny zapach z ust. Może również wystąpić wysoka gorączka, a w ostrych stanach zapalnych może na dziąśle pojawić się ropień. Zapalanie ślinianek jest często mylone z początkowym stanem zapalnym ósemki. Zęby, które pomimo rozwoju dalej znajdują się w kości to całkowicie zatrzymane zęby mądrości. Pacjent może nawet nie wiedzieć o ich istnieniu, ponieważ ten stan nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany przez zespół lekarzy. Ciężko się skupić na codziennych obowiązkach, gdy rośnie ząb mądrości objawy nie zawsze są jasne.
Jak bolą zęby mądrości?
Usunięcie zębów zatrzymanych całkowicie zależy głównie od ich lokalizacji. Jeśli ósme zęby trzonowe nie zagrażają sąsiadującym siódemkom to nie są niebezpieczne. Prawidłowo wyrżnięte nie przyczyniają się do przesuwania reszty zębów w łuku. Warto wspomnieć, że nie trzeba ich usuwać, jeśli nie wywołują stanów zapalnych dziąseł. Nieprawidłowe wykształcenie ósemki jest wskazaniem do ekstrakcji. Trzeba to zrobić także wtedy, gdy nachodzą na sąsiadujące zęby. Krzywe ósemki mogą niestety prowadzić do wykształcenia się wady zgryzu.
Właśnie dlatego trzeba swoje dziecko wysyłać na regularne wizyty do stomatologa. Utrzymujący się ból pomimo zakończenia etapu wyrzynania się zębów jest dodatkowym wskazaniem do ekstrakcji. Nie ulega wątpliwości, że osoby planujące korekcję zgryzu aparatem ortodontycznym powinny zdecydować się na usunięcie zębów mądrości. Dotyczy to również kobiet w ciąży do końca drugiego trymestru. Na podstawie pantomogramu lekarz stomatolog podejmuje ostateczną decyzję o usunięciu. Zabieg jest zawsze przeprowadzany przez doświadczonego chirurga stomatologicznego. Wykorzystuje on metodę dłutowania do wyrwania zęba.
Bardzo ważną rolę odgrywa rekonwalescencja po ekstrakcji zębów mądrości. Nawet kilka dni po zabieg może być odczuwany dyskomfort. Może też wystąpić opuchlizna, która powinna sama zniknąć po 3-4 dniach. Jeśli się utrzymuje dłużej to należy zgłosić się do lekarza stomatologa. Pacjent może się czuć osłabiony, więc lepiej wziąć wtedy zwolnienie w pracy. W celu zminimalizowania wystąpienia powikłań należy stosować się do wszystkich wskazówek i zaleceń lekarza. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak długo rośnie ząb mądrości objawy są wszystkim znane.