Rodzaje protez – jakie są? Jak je dobierać i dbać?

Dr Wojciech

Utrata pojedynczego zęba może być bolesna dla każdego, a co dopiero w sytuacji, gdy ubytek jest większy. Na szczęście, obecnie dostępna nowoczesna medycyna protetyczna oferuje szereg rozwiązań, które pozwalają cieszyć się w pełni funkcjonalnym uzębieniem, a także doskonałymi walorami estetycznymi.

Protezy zamiast własnych zębów

Wiele osób zapewne jest w stanie przypomnieć sobie, jak ich babcie czy dziadkowie nosili pełne protezy zębów. Choć, oczywiście, obecnie takie rozwiązania również są dostępne, w pierwszej kolejności dąży się do utrzymania w jamie ustnej własnych zębów. Dlatego też dużą popularnością cieszą się obecnie protezy o dużo mniejszych rozmiarach – obejmujące jeden lub maksymalnie kilka zębów. To dużo lepsze rozwiązanie, póki możliwe jest zachowanie choćby części własnych zębów w dobrym stanie.

Na chwilę obecną protetyka oferuje rozwiązania ruchome oraz stałe. W przypadku protez ruchomych – osoba, która decyduje się na takie uzupełnienie uzębienia może we własnym zakresie zakładać oraz zdejmować protezę. W przypadku stałego mocowania – nie ma takiej opcji, jednak z drugiej strony – zdaniem wielu użytkowników higiena tego rozwiązania jest dużo wyższa.

Szczególna proteza – licówki

Wśród protez wskazać można również bardziej nietypowe rozwiązanie, jakim są licówki. Stosuje się je w przypadku, gdy własne zęby wciąż znajdują się w szczęce, ale z różnych względów wymagają uwagi – na przykład w związku ze ściemnieniem szkliwa. Licówki mają za zadanie poprawić wizualny wygląd zębów, wybielić je lub zamaskować nieduże ubytki czy ukruszenia. Jak sama nazwa wskazuje – przykleja się je na lica, czyli przednią część zęba.

Pozostałe typy protez

Jak wspomniano wcześniej, protezy co do zasady dzielą się na stałe i ruchome. Wśród tych pierwszych można wskazać:

– wkłady zębowe (koronowe),

– most protetyczny,

– licówki,

– implanty.

Jeśli chodzi o protezy ruchome, wymienić można:

– protezy szkieletowe,

– akrylowe (całkowite bądź częściowe),

– stworzone na bazie elastycznych materiałów,

– tak zwane overdenture.

Wybór najlepszej protezy powinien być każdorazowo dokonywany w oparciu o ocenę lekarza. Tylko wykształcony protetyk może ze stuprocentową pewnością stwierdzić, która proteza sprawdzi się w konkretnym przypadku. Nieprawidłowy dobór w tym zakresie może niestety skutkować uszkodzeniami sąsiadujących zębów lub po prostu niewygodą i brakiem funkcjonalności.

Jak dbać o protezę?

Dbałość o zachowanie odpowiedniego stanu protezy jest bardzo istotna. Choć, oczywiście, tego typu sztuczne zęby nie ulegną uszkodzeniu przez próchnicę, nieodpowiednia dbałość o czystość okolic zębodołu może prowadzić do niebezpiecznych stanów zapalnych, a w konsekwencji – nawet do uszkodzeń zdrowych zębów.

W przypadku protez ruchomych należy wyjmować je co wieczór i poddawać dokładnemu czyszczeniu oraz osuszaniu. Następnie, tak przygotowaną protezę umieszcza się w suchym, szczelnym pojemniku. Jeśli chodzi o protezy stałe – zalecana jest ogólna dbałość o stan higieny ustnej specjalnymi, przeznaczonymi do tego celu preparatami.

Następny post

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie endodontyczne, potocznie nazywane kanałowym jest metodą leczenia nieodwracalnych stanów zapalnych miazgi zęba. Zabieg polega na usunięciu pod znieczuleniem miazgi z komory i kanałów zęba, a następnie dezynfekcji i wypełnieniu kanałów. Budowa zęba Żeby lepiej zrozumieć proces leczenia kanałowego, należy w skrócie zapoznać się z uproszczoną budową zęba. Każdy z […]

Może Ci się spodobać