Protetyka stomatologiczna - co to jest?

Protetyka stomatologiczna – co to jest?

Protetyka stomatologiczna co to jest, to bardzo często zadawane pytanie. Jest to przede wszystkim dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem prawidłowej czynności oraz budowy całego układu stomatognatycznego, w którego skład wchodzą jama ustna z zębami, nerwy, mięśnie, a także stawy skroniowo-żuchwowe.

Czym zajmuje się protetyka?

Należy pamiętać, że protetyka to część stomatologii, która nie zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem zębów, lecz wkracza tam, gdzie na standardową pomoc dentystyczną jest już niestety za późno. Warto podkreślić, że głównym zadaniem takiej gałęzi medycyny jest nie tylko poprawienie wyglądu zębów, ale głównie polepszenie naszego stanu zdrowia oraz zapobieganie wszelkim zmianom w jamie ustnej, które są spowodowane poprzez braki w uzębieniu.

Kiedy należy udać się do protetyka?

Protetyka stomatologiczna jest skierowana nie tylko do osób starszych, u których braki w uzębienie są naturalne, lecz również osoby młodsze, które z różnych przyczyn straciły swe zęby, na przykład przez wypadek, bowiem utrata nawet jednego zęba może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. Z tego powodu nie wolno bagatelizować problemu. Protetyka stomatologiczna co to jest to bardzo popularne zagadnienie.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Protetyka stomatologiczna co to jest – to często zadawane pytanie przez osoby starsze. Warto podkreślić, że w protetyce stomatologicznej wyróżnia się dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych. Są to uzupełnienia ruchome, a także stałe. Różnić się będą przede wszystkim sposobem utrzymania w jamie ustnej. Warto podkreślić, że pierwsze z nich są założone na stałe, co będzie oznaczało, iż są przyklejone do reszty zębów oraz implantów bądź przykręcone do implantów. Należy pamiętać, że jest to spore uproszczenie, jednakże powinno dobrze wyjaśnić sytuację. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że protezy ruchome to takie, które pacjent może w każdej chwili samodzielnie wyjąć z jamy ustnej.

Wszystkie grupy złożone są z różnych rodzajów uzupełnień. Warto podkreślić, że w grupie stałych uzupełnień wyróżnić można: wkłady koronowe, koronowo-korzeniowe, korony, licówki, mosty, a także uzupełnienia stałe, które oparte są na wszczepach śródkostnych – są to implanty. Warto zaznaczyć, że na wszczepach mogą być osadzone korony, a także mosty. Oprócz tego do uzupełnień ruchomym zaliczane są protezy szkieletowe, akrylowe, a także specjalne protezy, które wsparte są na pozostałych zębach bądź implantach. Jeśli mowa o wkładach koronowo-korzeniowych, to tego typu uzupełnienia stosuje się wtedy, gdy zęby leczone są kanałowo.

Należy pamiętać, że część korzeniowa wkładu zajmuje oczyszczoną w czasie leczenia kanałowego naczyń, a także nerwów. Warto podkreślić, że część koronowa odbudowuje zrąb zęba – jego zębinę. Ponadto zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych umożliwi odbudowę zniszczonego zęba dzięki założeniu korony protetycznej. Trzeba też wspomnieć o tym, że wkłady koronowe to wkłady wykorzystywane do odbudowy ubytków korony zęba. Przeważnie stosuje się je w zębach bocznych.