Od ilu lat wypadają mleczaki?

Od ilu lat wypadają mleczaki?

W przypadku zębów mlecznych naturalne jest to, że w końcu wypadną. Nie trzeba się tym przejmować, chyba że dojdzie do tego przedwcześnie. Wskazują na to różne nieprawidłowości, które powinno się skontrolować ze stomatologiem. Wymiana uzębienia mlecznego na stałe następuje już u kilkulatków. Jest to jednak proces, który trwa stosunkowo długo. Warto dowiedzieć się, od ilu lat wypadają mleczaki i w jakiej kolejności. Oczywiście u każdego dziecka może wyglądać to w nieco inaczej. Czasem zęby mleczne wypadają szybciej, innym razem utrzymują się przez długi czas.

Od ilu lat wypadają mleczaki?

Jeśli ktoś zastanawia się, od ilu lat wypadają mleczaki, to powinien wiedzieć, że następuje to u kilkulatków. Oczywiście zęby nie wypadają wszystkie od razu. Jest to powolny proces. Ubytki w uzębieniu mogą być mniejsze lub większe, nie ma na to reguły. Każdy jest przecież inny, więc nie da się niczego przewidzieć. O rozpoczęcie procesu wypadania mleczaków i pojawieniu się zębów stałych można mówić już w przypadku sześciolatka. U niektórych dochodzi do tego dopiero w 7. roku życia. Jest to kwestia indywidualna. Jeśli jednak utrata uzębienia ma miejsce wcześniej, to należy się zaniepokoić. Przedwczesne wypadanie mleczaków świadczy o jakichś nieprawidłowościach, które należy zweryfikować.

Wypadanie zębów mlecznych – kolejność

Znaczenie ma nie tylko to, od ilu lat wypadają mleczaki, warto poznać także kolejność ich tracenia. Najczęściej jest tak, że mleczaki wypadają w kolejności odpowiadającej ich wyrośnięciu. Oznacza to, że najpierw znikną zęby mleczne w postaci dolnych i górnych jedynek. Ma to miejsce zwykle między 6. a 7. rokiem życia. Kolejne są dwójki, co ma miejsce u dzieci w wieku od 7 do 8 lat. Z czasem wypadną także dolne i górne czwórki. Następuje to zazwyczaj w wieku od 9 do 10 lat. W tym samym czasie może dojść także do utraty dolnych i górnych piątek. U dzieci w wieku od 10 do 12 lat najczęściej dochodzi do wypadnięcia dolnych i górnych trójek. Łatwo wobec tego wywnioskować, że wymiana uzębienia mlecznego na stałe może zająć nawet 6 lat. Jest to dosyć sporo czasu. Oczywiście niektóre dzieci mogą zacząć tracić zęby później. Można o tym mówić u osób, które później rozpoczęły okres ząbkowania.

W przypadku tracenie zębów mlecznych niezwykle istotna staje się odpowiednia higiena jamy ustnej. Ma to na celu uchronienie się przed problemami. Właściwa higiena służy przede wszystkim przeciwdziałaniu rozwojowi próchnicy. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zawsze powinno się obserwować proces wyrzynania zębów i czuwać nad tym, aby nie pojawiły się jakieś nieprawidłowości. Zdarzają się przypadki, że szczęka u dziecka jest zbyt wąska, co niestety grozi wystąpieniem wad zgryzu. Lepiej udać się z dzieckiem do lekarza stomatologa w razie odnotowania podejrzanych zmian w jamie ustnej. Wypadnięcie pierwszego zęba dla sześciolatka może być dużym zdziwieniem i powodem do niepokoju. Należy wyjaśnić, że to normalne i pozostałe mleczaki także wypadną w odpowiedniej kolejności i nie trzeba się tym nadmiernie przejmować. Zawsze można odwrócić uwagę dziecka i wywołać uśmiech na jego twarzy, jeśli uwierzy w historię o zębowej wróżce. Od tej pory wypadanie zębów będzie mile kojarzone, czyli z otrzymywaniem prezentów w zamian za mleczaka umieszczonego pod poduszką.

Zbyt wczesne wypadanie zębów mlecznych

Warto wiedzieć, od ilu lat wypadają mleczaki, aby być w stanie określić, czy do ich utraty nie doszło zbyt wcześnie. Niestety z problemem tym boryka się wiele dzieci. O przedwczesnej utracie uzębienia mlecznego można mówić coraz częściej. Mogłoby się wydawać, że skoro mleczaki i tak wypadną, to nie ma znaczenia moment, w którym to nastąpi. Jest to jednak błędne przekonanie. Zbyt wczesne wypadnięcie mleczaków staje się problemem. Może przyczynić się to do pewnych kłopotów ze stałym uzębieniem więc nie można tego bagatelizować. Zwiększa się ryzyko wystąpienia rozmaitych wad zgryzu. Jeśli mleczaki zbyt szybko znikną z jamy ustnej, to dojdzie do rozchwiania pozostałych zębów. To z kolei sprawia, że zęby stałe nie będą mogły się wyrżnąć w odpowiednim miejscu. Jest to prosta droga do ich stłoczenia w najbliższej przyszłości. Można wobec tego mieć potem krzywe zęby w wieku dorosłym. Zaczynają one nachodzić na siebie.

U dzieci z przedwcześnie wypadającymi zębami nierzadko pojawiają się rozmaite dolegliwości dotyczące stawów skroniowo-żuchwowych. Mogą pojawić się nawet wady wymowy, rozmaite zaburzenia związane z wysławianiem się. Zaczyna stanowić to coraz większy problem. Im więcej wypadnie zębów od razu, tym gorzej. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej tylko generuje dodatkowe problemy. O zęby mleczne trzeba dbać tak samo, jak o stałe uzębienie. Nie ma znaczenia to, że wypadną. Trzeba też mieć na uwadze, że mleczaki są szczególnie narażone na próchnicę. Należy być świadomym tego, że jeśli zęby mleczne zostaną nią objęte, to istnieje spore prawdopodobieństwo przeniesienia się jej także na zęby stałe. Prowadzi to do tego, że stałe uzębienie już po wyrżnięciu jest słabe i zepsute. Jak widać, problem staje się poważny, Dlatego nie można tego bagatelizować.