Bonding zębów jest w najprostszym możliwym ujęciu nieinwazyjną metodą polegającą na bardzo szybkiej naprawie wyglądu uśmiechu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że użycie odpowiedniego kompozytu zarówno odbuduje zęby, jak i pozwoli na zdecydowaną poprawę ich kolorytu. Należy mieć świadomość, że jest to znacznie prostsza metoda w zastosowaniu, niż mogłoby się wydawać. Ponadto przynosi bardzo szybką zmianę kształtu uzębienia. Nie można oczywiście zapomnieć, że jej efekt estetyczny będzie czasowy. Ludzie bardzo często zastanawiają się na czym polega bonding zębów.
Bonding zębów – opis zabiegu
Zabieg będzie polegała na zmatowaniu zęba przy pomocy krążka ściernego czy właściwego wiertła. Kolejnym etapem jest wytrawianie szkliwa kwasem przez klikanaście sekund. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na wypreparowane w ten sposób tkanki zostaje aplikowana żywica kompozytowa. Jest ona oczywiście naświetlana przez lampę polimeryzacyjną. W przypadku, gdy niezbędna będzie dalsza odbudowa, stomatolog będzie musiał na spolimeryzowany bond nałożyć materiał kompozytowy cechujący się właściwą barwą. Powinna ona oczywiście być dobrana do uzębienia pacjenta.
Osoby, które zastanawiały się wcześniej na czym polega bonding zębów już wiedzą, że to nieinwazyjna metoda. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że oszczędza ona naturalne tkanki zęba w porównaniu do leczenia próchnicy. Jak wiadomo wtedy konieczna będzie zdecydowana odbudowa. Godny uwagi jest również fakt, że w omawianej technice bondingu kształt korony zęba będzie nadawany w trakcie jednej wizyty. Jak wiadomo w odbudowa protetyczna może trwać nawet do kilku tygodni.
Wskazania do bondingu
Bonding rekomendowany jest w przypadku stosunkowo małych problemów z uzębieniem. Jest to świetna metoda odbudowy kompozytowej w przypadku złamania korony zęba czy ewentualnego zniekształcenia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają ogromne problemy z nierównymi zębami.
Dzięki żywicy kompozytowej możliwe jest efektywne zamaskowanie złamanego lub ukruszonego zęba. Ponadto bond jest świetnym rozwiązaniem w przypadku przebarwień zębów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że odbudowa zębów kompozytem jest doskonałym sposobem na całkowite pozbycie się lub zmniejszenie diastemy czy innych szpar między zębami. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że z roku na rok coraz większa liczba osób zastanawia się na czym polega bonding zębów.
Bonding zębów – cena
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zabieg kompozytowej odbudowy zębów jest znacznie tańszą metodą w porównaniu do zastosowania licówek porcelanowych. Należy mieć świadomość, że cena bondingu będzie uzależniona od cennika poszczególnych gabinetów dentystycznych.
Ponadto wpływ na cenę zabiegu będzie miało doświadczenie stomatologa. Godny uwagi jest fakt, że przeważnie pojedynczy bond kosztuje tyle samo, co założenie wypełnienia. Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy omawianemu zabiegowi będzie poddana cała strefa uśmiechu, ostateczny koszt może wzrosnąć nawet do 1500 złotych.