Choć ludzkie zęby są naprawdę trwałe i mocne, to jednak mimo wszystko mogą one zostać zaatakowane bardzo niebezpieczną chorobą, czyli próchnicą. Zanim jednak rozprzestrzeni się ona na cały ząb i spowoduje jego zniszczenie, na powierzchni zęba pojawią się ubytki. Na czym polega leczenie ubytków w zębach, jak one wyglądają, a przede wszystkim jak dochodzi do ich powstawania? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o leczeniu i zapobieganiu pojawianiu się ubytków w zębach.
Jak wyglądają ubytki w zębach?
Zanim jednak przejdzie się do najważniejszej sprawy, czyli omawiania tego, jak powinno wyglądać wzorowe leczenie ubytków w zębach, najpierw warto dowiedzieć się, jak one powstają, a także jak wyglądają. Pomoże to po pierwsze zniwelować ryzyko pojawiania się ich na zębach, a po drugie, na bardzo wczesnym etapie rozwoju próchnicy udać się do stomatologa w celu zastosowania odpowiedniego leczenia.
Zęby pokryte są jedną z najtwardszych tkanek w ludzkim organizmie, czyli szkliwem. Jego cechą charakterystyczną, oprócz oczywiście ogromnej twardości, jest to, że nie jest ono unerwione. Dzięki temu możemy bez większych problemów przeżuwać każdy rodzaj pokarmu czy też pić różnego rodzaju płyny. Brak unerwienia ma jednak także pewną wadę, a mianowicie nie wie się, że coś atakuje szkliwo. W jamie ustnej obecne są w każdej chwili miliony bakterii. W dużej części odżywiają się one cukrami, a następnie wydzielają z siebie niezwykle niebezpieczne kwasy. Te z kolei osadzają się na zębach i stopniowo niszczą szkliwo. To właśnie dlatego tak ważne jest to, aby regularnie myć zęby i usuwać zalegające na nich szkodliwe substancje. Po pojawieniu się ubytków na szkliwie próchnica postępuje i przedostaje się do niżej położonych, zupełnie niczym niezabezpieczonych warstw zęba, powodując jego stopniową degradację.
Oczywiście leczenie ubytków w zębach jest jak najbardziej możliwe. Zalecane jest, aby leczyć je możliwie jak najwcześniej, żeby próchnica nie przedostała się do wnętrza zęba. Żeby jednak było to możliwe, trzeba wiedzieć, jak takie ubytki wyglądają. Jak można je rozpoznać? Zdecydowanie najczęściej ubytki to po prostu czarne kropeczki obecne na zębach. Gdy próchnica wniknie głębiej w ząb, zamiast kropeczek widoczna jest duża czarna przestrzeń na zębie, która może mieć również kolor brązowy. Jeśli tylko coś takiego zaobserwuje się u siebie na zębach, czym prędzej należy udać się do stomatologa, aby zastosował on odpowiednie leczenie.
Ile trwa leczenie ubytku?
Na czym polega leczenie ubytków w zębach? Jak można się bez trudu domyślić, jest to po prostu mechaniczne usuwanie zniszczonego fragmentu zęba poprzez wykonywanie procedury tzw. borowania. Polega ona na wykorzystywaniu niezwykle szybkiego i wyposażonego w diamentową końcówkę wiertła, które usuwa całą zniszczoną tkankę. Warto dowiedzieć się teraz, jak to dokładnie wygląda, a przede wszystkim jak długo trwa.
Dla zachowania maksymalnego komfortu pacjenta, przed rozpoczęciem borowania podawane jest znieczulenie miejscowe. Najczęściej podaje się je po prostu poprzez wstrzyknięcie w dziąsło w okolicy leczonego zęba. Po takim zastrzyku należy odczekać kilka minut, aż zakończenia nerwowe zostaną sparaliżowane i pacjent przestanie odczuwać ból.
Kolejnym etapem jest mechaniczne usunięcie całego zniszczonego fragmentu zęba. Bardzo często należy w tym celu usunąć naprawdę duży fragment zęba, przez co powstaje w nim dość sporych rozmiarów pusta przestrzeń, często sięgająca nawet do zakończeń nerwowych. Jak można się bez trudu domyślić, nie można pacjenta pozostawić w takim stanie. W tym właśnie celu wykonuje się wypełnienie zęba, czyli założenia w nim plomby. Nowoczesne plomby zakładane są bardzo szybko i charakteryzują się naprawdę dużą trwałością. Po założeniu takiej plomby wystarczy tylko dopasować jej kształt do zgryzu pacjenta, aby używanie zęba było maksymalnie komfortowe.
Cały proces polega na znieczuleniu, borowaniu i wypełnianiu. Ile to wszystko może trwać? Pomimo dość dużego zakresu pracy, jest to leczenie bardzo proste i bardzo szybkie. Oznacza to, że nawet najbardziej zajęty próchnicą ząb można wyleczyć w czasie jednej godziny, czyli jednej wizyty u dentysty.
Ile kosztuje leczenie ubytków?
Jak więc widać leczenie ubytków w zębach jest procedurą stosunkowo prostą i bardzo szybką. Co również niezwykle istotne, jest to leczenie bardzo skuteczne i pozwala cieszyć się danym zębem przez wiele kolejnych lat.
Powstaje jednak na sam koniec pytanie, ile takie leczenie kosztuje? Czy jest to duży wydatek? A może jest na tyle tanie, że stać na niego dosłownie każdego? Jak się okazuje, leczenie ubytków w zębie to jedna z najtańszych procedur medycznych w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście wiele w tym wypadku zależy od konkretnego gabinetu, lecz przeważnie za jeden w całości wyleczony w ten sposób ząb należy zapłacić około 250 złotych. Nie jest to więc duży wydatek, tym bardziej że leczenie tego rodzaju pozwala uratować ząb i uchronić go przed zniszczeniem i całkowitą jego utratą. Nie warto więc zwlekać i jeśli tylko zauważy się u siebie niepojące zmiany na zębach, lepiej od razu udać się po pomoc do specjalisty.