Leczenie stomatologiczne: zaufaj specjalistom!

Dr Wojciech

Zarówno stomatologia, jak i protetyka oraz implantologia to bardzo szerokie działy medycyny, które zajmują się wszystkim, co związane z leczeniem zębów, chorobami tkanek zęba oraz jego odbudową.

Dentysta-stomatolog zajmuje się między innymi chirurgią stomatologiczną oraz szczękowo-twarzową, ortodoncją, protetyką, pedodoncją (czyli stomatologią dziecięcą, stomatologią zachowawczą z endodoncją (potocznie mówiąc – leczeniem kanałowym). Wszystkie te specjalizacje są związane właśnie z pracą stomatologa, który – w związku z tym – musi posiadać szeroką wiedzę na ten temat.

Czym jest implantologia?

Implantologia stomatologiczna poleca na – jak sama nazwa wskazuje – wszczepianiu implantów, czyli tytanowych wszczepów w kości w miejscu po straconym zębie. Implanty mają za zadanie uzupełnić braki w uzębieniu – zarówno pojedyncze – jak i całkowite. Wszczepy mocno zrastają się z kością, dlatego też te wyglądają całkowicie jak reszta i są nie do odróżnienia. Co więcej, ich trwałość nie jest w jakikolwiek sposób ograniczona.

Implantolog na samym początku – na wizycie konsultacyjnej – zapoznaje się z oczekiwaniami pacjentów, a następnie tworzy plan leczenia. W jego trakcie sprawdza się m.in. stan zębów i dokonuje diagnostyki radiologicznej, co pozwala ocenić kości oraz dokładnie zaplanować wszystko. Kolejnym krokiem jest wszczepienie implantu poprzez lekkie odsłonięcie kości oraz wykonanie w niej otworu, do której wprowadza się wszczep. Po zroście implantu z kością, to jest po około sześciu miesiącach, wykonuje się na nich nowe zęby. Warto pamiętać, że zabieg ten jest bezbolesny ze względu na podawane środki przeciwbólowe.

Na czym polega protetyka stomatologiczna?

Kolejnym, wspomnianym już, działem stomatologii jest protetyka, która zajmuje się odtwarzaniem prawidłowych czynności oraz budowy całego układu stomatologicznego, to jest: jamy ustnej, zębów, mięśni, nerwów, a także stawów skroniowo-żuchwowych. Wyróżnić można przy tym dwa typy uzupełnień, czyli: stałe oraz ruchowe. Różnica między nimi polega na tym, że są one kolejno przykręcone do implantów oraz przyklejone to pozostałych zębów. Protezy ruchome zatem pacjent może w każdej chwili wyjąć. Uzupełnienia stale dzielą się m.in na: licówki, korony, wkłady koronowo-korzeniowe, mosty itp. Do ruchomych zalicza się np.: protezy akrylowe, szkieletowe oraz protezy wsparte na pozostałych zębach.

Następny post

Złamana żuchwa - objawy, postępowanie, leczenie

Żuchwa, inaczej nazywana też szczęką dolną, jest kością umożliwiającą nam ruchy twarzy niezbędne podczas mówienia i jedzenia. Jest to kość nieparzysta, składająca się z trzech głównych części: trzonu, w którym znajdują się dolne zęby oraz gałęzi i kąta żuchwy. Ze względu na rolę jaką odgrywa podczas podstawowych czynności związanych z […]
dentysta

Może Ci się spodobać