Gwarancją zdrowych zębów i jamy ustnej jest oczywiście odpowiednia profilaktyka. Kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać co kilka miesięcy, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.
Jak często należy odbywać wizyty kontrolne u dentysty?
Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych klinik stomatologicznych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Wtedy można mieć pewność, że usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie. O wizycie u dentysty nie mogą zapomnieć także osoby, które starannie dbają o higienę zębów. Ważne jest nie tylko mycie, ale także nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kontrolne wizyty w gabinecie dentystycznym pomagają zapobiec rozwojowi próchnicy oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Należy pamiętać, że indywidualną kwestią każdego pacjenta jest podatność na próchnicę oraz inne schorzenia zębów. Kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać co pół roku, jeśli jesteśmy dorośli. Podczas wizyty kontrolnej stomatolog dokładnie sprawdzi twoją jamę ustną. Przede wszystkim zdejmie kamień nazębny, który jest jednym z czynników powodujących próchnicę, a także oceni kondycję dziąseł. Po zdjęciu kamienia nazębnego można sprawdzić, czy rozwija się próchnica. Warto podkreślić, że prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy zwiększają rzadkie wizyty w gabinecie dentystycznym. Efekt jest taki, że trzeba później wdrożyć bardziej inwazyjne leczenie. W przypadku dzieci kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać co 2-3 miesiące, ponieważ mleczne zęby są bardziej podatne na próchnicę. Najlepiej oczywiście zapobiegać chorobom jamy ustnej, ale niestety nie wszyscy są przyzwyczajeni do częstych wizyt u stomatologa. Wykrycie problemów na wczesnym etapie jest możliwe dzięki regularnym kontrolom. Dużo tańsze jest leczenie próchnicy w początkowej fazie. Można śmiało powiedzieć, że usuwanie skutków wieloletnich zaniedbań jest bardzo problematyczne.
Jak wygląda wizyta kontrolna u dentysty?
Niestety wielu pacjentów całkowicie rezygnuje z wizyt u stomatologa. Niektórzy uważają, że ząb jest zdrowy, jeśli nie boli i nie ma sensu go ruszać. Nie mają świadomości, że próchnica może się przed długi czas rozwijać bez żadnych objawów. Przede wszystkim żadnych objawów może nie dawać próchnica o stopniu lekkim oraz średnim. Zdarza się, że nawet pod działaniem bodźców termicznych pacjent nie odczuwa bólu. Właśnie dlatego tak ważne są regularne kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać co jakiś czas. Warto podkreślić, że profilaktyka to nie tylko kontrolne wizyty, ale także zabiegi stomatologiczne, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przyzębia oraz zębów. Te zabiegi to między innymi piaskowanie oraz lakowanie zębów. W przypadku młodych pacjentów wizyty kontrolne pomagają wcześnie rozpocząć ortodontyczne leczenie. W ten sposób można uchronić swoje dziecko przed przykrymi konsekwencjami, które często wynikają z wadliwego zgryzu. Należy pamiętać, że gwarancję zdrowych i pięknych zębów przez długie lata daje przestrzeganie zasad profilaktyki stomatologicznej. Rozwojem poważnych problemów w jamie ustnej mogą skutkować zbyt rzadkie kontrole stanu uzębienia. Wiele osób umawia się do dentysty dopiero wtedy, gdy zaczynają czuć określone dolegliwości, czyli nadwrażliwość lub ból. Brak bólu wcale nie oznacza, że zęby są całkowicie zdrowe. Często żadnych symptomów nie daje rozwijająca się próchnica. Wykrycie schorzeń jest możliwe dopiero podczas wizyty kontrolnej u stomatologa. Nigdy nie mamy gwarancji, że nie dojdzie do rozwoju chorób. Możemy stosować nawet najbardziej dokładną higienę jamy ustnej, ale zawsze warto korzystać z wizyt kontrolnych.
Co obejmuje przegląd stomatologiczny?
W domowych warunkach bardzo ciężko jest wychwycić pierwsze objawy próchnicy. Zmiany nie powodują żadnego dyskomfortu i są praktycznie niezauważalne. Często na styku zębów zlokalizowane są białe plamy, które mogą świadczyć o rozwoju próchnicy. Dentysta jest w stanie określić stadium zaawansowania schorzenie dopiero po dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów. Niestety większość pacjentów bagatelizuje przebarwienia. Warto mieć na uwadze, że nieleczone ubytki mogą doprowadzić nawet do utraty zęba. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czym jest stomatologia zachowawcza i korzystać z jej możliwości. Ryzyko wystąpienia poważnych chorób jamy ustnej minimalizują regularne wizyty kontrolne oraz profilaktyka. Gdy próchnica jest już zaawansowana to jedynym wyjściem jest leczenie endodontyczne, czyli inaczej kanałowe. Takie leczenie jest bardzo kosztowne, a do tego bolesne. Dentysta powinien zdecydować o częstotliwości wizyt profilaktycznych. Kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać co 6 miesięcy. Kolejna kontrola może być przeprowadzona w krótszym odstępie czasu, jeśli stan zębów zaniepokoi lekarza. Co trzy miesiące powinny się pojawiać u dentysty dzieci, które nie mają jeszcze stałego uzębienia. Do szybszego rozprzestrzeniania się próchnicy może przyczynić się słabsza mineralizacja mleczaków. Nie później niż do 18 miesiąca życia powinna odbyć się pierwsza konsultacja. Podczas wizyty adaptacyjnej można ocenić przebieg procesu ząbkowania oraz budowę szczęki.