Jak wygląda wybielanie zębów u dentysty?
Wybielanie zębów u dentysty to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na piękne i białe zęby. Gabinetowa metoda wybielania zębów polega na zastosowaniu przede wszystkich czynników chemicznych, a także fizycznych, np. ścierania. W tym celu stosuje się specjalne żele z wysoką zawartością nadtlenku wodoru. Preparat ten nakłada się bezpośrednio na zęby i w wyniku zastosowania ciepła oraz światła (np. lasera) zachodzi reakcja chemiczna, której efektem jest rozjaśnienie przebarwień. Stomatolog może także zaproponować metodę nakładkową, która przynosi również dobre efekty, ale trwa znacznie dłużej i wymaga stosowania w domu co najmniej przez kilka godzin specjalnych nakładek i żeli wybielających. O właściwym doborze metody decyduje dentysta.
Wybielanie zębów – czym jest?
Jest to zabieg, który ma na celu usunięcie przebarwień z naszych zębów, w wyniku czego stają się one zdecydowanie jaśniejsze. Przebarwienia mogą pojawić się na skutek bardzo wielu przyczyn. Najczęściej są efektem nadmiernego spożywania określonych produktów, np. herbaty, kawy, czerwonego wina czy palenia papierosów. Na kolor naszego uzębienia wpływają jednak również inne czynniki, w tym między innymi wiek, przebyte choroby, zażywanie określonych leków i suplementów oraz antybiotykoterapia. Przebarwienia mogą być również cechą wrodzoną, być wynikiem urazów oraz mieć podłoże układowe i metaboliczne. Zęby wybiela się więc przede wszystkim ze względów estetycznych, ponieważ piękny uśmiech dodaje zdecydowanie pewności siebie i wpływa na nasze samopoczucie.
Etapy wybielania zębów
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to zdecydowanie proces dość długi, który przede wszystkim musi być poprzedzony doprowadzeniem naszego uzębienia do stanu idealnego. W tym celu należy przede wszystkim zaleczyć wszystkie ubytki, uzupełnić szkliwo oraz usunąć kamień nazębny i osad. Konieczne więc będzie przeprowadzenie takich zabiegów jak skaling, piaskowanie i lakierowanie. Dopiero wtedy można przeprowadzić wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Dobór metody podyktowany jest bardzo różnymi czynnikami i decyduje o niej stomatolog. Ma na to wpływ stan uzębienia, predyspozycje, a nawet wiek. Sam zabieg polega na nałożeniu na zęby preparatów, które zawierają nadtlenek wodoru, a w wyniku światła oraz ciepła zachodzi reakcja chemiczna, której wynikiem jest rozjaśnienie przebarwień. Preparaty różnią się procentowym stężeniem środka wybielającego. Bywa, że konieczne jest przeprowadzenie kolejnego zabiegu. Po każdym zabiegu należy również stosować, tzw. „białą dietę”, która uchroni zęby przed przebarwieniami.
Skutki po zabiegu wybielania
W zależności od zastosowanej metody mogą pojawić się również skutki uboczne. Skuteczna i szybka metoda wybielania w gabinecie dentystycznym przy pomocy preparatów zawierających nadtlenek wodoru jest całkowicie bezbolesna, ale może powodować nadwrażliwość zębów oraz dziąseł, a gdy wcześniej nie uzupełnimy dobrze szkliwa, nawet ból. Zdarza się również uszkodzenie szkliwa, ale często te efekty są po prostu wynikiem źle przeprowadzonego zabiegu.