Jak wygląda wszczepienie implantu zęba?
Piękny uśmiech i zdrowe zęby są wizytówką człowieka, która bez wątpienia dodaje pewności siebie. Czasem jednak dochodzi do ubytku lub utraty zębów. Nowoczesne zabiegi stomatologiczne pozwalają nie tylko na wypełnienie luk, lecz także na pełną rekonstrukcję całych zębów.
Implant zęba – co to jest?
Implantologia to nowoczesna i ciągle rozwijająca się gałąź stomatologii. Umożliwia uzupełnienie zębów utraconych wskutek różnych okoliczności. Implant zęba jest sztucznym korzeniem zębowym, wykonywanym z tytanu lub cyrkonu. Ma postać niewielkiego stożka o średnicy 3-5 mm i długości 7-21 mm, który umieszczany jest w w kość szczęki lub żuchwy za pomocą wkręcenia. Tak przytwierdzony implant umożliwia przymocowanie konstrukcji protetycznej (korony lub mostu protetycznego), w rezultacie czego powstaje pełna rekonstrukcja zęba. Implanty zębowe są bezpieczne dla organizmu i mogą być stosowane przez alergików. Odpowiednio dobrana kolorystyka sprawia, że wyglądają naturalnie i nie różnią się od pozostałych zębów.
Wszczepianie implantu – etapy zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu niezbędna jest konsultacja stomatologiczna, podczas której specjalista zdecyduje o możliwości wszczepienia implantu, a także poinformuje o kosztach leczenia. Konieczne jest również wykonanie zdjęcia pantomograficznego RTG. Na wizycie pobierany jest wycisk protetyczny i wraz z pacjentem dobiera się odpowiedni odcień korony implantu.
Sam zabieg podzielony jest na trzy etapy:
1. wszczepienie implantu;
2. wkręcenie śruby gojącej;
3. umocowanie korony.
W pierwszym etapie przygotowuje się miejsce na wszczep poprzez wywiercenie kalibrowanymi wiertłami odpowiedniego otworu w kości. Następnie w powstały ubytek wkręca się wybraną przez pacjenta śrubę (najczęściej tytanową), stanowiącą implant stomatologiczny. Zabieg, w zależności od ilości i wielkości implantów, trwa od 30 minut do 2 godzin. Po prawidłowym i stabilnym założeniu implantu zęba rana jest zszywana, a sam implant pozostaje niewidoczny.
Drugi etap zabiegu przeprowadzany jest po całkowitym wygojeniu rany. Polega na odsłonięciu implantu i wkręceniu w niego śruby gojącej, która ma na celu przyspieszenie procesu gojenia błony śluzowej. Oprócz tego śruba ma za zadanie modelowania kształtu dziąsła, co jest niezbędne w przypadku zakładania korony. Po około dwóch tygodniach dochodzi do nałożenia uzupełnienia protetycznego. W czasie tym dochodzi do pełnego zagojenia.
W etapie trzecim następuje założenie tymczasowej protezy zęba. Dzięki pobranemu wcześniej wyciskowi wykonuje się łącznik oraz koronę zęba, które zostają przykręcone do implantu zęba podczas ostatniej wizyty. Całość stanowi pełną rekonstrukcję zęba.
Czy wstawianie implantu boli?
Wiele osób przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantu zębowego ma wątpliwości dotyczące bolesności oraz przebiegu zabiegu. Już sama myśl o ingerencji chirurgicznej i wierceniu kości może powodować dyskomfort i obawy. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym, a co za tym idzie, jest bezbolesny.