Jak uratować ruszający się ząb

Jak uratować ruszający się ząb?

Zęby z zasady powinny utrzymywać się w kościach szczęki i żuchwy praktycznie nieruchomo. Co prawda niektóre wykazują minimalną ruchomość ze względu na budowę fizjologiczną, ale na co dzień jest to w zasadzie niezauważalne. Dlatego też każde odstępstwo od normy wymaga szybkiej wizyty u stomatologa. Jeśli ząb porusza się w sposób wyczuwalny pod językiem lub palcem nie można zwlekać. Szybka reakcja zapewni większe szanse na sukces leczenia. Jak uratować ruszający się ząb?

Czy da się uratować rozchwiane zęby?

Około 70-80% populacji zmaga się z problemem rozchwianych zębów. Polega on na wychyleniu koron w stosunku do kości szczęki i żuchwy, a spowodowany jest najczęściej postępującą parodontozą. Bakterie atakują tkankę otaczającą ząb oraz samą kość, w której jest on osadzony. Wraz z rozwojem choroby ząb coraz słabiej utrzymuje się w zębodole, zaczyna się chwiać, a w końcu wypada. Ruszające się zęby mogą być również spowodowane nagminnym, chorobliwym zgrzytaniem, mogą być efektem przeprowadzonego wcześniej leczenia ortodontycznego lub kanałowego, mogą być w końcu bezpośrednim skutkiem urazu.
Na szczęście na rynku dostępne są odpowiednie metody, które mogą pomóc w ustabilizowaniu i wzmocnieniu zęba. Należy pamiętać, że im szybsza wizyta u specjalisty, tym większe szanse na powodzenie zastosowanego leczenia. Nie należy czekać, aż chwiejący się ząb będzie powodował zauważalny dyskomfort, ponieważ w tym stadium zaawansowania leczenie może być już znacznie utrudnione.

Czy można wyleczyć ruszający się ząb?

Przede wszystkim należy unikać prób leczenia na własną rękę. Domowe sposoby, rady dostępne w Internecie, mogą jedynie zaszkodzić i doprowadzić do całkowitej utraty zęba. Po pomoc należy zwrócić się do lekarza.

Problem rozchwianych zębów jest najczęściej efektem zaniedbania higieny i nagromadzenia kamienia nazębnego, dlatego też pierwszym krokiem jest jego usunięcie. Jeśli dziąsła znajdują się w stanie zapalnym (a jest to często skutek zbyt dużej ilości kamienia) lekarz może przepisać leki, które pomogą go zniwelować.
Po usunięciu kamienia lekarz na podstawie stanu zęba może zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu kiretażu. Polega on na wyczyszczeniu złogów chorych tkanek znajdujących się na powierzchni korzenia. Prowadzi to do zagojenia i szybszej regeneracji poprzez wytworzenie nowej tkanki.

Jak ustabilizować rozchwiany ząb?

Po zakończeniu etapu oczyszczania zębów specjalista przystępuje do faktycznej stabilizacji. Jak uratować ruszający się ząb? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest szynowanie. Zabieg ten polega na łączeniu zębów rozchwianych z zębami stabilnymi i usztywnionymi. Łączenie może być wykonane za pomocą specjalnych drutów (ligatury), protezy szynującej lub splinty, czyli szyny z kompozytu wykonanego z żywic syntetycznych. Celem takiego usztywnienia jest zagojenie się i regeneracja ozębnej, dzięki czemu zęby przestają się chwiać. Po osiągnięciu zamierzonego efektu szyna zostaje usunięta.

Ruszające się zęby u dorosłych

Problemy z rozchwianymi zębami wskazują na rozwijające się choroby jamy ustnej. Parodontoza, zanik korzenia, ucisk ze strony innych zębów, torbiele korzeniowe i nieleczone zapalenia tkanek okołowierzchniowych to główne przyczyny tej przypadłości. Bez względu na to, co jest powodem, poruszający się ząb wymaga natychmiastowej wizyty u stomatologa.

Odpowiednia profilaktyka jest jedynym wyjściem chroniącym zęby w odpowiedni sposób. Dzięki stosowaniu się do zasad higieny jamy ustnej nie będzie potrzeby zastanawiania się, jak uratować ruszający się ząb. Regularne mycie zębów po każdym posiłku, odpowiednio dobrana pasta i szczoteczka, nitkowanie, odpowiednia dieta, unikanie używek i systematyczne wizyty u stomatologa zapobiegną rozwojowi chorób prowadzących do problemów z rozchwianymi zębami.