Korona zębowa to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych form leczenia protetycznego. Dzięki niej możliwe jest nie tylko odbudowanie zniszczonego zęba, lecz także zamaskowanie różnych jego defektów, czyli np. silnego przebarwienia. Wiedzieć jednak trzeba, że po wstawieniu takiego elementu należy bardzo uważnie o niego dbać, aby wydłużyć jego trwałość. Jak czyścić korony zębowe i zabezpieczyć je przed zniszczeniem?
Dlaczego regularne czyszczenie koron zębowych jest ważne?
Osoby posiadające korony zębowe często nie zdają sobie sprawy z tego, że wymagają one bardzo dokładnego czyszczenia. Żyją w przekonaniu, że są to sztuczne, wykonane najczęściej z porcelany lub ceramiki elementy, które nie niszczą się tak jak żywy ząb. Niestety jest nieco inaczej. Co prawda korona zębowa nie zostanie objęta próchnicą, lecz może zagrażać jej coś innego. Czy jest się czego obawiać?
Jak się okazuje, zaniedbanie korony zębowej może doprowadzić do szeregu bardzo poważnych problemów. Przede wszystkim na uwadze należy mieć to, że korona zębowa jest idealnym miejscem do życia dla różnych bakterii i grzybów. Jeśli nie będzie się ich regularnie usuwało, dojdzie do nadmiernego ich namnażania się w jamie ustnej.
Co więcej, nieczyszczona proteza może doprowadzać do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust, a nawet do zmiany smaku potraw. Rzecz jasna dochodzi także do jej nadmiernego niszczenia, więc znacznie szybciej będzie nadawała się do wymiany niż korona, o którą będzie się odpowiednie dbało.
Jakie narzędzia stosować do czyszczenia koron zębowych?
Jak zatem widać, odpowiednie czyszczenie korony zębowej jest naprawdę bardzo ważne, a wszelkie zaniedbania na tym polu mogą doprowadzić do szeregu nieprzyjemnych konsekwencji. Naturalne jest więc pytanie, jak czyścić korony zębowe, aby właściwie o nie zadbać. Jakie narzędzia należy do tego celu wykorzystać?
Podstawą podczas czyszczenia korony zębowej jest nić dentystyczna. Tak naprawdę powinno się czyścić nią przestrzenie zębowe po każdym posiłku. Kolejnym polecanym rozwiązaniem jest irygator, który przy pomocy silnego strumienia wody wypłukuje spomiędzy szczelin wszelkie zabrudzenia.
Zastanawiając się, jakie jeszcze przyrządy do czyszczenia koron zębowych powinno się mieć w łazience, nie można zapominać o zwykłej szczoteczce do zębów. W tym wypadku szczególnie polecana jest wersja elektryczna lub soniczna, a nie zwykła manualna. Ręczna szczoteczka nigdy nie osiągnie tak dużej dokładności.
Jakie metody czyszczenia koron zębowych są najskuteczniejsze?
Skoro wiemy już, jakie narzędzia będą najlepsze do czyszczenia zębów i oczywiście korony zębowej, trzeba teraz na sam koniec przejść do tego, jakie są metody czyszczenia.
Zdecydowanie najlepiej używać wszystkich wymienionych narzędzi po sobie, zaczynając od tych najprostszych. Na samym początku zęby trzeba oczywiście wyczyścić nicią dentystyczną, a następnie poprawić czyszczenie irygatorem. Zęby, w tym również koronę, trzeba umyć przy pomocy szczoteczki elektrycznej i dobrej pasty. Uzupełnieniem mycia powinno być stosowanie specjalnego płynu do płukania jamy ustnej.