Implant zęba nie przyjął się - objawy

Implant zęba nie przyjął się – objawy

Implant zębowy jest nowoczesnym i bardzo wygodnym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Dzięki rozwojowi implantologii zabieg jego wszczepiania jest wyjątkowo skuteczny i kończy się powodzeniem w bardzo wielu przypadkach. Co zrobić jednak, jeżeli implant zęba nie przyjął się objawy, jakie temu towarzyszą, czy świadczą o konieczności jego usunięcia? Jak w takiej sytuacji postępować?

Dlaczego implant się nie przyjął?

Implant zębowy jest stosowany w uzupełnianiu braków w uzębieniu, ma on budowę cyrkonowej lub tytanowej śruby, która wkręcana jest w kość szczęki podczas zabiegu chirurgicznego, a na niej mocowana jest protetyczna korona. Proces leczenia implantologicznego jest długotrwały, jednak komfort i estetyka uśmiechu, jaki daje proteza oparta na implantach, jest bardzo duży.

W większości sytuacji zabieg wstawienia implantu nie daje żadnych powikłań i sztuczny ząb bez problemu przyjmuje się jako element uzębienia. Istnieje jednak mały odsetek przypadków, w których wstawienie implantu kończy się niepowodzeniem. Niekiedy ustalenie przyczyny odrzucenia implantu zębowego jest trudne.
Dotychczasowe badania wskazują, że przypadki niepowodzenia zabiegu wszczepiania sztucznego zęba mają związek z wadami zgryzu, ogólnym stanem zdrowia, odpowiedzią immunologiczną pacjenta, rodzajem zabiegu chirurgicznego oraz typem implantu.

Konkretne przyczyny odrzucenia protezy dotyczą schorzeń autoimmunologicznych takich jak cukrzyca lub reumatoidalne zapalenie stawów. Bruksizm, czyli zaciskanie zębów jest powodem nakładania zbyt duży przeciążeń na strukturę implantu, co również może powodować jego złamanie i rozchwianie. Reakcja alergiczna na materiał implantologiczny, palenie papierosów oraz wszelkie cechy indywidualne zdrowia pacjenta mogą przyczynić się do nieskutecznego wszczepienia protezy.

Co zrobić w sytuacji, kiedy implant zęba nie przyjął się objawy jakie świadczą o tym, jak one wyglądają? Najczęściej pierwszym objawem odrzucenia protezy opartej na implancie jest ból i stan zapalny dziąsła wokół komponentu.

Postępowanie po odrzuceniu implantu zęba

Implant zęba nie przyjął się objawy, które temu towarzyszą to zaczerwienienie, ból oraz gorączka. Reakcja nieprzyjęcia się protezy określana jest jako wczesna lub późna. Wczesne odrzucenie implantu następuje w okresie od trzech do czterech miesięcy po zabiegu. Po zaobserwowaniu powyższych objawów tworzącego się stanu zapalnego, pacjent powinien niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego, w którym był przeprowadzany zabieg wszczepiania. W zależności od przyczyny zaistniałej sytuacji, lekarz zleci przeprowadzenie odpowiednich czynności leczniczych.

Stan zapalny wokół protezy nie oznacza jeszcze jej usunięcia, niekiedy leczenie podjęte przez stomatologa skupia się głównie na wyleczeniu zakażenia bakteryjnego dziąsła i okolic poprzez antybiotyki.
Dodatkowo podczas kontroli, lekarz ustala utratę masy kostnej wokół zęba w wyniku badanie RTG. Jeżeli jej utrata jest znaczna, stomatolog może podjąć decyzję o zabiegu uzupełnienia kości. Dopiero w ostateczności podejmowana jest decyzja o usunięciu protezy i jej ponownym wstawieniu po upływie pewnego czasu wraz ze szczegółową analizą i eliminacją przyczyn jej odrzucenia.