ile-sie-czeka-na-proteze-zebowa-NFZ

Ile sie czeka na proteze zebowa NFZ?

Proteza zębowa stanowi wyrób protetyczny wykorzystywany podczas uzupełniania całkowitego lub częściowego braku zębów w jamie ustnej pacjenta. Ubytki mogą następować w wyniku postępujących procesów starzenia lub być wynikiem urazów lub wypadków. Niezależnie jednak od przyczyn, nawet pojedyncze braki w uzębieniu wiążą się z pogorszeniem jakości życia i dyskomfortem pacjenta. Wielu z nich zadaje pytanie zatem pytanie: ile się czeka na protezę zębową NFZ?

Proteza zębowa – refundacja na NFZ


Ile się czeka na protezę zębową NFZ? Zgodnie z przepisami prawa każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do otrzymania refundowanej i nieodpłatnej protezy zębowej jeden raz w przeciągu pięciu lat. Warunkiem obligatoryjnym w przypadku ubiegania się o pomoc w Narodowym Funduszu Zdrowia jest w przypadku protezy całkowitej bezzębie pacjenta, lub ubytek przynajmniej pięciu zębów w danym łuku zębowym w przypadku wybrania protezy częściowej. Ubytek może dotyczyć zarówno łuku dolnego, jak i górnego. Należy jednak pamiętać o tym, że refundacją objęte są jedynie najprostsze protezy śluzówkowe.

Kiedy się zdecydować na protezę zębową


Decyzja o wykonaniu protezy zębowej powinna być podjęta przede wszystkim przez tych pacjentów, którzy posiadają bardzo znaczne braki w uzębieniu. W takiej sytuacji stan jamy ustnej pacjenta uniemożliwiające mu zachowanie czynności fizjologicznych, takich jak na przykład prawidłowe przeżuwanie. Może to prowadzić nie tylko do dysfunkcji stawów jamy ustnej ale również do zmiany położenia sąsiednich zębów. Ponadto, w przypadków pacjentów dotkniętych problemem bezzębia proteza jest wręcz konieczna. Oczywiście poza wymienionymi powyżej sytuacjami skrajnymi, proteza zębowa jest polecana dla wszystkich tych, którzy pragną polepszyć wygląd swojego uśmiechu.

Protezy zębowe – zalety i wady


Nowoczesna protetyka oferuje szeroką ofertę produktów różniących się materiałem wykonania, mocowaniem, trwałością i kosztem. Wśród protez zębowych ruchomych wymienić można: protezy akrylowe, szkieletowe oraz elastyczne. Protezy akrylowe całkowite stosowane są w przypadku bezzębia, natomiast częściowe w momencie mniejszych ubytków. Ich zaletą jest niska cena, powszechność i dostępność. Wśród wad wymienić należy konieczność jej wyjmowania i ponownego zakładania oraz drażnienie śluzówki podczas żucia pokarmów, z uwagi na przenoszenie nacisku na błony śluzowe jamy ustnej. Proces żucia nie jest efektywny i mało komfortowy dla pacjenta. Stosując protezy szkieletowe siła przeżuwania przenoszona jest na zęby pacjenta i wymaga od niego mniej trudu. Zaletą protez elastycznych jest zmniejszenie uczucia dyskomfortu, w związku z obecnością ciała obcego w jamie ustnej pacjenta. Taka proteza zębowa jest dość estetyczna i lekka. Zaletą protez stałych jest komfort ich użytkowania. Stosowana w przypadku ubytku zęba korona jest bardzo estetyczna i zbliżona kształtem i barwą do zębów pacjenta. Mosty protetyczne stosowane w przypadku liczniejszych braków w uzębieniu cechują się trwałością i odpornością na działanie zewnętrznych. Ich wadą jest jednak wysoka cena. Implanty zębowe są estetyczne i umożliwiają wydajny proces żucia. Natomiast licówki znacznie poprawiają wygląd uzębienia.