Gaz rozweselający u dentysty dla dziecka

Gaz rozweselający u dentysty dla dziecka

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny jest stomatologia. To właśnie w gabinetach stomatologicznych bardzo szybko pojawiają się nowości i innowacyjne rozwiązania, które po pierwsze umożliwiają pacjentom efektywne, szybkie i bezbolesne leczenie, lecz także pozwalają uniknąć stresu i dyskomfortu. Szczególnie wyraźnie widać to na przykładzie leczenie najmłodszych. Dobrym tego przykładem może być gaz rozweselający u dentysty dla dziecka. Czym jest takie znieczulenie, jak działa, a przede wszystkim, kiedy powinno się je stosować?

Zalety sedacji wziewnej

Każdy rodzic doskonale wie, jak wielkim problemem jest wizyta u stomatologa z dzieckiem. Malec często boi się gabinetu dentystycznego, czuje ogromny dyskomfort, a nawet może panikować. Wszystko to oczywiście znacznie utrudnia przeprowadzenie badania, a także nawet najprostszego leczenia zębów. Może to spowodować poważne komplikacje zdrowotne lub też wytworzenie w dziecku traumy, która towarzyszyć mu będzie do końca życia.
Żeby dziecko mogło się poczuć pewniej i bezpieczniej w gabinecie, stomatolodzy sięgają po bardzo ciekawe metody wpływania na dziecko. Przede wszystkim poczekalnia i gabinet nie są utrzymane w białych, szpitalnych kolorach, lecz ich ściany pokryte są kolorowymi barwami. Często spotkać się można w gabinetach z zabawkami, a nawet z telewizorem wyświetlającym podczas zabiegu i badania bajki. Dopełnieniem wszystkich tych rozwiązań jest gaz rozweselający u dentysty dla dziecka.
Sedacja wziewna, bo tak fachowo nazywany jest gaz tego rodzaju, to mieszanina podtlenku azotu oraz tlenu. Środek ten ma silne działanie uspokajające i relaksujące malucha, dzięki czemu momentalnie przestaje się on bać i możliwe jest przeprowadzenie badania.
Jakie są najważniejsze zalety takiego środka? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że gaz rozweselający jest bezwonny, bezbarwny, a także niepalny. Co więcej, ma on słodkawy posmak, więc zanim zacznie działać, dziecko nieco się uspokaja po samym jego smaku.
Kolejną bardzo dużą zaletą jest szybkość działania. Wystarczy zaledwie kilkanaście sekund, aby gaz przedostał się do ośrodkowego układu nerwowego, delikatnie go paraliżując, czym wywoła poczucie komfortu. Momentalnie znika u dziecka lęk, malec przestaje płakać i szybko się uspokaja.
Gaz rozweselający u dentysty dla dziecka to także duże bezpieczeństwo. Dziecko nie jest narażone na przykre skutki uboczne, nie grożą mu nieprzewidziane reakcje organizmu czy też inne zagrożenia dla zdrowia.

Dlaczego warto podać dziecku gaz rozweselający?

Jak więc widać gaz rozweselający u dentysty dla dziecka to właściwe podstawa efektywnego i bezpiecznego przeprowadzania zabiegów i badań dentystycznych. Co jednak konkretnie sprawia, że warto taki gaz stosować? Dlaczego powinno się podawać dziecku takie znieczulenie?
Najczęściej rodzice decydują się na podanie takiego gazu w sytuacji, gdy malec nie daje się nawet zaprowadzić do gabinetu i panicznie boi się wizyt u stomatologa. Bez gazu rozweselającego przeprowadzenie nawet najprostszego badania byłoby niewykonalne.
O wiele większą korzyścią płynącą z podawania takiego gazu już od najmłodszych lat dostrzeże się dopiero za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, gdy dziecko stanie się dorosłym człowiekiem. Wiedzieć trzeba, że to właśnie za czasów dzieciństwa u ludzi rodzą się największe fobie i lęki. Jeśli więc będzie zmuszało się dziecko do leczenia dentystycznego bez takiego gazu, a całą pewnością przykre doświadczenia odbiją się na kolejnych wizytach dentystycznych, a osoba z tak traumatycznymi przeżyciami już jako dorosły człowiek będzie unikała gabinetów, jak ognia, co rzecz jasna doprowadzi zęby, ale też i ogólne zdrowie do bardzo złego stanu. Jeśli natomiast już od pierwszych wizyt będzie się podawało dziecku gaz rozweselający, możliwe będzie uniknięcie takiego czarnego scenariusza.

Kiedy można stosować sedację wziewną?

Choć gaz rozweselający u dentysty dla dziecka to obecnie podstawowy środek podawany praktycznie każdemu dziecku mającemu problem ze strachem, to jednak pamiętać trzeba o tym, że substancja ta w pewnych sytuacjach może być niewskazana. Kiedy więc można ją stosować, a kiedy jest ona odradzana?
Jak się okazuje, gaz rozweselający u ogromnej większości dzieci nie wywołuje absolutnie żadnych przykrych skutków ubocznych. Powoduje to, że praktycznie każdy rodzic może się bez większych obaw na niego zdecydować. Rzecz jasna trzeba mieć jednocześnie świadomość tego, że część dzieci reaguje na podanie gazu niegroźnymi skutkami ubocznymi. Mowa tu jest przykładowo o zawrotach głowy, lekkim oszołomieniu, ale także nudnościach. Jest to jednak niezmiernie rzadkie zjawisko, więc na ogół nie trzeba się nim przejmować.
Oczywiście na uwadze należy mieć to, że istnieją także pewne przeciwwskazania, które powinny wykluczyć dane dziecko ze stosowania gazu rozweselającego. Odradzany jest on przede wszystkim w sytuacji, gdy dziecko jest przeziębione. Zatkane i niedrożne górne drogi oddechowe, które są standardem przy przeziębieniu, mogą bowiem zaburzyć wchłanianie się i przedostawanie się gazu do organizmu, przez co jego działanie byłoby albo nieskuteczne, albo też wpływ na organizm mógłby być trudny do przewidzenia.