Zdrowie jamy ustnej oraz stan uzębienia zależą od kilku czynników. Wśród nich wymienić można staranność codziennej pielęgnacji czy regularność kontrolnych wizyt stomatologicznych. Niemniej jednak mimo podejmowanych działań, wraz z wiekiem dochodzić może do pogorszenia jakości szkliwa zębów oraz pojawiania się w jego obrębie przebarwień. Wówczas zalecane jest skorzystanie ze specjalistycznych zabiegów w gabinecie dentystycznym, takich jak choćby piaskownie. Wielu pacjentów zastanawia się jednak nad tym, czy piaskowanie zębów jest szkodliwe dla stanu ich szkliwa i zdrowia ogólnego?
Czym jest piaskowanie zębów?
Jak wspomniano powyżej, wielu pacjentów zastanawia się nad tym, na czym polega zabieg i czy piaskowanie zębów jest szkodliwe. Otóż, piaskowanie zębów to stosunkowo szybki, prosty i mało inwazyjny zabieg. Polega on na oczyszczaniu powierzchni zębów z nagromadzonych na nich osadów oraz zanieczyszczeń, które mogą być wynikiem stosowania diety bogatej w substancje barwiące, a także palenia papierosów.
Zabieg piaskowania wykonywany jest z użyciem specjalistycznego urządzenia oraz zawiesiny określanej jako piasek dentystyczny. Zawiesina ta zawiera w swoim składzie wodorowęglan sodu, glicynę oraz dodatki smakowe, które poprawiają komfort pacjenta podczas wykonywania zabiegu. Piaskowanie może być wykonywane jedynie w obrębie powierzchni zębów lub może obejmować również kieszenie zębowe. W zależności od rodzaju zabiegu dobierany jest piasek o określonej wielkości, a procedura jest uzupełniana o skaling lub fluoryzację.
Jakie efekty daje piaskowanie zębów?
Prawidłowo wykonane piaskowanie sprawia, że zęby stają się jaśniejsze, zaś ich powierzchnia jest bardziej wyrównana. Wynika to przede wszystkim z usunięcia zanieczyszczeń oraz nagromadzonych osadów. To z kolei stanowi rodzaj skutecznej profilaktyki próchnicy obejmujący ograniczanie zbierania się kamienia nazębnego sprzyjającego rozwojowi stanów zapalnych jamy ustnej.
Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa?
W gabinetach dentystycznych dość często padają pytania dotyczące tego, czy piaskowanie zębów jest szkodliwe? Wątpliwości pacjentów są jednak w tym przypadku nieuzasadnione, ponieważ piaskownie zębów należy do bardzo bezpiecznych zabiegów. W trakcie jego wykonywania stomatolog dostosowuje bowiem wielkość i twardość drobin zawartych w piasku stomatologicznym w zależności od stanu uzębienia pacjenta oraz jego indywidualnych potrzeb. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia szkliwa czy powierzchni zębowych, a jednocześnie możliwe jest skuteczne usuwanie osadów.
Zabieg niesie ze sobą również niskie ryzyko powikłań o charakterze ogólnoustrojowym, a wśród nielicznych przeciwwskazań wymienia się ostre stany zapalne okolic dziąseł, astmę oraz przewlekłe choroby układu oddechowego. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do uczulenia pacjenta na składniki proszku dentystycznego.
Zalecenia po zabiegu
Zalecenia pozabiegowe obejmują ograniczanie spożywania pokarmów zawierających substancje barwiące, w tym: buraków, jagód czy szpinaku. W okresie pozabiegowym wskazane jest stosowanie tak zwanej białej diety oraz unikanie produktów kwaśnych, takich jak choćby cytrusy. Poza tym, zalecenia pozabiegowe obejmują wykonywanie płukanek z chlorheksydyną, która ogranicza nadwrażliwość zębów, a także stosowanie dobrej jakości szczoteczki i pasty do zębów oraz nici i płynów dentystycznych.