Fluoryzacja zębów to zdecydowanie jeden z najlepszych i z całą pewnością najczęściej stosowany zabieg wspomagający kondycję zębów. Pomimo tak dużej jego popularności i zasadności stosowania, nadal jednak wzbudza on ogromne kontrowersje. Wiele osób uważa np. że fluoryzacja zębów jest szkodliwa. Czy tak jest faktycznie? Warto się tego dowiedzieć, zanim udamy się do gabinetu w celu wykonania takiego zabiegu.
Szkodliwość fluoryzacji
Każdy doskonale wie, że fluor jest substancją wysoce szkodliwą dla ludzkiego organizmu. Może on nawet stanowić śmiertelne zagrożenie, jeśli jego stężenie w ciele znacznie przewyższy normy. Nic więc dziwnego, że wiele osób słysząc o fluoryzacji, ma obawy — w końcu mowa o śmiertelnie niebezpiecznej dla życia substancji.
Czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa? Jak się okazuje zupełnie nie, ponieważ fluor używany do tego zabiegu jest w niezwykle małej ilości, która nie stanowi żadnego zagrożenia dla ciała. Co więcej, nie podaje się go samego, lecz w formie zelów, czy też różnego rodzaju past, które dopiero uwalniają go na zębach. Oznacza to, że nie tylko jest go niewiele, lecz co więcej, podawany jest on punktowo, a nie ogólnie do organizmu.
Fluoryzacja zębów – kiedy robić?
Dlaczego jednak zaleca się stosowanie tego zabiegu i kiedy powinno się go robić? Fluoryzacja zębów przede wszystkim znacznie je wzmacnia. Nie tylko zabezpiecza przed pojawianiem się na zębach próchnicy, lecz co więcej, fluoryzacja powoduje odbudowę szkliwa, więc zęby stale są chronione i zachowują dobrą kondycję.
Kiedy jednak powinno się stosować ten zabieg? Jak często należy chodzić na fluoryzację zębów? Przyjmuje się, że jest to zbieg profilaktyczny, który ma chronić zęby przed zagrożeniami. Jeśli chce się osiągnąć możliwie jak najlepsze efekty w tym zakresie, fluoryzacje zębów powinno się przeprowadzać około dwóch razy w roku.
Przeciwwskazania do fluoryzacji zębów
Jak zatem widać po powyższym opisie, fluoryzacja zębów jest zabiegiem bezpiecznym i niestanowiącym żadnego większego ryzyka. Co jednak niezwykle ważne, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu. Kiedy więc nie powinno się iść na fluoryzację?
Z przeprowadzenia fluoryzacji wykluczają przede wszystkim różnego rodzaju stany zapalne w jamie ustnej. Mowa tu jest nie tylko i samych zębach, lecz również o dziąsłach. Zignorowanie tego ryzyka może doprowadzić bowiem do zatrucia się fluorem, co może oznaczać nieprzyjemne konsekwencje. Jakie konkretnie?
Fluoryzacja zębów – skutki uboczne
Bardzo częstym zjawiskiem podczas fluoryzacji zębów są różnego rodzaju skutki uboczne, które są efektem zatrucia się fluorem. Mogą one być spowodowane zignorowaniem obecnych przeciwwskazań do wykonania tego zbiegu, lub też po prostu mogą być reakcją alergiczną na fluor. Jak to więc wygląda?
Do najczęściej występujących skutków ubocznych fluoryzacji zaliczyć trzeba przede wszystkim dolegliwości od strony układu pokarmowego. Wystąpić bowiem mogą bóle brzucha, nudności, wymioty czy też biegunka. Oprócz tego dość często pojawia się intensywne pocenie się, ból głowy oraz ogólne osłabienie organizmu.