Korzystanie z leczenia stomatologicznego prywatnie to bardzo duży wydatek. Warto wiedzieć, co u dentysty na NFZ jest możliwe do zrobienia bez względu na to, w jakim jest się wieku. Poniżej więcej na ten temat.
Świadczenia należne pacjentom w ramach NFZ
Co u dentysty na NFZ? Wielu pacjentów zastanawiam się nad tym, czy koszty leczenia stomatologicznego muszą być w całości ponoszone samodzielnie. Nic bardziej mylnego. Każda osoba ubezpieczona w NFZ ma prawo do pewnych świadczeń, z których warto zdawać sobie sprawę. Nawet jeżeli podczas wizyty nie wszystkie usługi zostaną refundowane, koszty mogą i tak znacznie się obniżyć. W ramach NFZ można zatem leczyć wszystkie zęby i otrzymać wypełnienie, przy czym światłoutwardzalne białe wypełnienie przysługuje tylko w przypadku zębów położonych z przodu. Poza tym zęby można również leczyć kanałowo, natomiast również dotyczy to zębów położonych z przodu. Zęby można usuwać, szczególnie wtedy, gdy pojawia się ostry ból, a także korzystać z różnego rodzaju znieczulenie. Dwa razy w roku można również wybrać się na RTG, a także na usuwanie kamienia nazębnego oraz osadów. Poza tym można korzystać z przeglądu dentystycznego, a zatem oceny stanu zdrowia jamy ustnej. W przypadku utraty co najmniej pięciu zębów z łuku dolnym lub górnym można ubiegać się o refundację protezy akrylowej. Usługi objęte refundacją nie są zatem bardzo szerokie, ale z drugiej strony w przypadku osób, które raczej dbają o swoje zęby i nie mają z nimi większych problemów, często jest to wystarczające, aby poradzić sobie z drobnymi problemami.
Leczenie próchnicy
Jeżeli chodzi o leczenie próchnicy, to w przypadku refundowania tego leczenia w ramach ubezpieczenia na NFZ, można liczyć między innymi na nowoczesne chemoutwardzalne wypełnienie, ale niestety nie we wszystkich zębach. Dotyczy to jedynie zębów od jedynki do trójki, a zatem tych położonych z przodu. W przypadku pozostałych zębów leczenie próchnicy jest oczywiście refundowane w ramach NFZ, ale stosowane wypełnienie nie jest już tym najnowocześniejszym i najbardziej pożądanym przez pacjentów. Zęby wypełnione są amalgamatem, który jest zdecydowanie mniej trwały oraz mniej estetyczny. Jeżeli chodzi o leczenie kanałowe, to dotyczy ono tylko zębów położonych z przodu od jedynki do trójki. Pozostałe zęby kanałowo należy leczyć na własny rachunek.
Leczenie zębów u dzieci
Co u dentysty na NFZ w przypadku dzieci? Najmłodsi pacjenci również mogą korzystać z leczenia stomatologicznego w ramach NFZ nawet wtedy, jeżeli ich rodzice nie są objęci ubezpieczeniem. Mogą korzystać z przeglądu stomatologicznego, usuwania kamienia i osadu, leczenia próchnicy, a także różnego rodzaju zabiegów, które mają na celu ochronę zębów i ich wzmocnienie. Dzieci do 12 roku życia mogą również otrzymać refundację na założenie aparatu ortodontycznego. Warto o tym pamiętać i korzystać z tego, co dla dzieci jest dostępne w ramach ubezpieczenia. Dzięki temu przynajmniej przez jakiś czas można znacznie zminimalizować koszty opieki stomatologicznej dla rodziny.