Brak śliny w ustach - leczenie

Brak śliny w ustach – leczenie

Suchość w jamie ustnej jest określana jako kserostomia. Problematyczny może być brak śliny w ustach leczenie składa się z kilku etapów. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że stres, niewłaściwa dieta i niektóre leki mogą powodować kserostomię.

Jak nawilżyć śluzówkę jamy ustnej?

Domowymi sposobami również można zwalczać suchość w ustach. Jednak nie należy lekceważyć tej przypadłości na dłuższą metę. Nieleczone sprzyja rozwojowi aft i próchnicy, a także prowadzi do grzybicy i owrzodzeń w jamie ustnej. W tym artykule wyjaśnimy, czym najczęściej spowodowany jest brak śliny w ustach leczenie trzeba wdrożyć jak najszybciej. Należy pamiętać, że ślina w jamie ustnej pełni bardzo ważną rolę. Przede wszystkim reguluje pH, nawilża, a także wspomaga procesy trawienne. Dodatkowo wpływa też na prawidłowe działanie kubków smakowych. Suchość w ustach utrudnia nie tylko przełykanie i jedzenie, ale również mówienie.

Do tego jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust i sygnałem, że w organizmie dzieją się jakieś nieprawidłowości. Lepiej od razu dowiedzieć się, czym są one spowodowane. Warto pamiętać, że suchość w ustach dotyczy przeważnie niedostatecznego nawodnienia organizmu. Dorosłe osoby muszą pić około 2 litrów wody dziennie. Narkotyki, takie jak metamfetamina, marihuana oraz leki przeciwdepresyjne i przeciwhistaminowe mogą być przyczyną zaburzenia wydzielania śliny. Można śmiało powiedzieć, że najczęstszą przyczyną uczucia suchości w ustach jest picie zbyt małej ilości wody. Do spadku poziomu elektrolitów może również doprowadzić mała ilość płynów w diecie. Warto podkreślić, że za pomocą analizy krwi można zbadać ich poziom.

W wielu placówkach można wykonać badanie poziomu elektrolitów. Brak śliny w ustach leczenie musi być rozpoczęte jak najwcześniej. Trzeba dodać, że przez hormony jest regulowana praca ślinianek. Suchość w jamie ustnej może występować w okresie zmian hormonalnych, między innymi menopauzy. Na kserostomię często cierpią pacjenci po radioterapii i onkologiczni. U osób z zaburzeniami odżywiania też może pojawiać się suchość w ustach. Dotyczy to też ludzi korzystających z protez zębowych. Uczucie zasychania w gardle towarzyszy też często w sytuacjach stresowych. Uczucie suchości w jamie ustnej po przebudzeniu może być skutkiem chrapania lub oddychania przez usta we śnie.

Jak pobudzić wydzielanie śliny?

Warto się upewnić, że panuje odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu, w którym śpimy. Zbyt mała wilgotność oznacza, że trzeba będzie kupić terapeutyczny nawilżacz parowy. Dosyć uciążliwy jest brak śliny w ustach leczenie można uzupełnić domowymi sposobami. Jeśli suchość w jamie ustnej utrzymuje się w ciągu dnia to należy zrezygnować z używek i ograniczyć spożywanie ostrych przypraw, cukru i soli. Najlepiej całkowicie odpuścić picie alkoholu i palenie papierosów, przynajmniej do czasu aż dolegliwości nie znikną. Żucie suszonych śliwek i bezcukrowej gumy do żucia może pomóc doraźnie.

Warto również pić siemię lniane, ponieważ nawilża błony śluzowe gardła i jamy ustnej. Napar z szałwii można stosować do płukania ust, ponieważ ma działanie antyseptyczne. Na rynku dostępne są też aerozole oraz tabletki przygotowane specjalnie dla osób z kserostomią. Najlepiej stosować płyny do płukania ust, które nie zaburzają naturalnego pH jamy ustnej i nie zawierają środków wybielających i alkoholu. Warto uzupełnić witaminy i elektrolity w organizmie, jeśli suchość w ustach jest wywołana przebytym niedawno zatruciem pokarmowym. Dobrze sprawdzą się napoje zawierające substancje odżywcze i elektrolity. Konsultacja z lekarzem jest zalecana przy utrzymującej się dłużej suchości jamy ustnej. Trzeba też wykonać badania w kierunku chorób jamy ustnej.

Leczenie suchości w ustach

Zespół Sjogrena to choroba silnie związana z suchością w ustach. Jest to choroba, w której organizm produkuje przeciwciała przeciwko własnym białkom. Zmiany zapalne są najczęściej spowodowane uszkodzeniem gruczołów wydzielania zewnętrznego. Suchość w jamie ustnej spowodowana niedostatecznym wydzielaniem śliny jest jednym z głównych objawów zespołu Sjogrena. Prowadzi to przede wszystkim do powstawania nacieków zapalnych w obrębie płuc. Pojawia się też próchnica oraz pieczenie oczu. Zarówno leki, jak i wyroby medyczne stosuje się w leczeniu suchości jamy ustnej. Stomatolog może pomóc w wyborze odpowiednich środków.

Po ustaleniu choroby wywołującej dolegliwości możliwe jest leczenie przyczynowe. Leki przeciwzapalne oraz glikokortykoidy stosuje się leczeniu zespołu Sjogrena. Po zmianie leków, których skutkiem ubocznym jest zmniejszenie wydzielania śliny następuje ustąpienie dolegliwości. Czasami również pilokarpinę stosuje się w leczeniu suchości. Podstawą jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Dorosła osoba musi codziennie pić minimum 2-2,5 l wody.

Warto również ograniczyć ilość spożywanej soli, a także picie alkoholu. Gumy do żucia i cukierki z kwasem cytrynowym mogą pomóc w wydzielaniu śliny. Należy koniecznie pamiętać o leczeniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Suchość w ustach może być spowodowana paleniem papierosów i marihuany. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu wiesz już, czym wywołany jest brak śliny w ustach leczenie może być problematyczne.