czy-kanalowe-leczenie-zeba-jest-refundowane

Czy kanałowe leczenie zęba jest refundowane?

Osoby, które płacą składki zdrowotne mogą oczywiście liczyć na leczenie stomatologiczne, które jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że zakres oferowanej pomocy medycznej jest ograniczony i niestety nie wszystkie usługi są refundowane. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czy refundacja dotyczy leczenia kanałowego.

Kanałowe leczenie zęba – kiedy robić?

Leczenie kanałowe należy przeprowadzić przy zapaleniu miazgi zęba i przy całkowitej martwicy miazgi. W dobrym gabinecie stomatologicznym stomatolog powinien wykonać zdjęcie RTG. Jeżeli pojawią się widoczne zmiany w miejscu wierzchołka korzenia, to warto jak najszybciej postawić na kanałowe leczenie zęba. Zabieg wykonywany jest również wtedy, gdy zachodzi potrzeba ponownego wypełnienia kanałów korzeniowych. Do kanałowego leczenie może dojść również z powodu mechanicznego uszkodzenia zęba. Mowa tutaj nie tylko o złamaniu zęba, ale również o bruksizmie, czyli nieumyślnym starciu tkanek zęba.

Refundacja, a kanałowe leczenie zęba

W ramach NFZ jak wspomniano powyżej można wykonać leczenie kanałowe wyłącznie od jedynek do trójek. Raz w roku można wykonać badania stomatologiczne i trzy razy do roku kompleksowy przegląd jamy ustnej. Warto wspomnieć także o tym, że podczas leczenia kanałowego pacjenci mogą bezpłatnie skorzystać ze znieczulenia. Do wyboru jest nie tylko znieczulenie powierzchniowe w postaci żelu albo sprayu, ale również tradycyjne znieczulenie nasiękowe, czyli płytkie nakłucie w okolicy leczonego zęba. Rzadko kiedy stosowane jest znieczulenie przewodowe, które powoduje drętwienie warg, brody i języka. W przypadku pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności istnieje możliwość bezpłatnego znieczulenia ogólnego.

Jeżeli chodzi o leczenie endodontyczne to jak wspomniano we wstępie jest ono refundowane w dość ograniczonym zakresie. Osoby dorosłe mogą liczyć jedynie na refundację przy leczeniu kanałowym przednich zębów. Przy leczeniu pozostałym zębów niestety trzeba za nie zapłacić. Alternatywą jest oczywiście wyrwanie zęba na które jest dostępne refundowanie przez NFZ bez żadnych ograniczeń. Warto wspomnieć także, że na refundację można liczyć wyłącznie w gabinetach stomatologicznych, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Leczenie kanałowe wszystkich zębów jest refundowane w całości jedynie u dzieci. Identycznie wygląda także sytuacja w przypadku kobiet w ciąży i mam po okresie połogu (do 42 dni po urodzeniu dziecka).

Dopłata za lepszą plombę?

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że nie istnieje możliwość dopłacenia za lepszą plombę. Usługi stomatologiczne, które świadczone są w ramach NFZ mają określone standardy z którymi warto się zapoznać. Wykaz wszystkich materiałów stomatologicznych dostępny jest w stosownym rozporządzenia Ministra Zdrowia, dzięki czemu każdy pacjent ma do niego bezpośredni dostęp. Osoby, które chcą mieć lepszą plombę przy leczeniu kanałowym muszą niestety pokryć pełny koszt jej założenia.