Stomatologia na nfz – co obejmuje?

Dr Wojciech

Świat pędzi błyskawicznie do przodu. Zmieniają się modne rzeczy, przyzwyczajenia idą w kąt. Jeszcze niedawno nasi przodkowie w życiu nie pomyśleliby, że świat pójdzie tak bardzo do przodu. Samochody jeżdżące kilkadziesiąt kilometrów na godzinę. Tak bardzo kompleksowa opieka medyczna obejmująca praktycznie każdą sferę organizmu. I w stomatologii nastąpił wielki przełom przez ostatnią dekadę. Leczenie zębów następuje nie tylko w sferze prywatnych usług. Możliwe jest leczenie na nfz, które obejmuje wybrane zabiegi medyczne.

Lista zabiegów na nfz

Wybrane świadczenia, które należą się pacjentom w ramach świadczeń gwarantowanych. Stomatologia na nfz co obejmuje:

  • tak zwane białe plomby. Przysługują jeśli chodzi o zęby przednie górne i dolne (od 3+ do +3, od 3- do -3),
  • leczenie kanałowe należy się osobom dorosłym od kła do kła (3-3),
  • przysługujące raz w roku badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny naszej jamy ustnej,
  • trzy razy w roku kontrolna wizyta w celu kompleksowego badania lekarskiego,
  • zdjęcie rentgenowskie wewnątrz ust,
  • kompleksowe leczenie pojawiających się zmian na błonie śluzowej w jamie ustnej,
  • usuwanie kamienia nazębnego,
  • usuwanie zęba jedno i wielokorzeniowego.

Stomatologia dziecięca

Oprócz wyżej wymienionych zabiegów na nfz dzieciom przysługuje również:

  • zabezpieczanie tak zwanym lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych. Ma to miejsce jednorazowo do ukończenia 8 roku życia. Również bruzd drugich trzonowców stałych jednorazowo do ukończenia aż 14 roku życia.
  • wszystkie zęby stałe mogą być lakierowane jednak nie częściej niż 1 raz na kwartał,
  • impregnowanie zębiny zębów mlecznych u dzieci,
  • kosmetyka jeśli chodzi o pokrycie niedorozwiniętego szkliwa w zębach stałych,
  • choroby przyzębia i ich kompleksowe leczenie,
  • zabezpieczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi do ukończenia 12 roku życia.

Leczenie próchnicy

Próchnica i ubytki z nią związane mogą być leczone w różny sposób w zależności od tego na jakim etapie jest dokuczająca nam próchnica. I tak wyróżniamy dwie podstawowe metody walki z ubytkami próchnicowymi. Remineralizacja jest metodą leczenia próchnicy wyłącznie w początkowym stadium chorobowym tj. jeśli są to białe bądź ciemne plamki na samej powierzchni szkliwa. Tego typu zabieg nie wymaga nieprzyjemnego dla nas borowania a jedynie pokrycia tychże zmian odpowiednimi preparatami. Drugim sposobem jest tak zwane plombowanie. Jeśli widzimy w zębie dziurę wymaga ona z naszej strony szybkiego działania, ponieważ próchnica dużo szybciej rozwija się w zębinie niż w szkliwie. Taki ubytek musi zostać najpierw oczyszczony z chorej tkanki oraz bakterii. W dalszej kolejności za pomocą specjalistycznych materiałów jest odbudowywany.

Leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne, czyli inaczej kanałowe niestety dla wielu z nas jest ostatnią deską ratunku. Gdy dochodzi do nieodwracalnej zmiany w obszarze miazgi zęba leczenie kanałowe jest niezbędne. Zmieniona chorobowo miazga musi zostać jak najszybciej całkowicie usunięta zarówno z kanałów zęba jak i komory.
Leczeniem kanałowym zajmuje się dentysta endodonta.

Następny post

Czy po skalingu można jeść?

Piękny i biały uśmiech to marzenie wielu osób. Jak uzyskać taki efekt, gdy inne mniej inwazyjne metody się nie sprawdzają? Okazuje się, że profesjonalni dentyści mają na ten problem rozwiązanie pod postacią skalingu. Czym on jednak jest? I czy po skalingu można jeść? Jedzenie po skalingu Zaraz po wyjściu od […]
czy-po-skalingu-mozna-jesc

Może Ci się spodobać