Co-najbardziej-boli-w-leczeniu-kanałowym

Co najbardziej boli w leczeniu kanałowym?

Co najbardziej boli w leczeniu kanałowym? Endodoncja bez tajemnic.

Endodoncja to inaczej leczenie kanałowe zębów. Taki zabieg polega na usunięciu miazgi, w obrębie której zdiagnozowano stan zapalny, a następnie na zastąpieniu jej specjalnym wypełnieniem. Leczenie endodontyczne wzbudza w pacjentach niemały niepokój. Utarło się bowiem przekonanie, że jest to zabieg bardzo bolesny. I rzeczywiście kiedyś tak było. Niemniej jednak dzisiejsze rozwiązania sprawiają, że pacjent niemalże wcale nie odczuwa bólu podczas zabiegu leczenia kanałowego.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest w przypadku zapalenia miazgi zębowej ostatecznością. Lekarz stomatolog podejmuje się przeprowadzenia leczenie endododycznego tylko w przypadku, gdy doszło do nieodwracalnych zmian martwiczych, zgorzeli czy złamania zęba. Leczenie kanałowe jest obecnie bardzo zaawansowane dzięki prężnemu rozwojowi stomatologii. Dzięki temu, w większości przypadków leczenie endodontyczne jest całkowicie bezbolesne.

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu kanałowego leczenia zęba jest martwica i rozkład miazgi zębowej. Do takiego stanu dochodzi wskutek działania bakterii beztlenowych, które atakują zęby. Bakterie beztlenowe wydzielają gazy, które skutkują pojawieniem się u pacjenta przykrego zapachu z ust. Oprócz tego pacjenci często skarżą się na gorzki smak w ustach. Leczenie endodontyczne polega zatem na usunięciu chorej miazgi, oczyszczeniu kanałów zęba i wypełnieniu ich substancją, która zapobiegnie ponownemu pojawieniu się bakterii beztlenowych.

Endodoncja – przebieg leczenia

Leczenie kanałowe w świadomości wielu pacjentów jest zabiegiem skomplikowanym i bardzo bolesnym. Takie przekonanie wynika głównie z braku wiedzy na temat tego, czym tak naprawdę jest leczenie endodontyczne. Zabieg leczenia kanałowego składa się z kilku etapów.

Pierwszym z nich jest oczywiście wykonanie badania diagnostycznego i zdjęcia rentgenowskiego, na podstawie którego lekarz może podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego. Endodoncja przeprowadzana jest przy użyciu znieczulenia, a pierwszym krokiem zabiegu jest tak zwane zatrucie zęba. Polega ono na nałożeniu specjalnej pasty lub środka dewitalizacyjnego. Następnie lekarz usuwa zainfekowaną miazgę zębową oraz czyści komorę i kanały zębowe. Pozwala to na całkowite pozbycie się bakterii i toksycznych substancji, które wywołują stan zapalny. Oczyszczone kanały zębowe zostają szczelnie wypełnione substancją, która zabiega ponownemu gromadzeniu się bakterii w zębie. Ostatnim krokiem jest odbudowanie korony zęba za pomocą materiału światłoutwardzalnego lub zastosowaniem korony ceramicznej.

Skutki leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest zabiegiem wieloetapowym, podczas którego mogą pojawić się pewne niepożądane skutki. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy leczenie nie zostało przeprowadzone w odpowiedni sposób. Bardzo łatwo jest zorientować się, kiedy dzieje się coś niedobrego. Powodem, który powinien skłonić pacjenta do ponownej wizyty u stomatologa jest silny ból tuż po przeprowadzeniu zabiegu leczenia kanałowego.

Warto pamiętać o tym, że usuwanie miazgi zęba jest dużą ingerencją, dlatego odczuwanie pewnego dyskomfortu po zabiegu jest rzeczą całkowicie normalną. Niemniej jednak silny ból może zwiastować konieczność przeprowadzenia ponownego leczenia endodontycznego. Warto pamiętać, aby w takim przypadku zgłosić się do stomatologa możliwie jak najszybciej.