Ząb do kanałowego leczenia – objawy
Niezwykle ważne jest, aby o zęby dbać systematycznie. Jeśli będzie się to zaniedbywać, to będzie to prosta droga do pojawienia się zaawansowanej próchnicy. W efekcie dojść może do zapalenia miazgi zęba. W takim przypadku nie obędzie się bez leczenia kanałowego, które niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Dobrze jest zatem wiedzieć, na czym leczenie kanałowe dokładnie polega.
Wskazania do kanałowego leczenia
Pierwszym i oczywistym objawem tego, że ząb może być wskazany do leczenia kanałowego, jest jego ciągły i silny ból. Wśród innych objawów wymienić można także dużą nadwrażliwość na ciepło lub zimno oraz ból odczuwany w trakcie jedzenia. Częstym objawem tego, że ząb być może będzie musiał być leczony kanałowo, jest zmiana jego koloru oraz obrzęk dziąseł. Jeśli odczuwa się choćby jeden z tych objawów, należy koniecznie jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego.
Leczenie kanałowe – w jakim celu się je robi?
Leczenie endodontyczne wykonuje się w sytuacji, kiedy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, czyli unaczynionej i unerwionej tkanki, która wypełnia komorę zęba oraz jego kanały. Chora miazga zęba musi być w wyniku leczenia całkowicie usunięta z komory oraz z kanałów zęba. Leczenie kanałowe wykonuje się w celu odbudowy zęba. Najczęściej robi się to przy użyciu materiałów kompozytowych.
Kiedy się zdecydować na leczenie kanałowe?
Na leczenie endodontyczne zdecydować należy się na pewno, kiedy doszło do patologicznych zmian w obrębie miazgi zęba. Te spowodowane są, jak już wspomniano, przez próchnicę. Wskazaniem do leczenia kanałowego są również urazy mechaniczne zębów. Warto tu wspomnieć, że na leczenie kanałowe zdecydować należy się również konieczne wtedy, kiedy powstawać będą zgorzele w obrębie miazgi. To nic innego jak procesy gnilne zachodzące w obrębie zęba. Co ważne, przez długi czas nie dają one żadnych objawów, aż to momentu pojawienia się bardzo silnego bólu zęba.
Etapy leczenia kanałowego
Samo leczenie kanałowe podzielić można na kilka etapów. Wszystko jednak zaczyna się od odpowiedniego przygotowania zęba. W pierwszej kolejności stomatolog usunąć musi tkanki, które zmienione zostały przez próchnicę. Pierwszy etap leczenia endodontycznego polega na wykonaniu badania RTG. Obraz RTG pozwala na szczegółowe określenie stanu zęba oraz liczbę i anatomię kanałów. Drugi etap to podanie znieczulenia miejscowego za pomocą zastrzyku. Kiedy znieczulenie zaczyna działać, dentysta przechodzi to założenia koferdamu, czyli pewnego rodzaju gumy, dzięki której odizolować można zmieniony chorobowo ząb od całości jamy ustnej. Kolejny etap to pomiar długości kanału. Dzięki temu stomatolog będzie mógł właściwie dobrać odpowiednie narzędzia oraz sposób wykonania zabiegu. W tym momencie przechodzi się do usunięcia miazgi z kanałów zębowych i ich oczyszczenia. Kolejny etap to wypełnienie przez stomatologa pustych kanałów zębowych. Najczęściej materiałem wypełnienia jest gutaperka. Po tej czynności ponownie wykonuje się badanie RTG. Ma to na celu sprawdzenie, czy wszystkie kanały na pewno zostały szczelnie wypełnione. Na koniec przeprowadza się odbudowę zęba. Po leczeniu kanałowym ząb jest zębem martwym. Narażony jest zatem na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego konieczna jest jego rekonstrukcja bądź odbudowa protetyczna.
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Bardzo wiele osób boi się leczenia kanałowego. Powodem jest głównie strach przed bólem. Trzeba zatem wiedzieć, że współcześnie zabieg leczenia endodontycznego odbywa się niemal bezboleśnie. Wszystko dzięki postępowi w dziedzinie stomatologii. Przede wszystkim pacjent zawsze otrzymuje skuteczne znieczulenie miejscowe. Dzięki temu cały zabieg można przeprowadzić podczas jednej wizyty, a w tracie jego realizacji pacjent nie odczuje żadnego bólu.