Przetoka-na-dziąśle

Przetoka na dziąśle – jak leczyć?

Przetoka na dziąśle – jak leczyć?

Przetoka na dziąśle to stosunkowo powszechna przypadłość niefizjologiczna, która występuje w jamie ustnej. Najczęściej jest ona efektem próchnicy zębowej, nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia stomatologicznego czy też mechanicznego uszkodzenia zębów. Jak się leczy taką przypadłość, a także jakie są objawy jej obecności? Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat przetoki zębowej.

Przetoka na dziąśle – co trzeba o niej wiedzieć?

Podstawowym pytaniem, jakie trzeba sobie zadać, jeśli chodzi o pojawienie się w jamie ustnej przetoki zębowej to jak ją leczyć? Czy są jakieś sposoby na to, aby się jej pozbyć? Czy może istnieją jakieś domowe metody, które pozwalają uniknąć wizyty u stomatologa?
Jak się okazuje, niestety niezbędne będzie w przypadku pojawienia się przetoki zębowej udanie się do specjalisty. Problem ten samoistnie nie zniknie, a także nie pomoże w jego wyleczeniu żadna domowa metoda. Niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznego leczenia stomatologicznego, które powinno w krótkim czasie dać ulgę pacjentowi.

Skąd się bierze przetoka dziąsła?

Oprócz tego, jak leczyć, warto się jeszcze dowiedzieć tego, jakie jest konkretnie źródło powstawania takiego problemu. Co sprawia, że może powstać przetoka zębowa? Czy są jakieś konkretne czynniki ryzyka, które zwiększają szanse na pojawienie się takiej przypadłości?
Do powstawania przetoki na dziąśle dochodzi w sytuacji, gdy pojawiają się zmiany zapalne w tkankach otaczających ząb. Źródłem takich stanów zapalnych może być w pierwszej kolejności próchnica danego zęba, jak i również różnego rodzaju choroby dziąseł. Co więcej, stan zapalny może być spowodowany mechanicznym uszkodzeniem danego zęba. Często zdarza się również i taka sytuacja, gdy nieprawidłowo lub nieumiejętnie wykonany zabieg stomatologiczny może spowodować powstanie stanu zapalnego. Często ma to miejsce w przypadku wyrywania zęba.

Objawy przetoki zębowej

Zanim udamy się do specjalisty, warto się upewnić, czy aby na pewno ma się faktycznie do czynienia z przetoką zębową. Jakie są jej objawy? Jak ją skutecznie i precyzyjnie rozpoznać?
Jak się okazuje, objawy tej przypadłości są bardzo charakterystyczne i trudne do pomylenia z czymkolwiek innym. Przede wszystkim ma się tu bowiem do czynienia z wyraźnym wybrzuszeniem na powierzchni dziąsła. W skrajnych przypadkach z sączącą się z niego krwią lub ropą. Dodatkowo dochodzi do tego silne uczucie bólu dziąsła, lecz również i samego zęba. Znacznie zwiększa się wrażliwość na dotyk, niskie, jak i wysokie temperatury, a także występuje nieprzyjemny smak w ustach połączony z brzydkim zapachem.

Kuracja przetoki na dziąśle

Jak zatem widać, trudno przetokę zębową pomylić z czymkolwiek innym. W jaki jednak sposób wygląda leczenia takiej przypadłości? Co dokładnie specjalista musi zrobić, aby przynieść ulgę pacjentowi?
Na początku wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie w celu ustalenia źródła problemu. Następnie przechodzi się do oczyszczenia kanału zębowego z martwej miazgi oraz jego wypełnienia. W skrajnych przypadkach, gdy takie leczenie nie pomaga, konieczne jest usunięcie danego zęba.