Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest dbanie o zęby. Jeśli będą w dobrej kondycji, przekładać się to będzie na wygląd twarzy, lecz przede wszystkim na zdrowie całego ciała. Z tego też powodu trzeba dbać o higienę jamy ustnej, lecz przede wszystkim regularnie bywać u stomatologa i wykonywać wszystkie potrzebne zabiegi. Sprawa się jednak komplikuje w sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę. Czy można w trakcie jej trwania leczyć zęby, czy dozwolone jest np. plombowanie zęba w ciąży? Warto się tego dowiedzieć, ponieważ ewentualne błędy będą miały poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.
Czy można leczyć zęby, będąc w ciąży?
Zanim przejdzie się do tego, czy plombowanie zęba w ciąży to dobry pomysł, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czy w ogóle dozwolone jest leczenie zębów, gdy nosi się dziecko. Czy jest to zalecane?
Każdy specjalista przyzna, że zdecydowanie najlepiej wyleczyć wszystkie zęby nim zajdzie się w ciążę. Będzie to o wiele zdrowsze dla kobiety, lecz przede wszystkim dla dziecka, które nie będzie poddawane działaniu środków chemicznych czy też silnemu stresowi, który na pewno będzie towarzyszył matce, a który oddziaływać będzie także na dziecko.
Mimo że leczenie zębów w czasie ciąży jest dozwolone, pamiętać trzeba, że istnieje naprawdę szeroki zakres zabiegów, które często nie mają żadnego wpływu na zdrowie dziecka. Przykładowo takim właśnie bardzo ważnym i zalecanym do regularnego wykonywania zabiegiem jest usuwanie z zębów nagromadzonego kamienia. Nie tylko nie wymaga to znieczulenia, lecz również nie dostarcza się do ciała żadnych szkodliwych substancji.
Co innego jednak leczenie kanałowe — jest to bardzo zaawansowany zabieg, który wykonywany jest przez stomatologa w celu uratowania zębów. Takie leczenie zalecane jest w sytuacji, gdy stan zapalny miazgi zębowej jest już na bardzo zaawansowanym poziomie, a jedynym sposobem na ocalenie zęba jest całkowite jej usunięcie i wypełnienie przestrzeni po niej. Takie leczenie nie powinno być przeprowadzane w czasie ciąży z kilku powodów. Przede wszystkim towarzyszy mu silny stres, a także jest to dość duża ingerencja w ciało, co może mieć niekorzystne skutki dla zdrowia dziecka. Zdecydowanie najważniejszym jednak powodem jest to, że do takiego leczenia niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG, aby stomatolog widział, gdzie dokładnie znajdują się kanały w zębie. A jak wiadomo, wykonywanie prześwietlenia w czasie noszenia dziecka jest absolutnie zabronione.
Czy w ciąży można zatruć zęba?
Jak więc widać, leczenie kanałowe zęba w trakcie ciąży jest naprawdę niepolecane, ponieważ może wiązać się z ogromnym zagrożeniem dla dziecka. Co jednak w takiej sytuacji można zrobić? Czy należy narażać się na ogromny ból przez nawet kilka miesięcy? Jak się okazuje, wielu stomatologów w takiej sytuacji zaleca, aby zatruć ząb. Czym jest taki zabieg, a także czy jest on bezpieczny w ciąży? Co powinno się o nim wiedzieć, zanim przejdzie się do najważniejszej sprawy, czyli tego, czy plombowanie zęba w ciąży jest dozwolone?
Zatrucie zęba polega na podaniu do miazgi zębowej specjalnej maści, której celem jest zniszczenie danej tkanki. W efekcie tego w ciągu kilkunastu dni od podania miazga zębowa wraz z zakończeniami nerwowymi zostanie zniszczona. Co to będzie oznaczało? Dany ząb stanie się martwy, czyli nie będą do niego dostarczane składniki odżywcze. Może się to wydawać bardzo złym pomysłem, lecz jednocześnie taki ząb przestanie zupełnie boleć. Jest to więc rewelacyjne rozwiązanie, jeśli ktoś chce przeczekać okres ciąży aż do leczenia kanałowego, ponieważ zatrucie zęby całkowicie wyeliminuje ból. Jest to tak skuteczne, że później nie trzeba będzie nawet podawać żadnego znieczulenia.
Choć zatrucie zęba ma naprawdę ogromne zalety, to jednak może wzbudzać pewne obawy. Mowa tu jest w końcu o niezwykle toksycznej substancji, która niszczy zdrowe tkanki. Czy podanie takiej maści nie będzie niebezpieczne dla dziecka? Jak się okazuje, nowoczesne metody podawania tej substancji powodują, że cały proces jest całkowicie bezpieczny i nie wpływa negatywnie na płód.
Plombowanie zęba w ciąży
Skoro już wiadomo, że leczenie zębów w ciąży jest jak najbardziej możliwe i co najważniejsze często zalecane, warto się teraz dowiedzieć, jak wygląda kwestia wykonywania zdecydowanie najpopularniejszego zabiegu stomatologicznego, czyli plombowania. Czy plombowanie zęba w ciąży to dobry pomysł?
Jak się okazuje, sam proces zakładania plomby jest całkowicie bezpieczny. Należy oczywiście pamiętać o tym, aby zgłosić swojemu stomatologowi, że jest się w ciąży, ponieważ bez tego istnieje ryzyko, że zostanie założona starego typu plomba amalgamatowa, która może być potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia. Wiele kontrowersji wzbudza natomiast to, czy należy stosować podczas leczenia zębów i późniejszego ich plombowania znieczulenia. Czy podawanie takiej substancji chemicznej jest wskazane? Jeśli tylko jej typ i stężenie zostanie dobrze dobrane, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uniknąć odczuwania bólu podczas leczenia zębów.