zab

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie endodontyczne, potocznie nazywane kanałowym jest metodą leczenia nieodwracalnych stanów zapalnych miazgi zęba. Zabieg polega na usunięciu pod znieczuleniem miazgi z komory i kanałów zęba, a następnie dezynfekcji i wypełnieniu kanałów.

Budowa zęba

Żeby lepiej zrozumieć proces leczenia kanałowego, należy w skrócie zapoznać się z uproszczoną budową zęba. Każdy z zębów można podzielić na dwie części. Część nad powierzchnią dziąsła to korona, natomiast pod powierzchnią znajduje się korzeń. Na koronę składa się (patrząc od zewnątrz): szkliwo, zębina, miazga. W korzeniach znajdują się kanały, w których są włókna nerwowe i naczynia krwionośne.

Wskazania do leczenia kanałowego

Jeśli do zęba wdała się próchnica, miazga zęba może ulec zakażeniu co spowoduje stan zapalny. Ponieważ miazga w nie ma możliwości zwiększyć objętości, w związku z czym wzrasta ciśnienie w kanałach. Konsekwencją tego jest ból, może on występować w zębie, ale również promieniować na cały łuk, a nawet głowę. Jedynym obecnie znanym sposobem leczenia jest otworzenie zęba, usunięcie miazgi z kanałów, wypełnienie ich i zamknięcie. Innymi wskazaniami do zabiegu są: martwica miazgi, ponowne leczenie kanałowe i zmiany około wierzchołkowe.

Przebieg zabiegu leczenia kanałowego

Poniżej opisany proces leczenia jest ogólny i uproszczony. Dentysta podejmuje decyzję o wybranej metodzie leczenia zawsze na podstawie analizy konkretnego przypadku.
W pierwszej kolejności, lekarz podaje pacjentowi znieczulenie, następnie następuje otwarcie komory zęba. Dzięki temu dentysta może usunąć miazgę. Następnie przy pomocy narzędzi kanałowych następuje opracowanie kanału. Całkowicie zostaje usunięta miazga korzeniowa oraz toksyny znajdujące się w kanalikach zębinowych. Kanał dzięki temu procesowi staje się szerszy. W trakcie całego procesu wykonuje się płukanie np. podchlorynem sodu w celu usunięcia wszystkich zanieczyszczeń. W momencie gdy kanały są już całkowicie oczyszczone następuje ich osuszenie, a następnie wypełnienie materiałami biozgodnymi. Powoduje to zamknięcie całego kanału i uniemożliwia bakteriom przedostanie się z jamy zęba do tkanek około wierzchołkowych. Najczęściej stosowanym materiałem do wypełnienia kanałów jest gutaperka. Jest to substancja naturalna pozyskiwana z soku mlecznego drzewa gutaperkowca lub zwięźli kulistej. Ostatnim krokiem jest wypełnienie zęba.

Czy zabieg leczenia kanałowego boli?

Zabieg leczenia kanałowego nie powinien być bolesny dla pacjenta. Jedynym nieprzyjemnym momentem może być podawanie znieczulenia. Późniejsza część zabiegu z racji wykonywania pod znieczuleniem nie powinna być odczuwalna dla pacjenta. Dodatkowo po usunięciu z zęba miazgi, nie ma w nim tak naprawdę unerwienia, które mogłoby przenosić impulsy bólowe.

Koszt leczenia kanałowego

Koszt leczenia kanałowego może znacząco różnić się w zależności od ilości kanałów w zębie, czy metod i technik leczenia zastosowanych przez endodontę, jak również od miejscowości w jakiej wykonywany jest zabieg (w dużych miastach ceny zabiegów są zdecydowanie wyższe).