Co to jest resekcja korzenia zęba?

Co to jest resekcja korzenia zęba?

Resekcja korzenia zęba to inwazyjny zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który wykonywany jest zazwyczaj w przypadku rozwijających się stanów zapalnych. Bardzo często jest to jedyny sposób na to, by lekarz stomatolog mógł dostać się do źródła zapalenia, które może wywołać u pacjenta bardzo silne dolegliwości bólowe. Warto wiedzieć, co to jest resekcja korzenia zęba, a także jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej wykonania.

Co to jest resekcja korzenia?

Podczas zabiegu resekcji korzenia lekarz stomatolog amputuje wierzchołek korzenia oraz usuwa zmiany, które rozwijają się w jego obrębie. Tego typu zabieg najczęściej wykonuje się na zębach, które posiadają tylko jeden korzeń, takich jak kły i siekacze. Dzięki resekcji korzenia można uratować zęby przed usunięciem, a jednocześnie zapobiec rozwojowi stanu zapalnego, który może powodować dalsze, poważne komplikacje.

Resekcja zęba – na czym polega?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, co to jest resekcja korzenia zęba, a także, jak przebiega sam zabieg.

Warto wiedzieć, że przed przeprowadzeniem zabiegu lekarz dentysta z pewnością będzie chciał zadać pacjentowi kilka pytań o aktualne i przebyte schorzenia. Wszystko po to, by móc określić, czy nie istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Przed przystąpieniem do resekcji korzenia wskazane jest również wykonanie zdjęcia rtg, które zobrazuje stan jamy ustnej.

Wielu pacjentów zastanawia się, czy resekcja korzenia zęba jest bolesna. Otóż, przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym, toteż pacjent podczas zabiegu nie odczuwa żadnego bólu. Bezpośrednio po resekcji może pojawić się opuchlizna i ból w okolicy, w której był wykonywany zabieg. W tym przypadku pacjent powinien zażyć leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza stomatologa.

Pora opisać, jak przebiega sam zabieg. Lekarz rozpocznie go od podania pacjentowi znieczulenia miejscowego. Następnie przystąpi do nacięcia śluzówki w okolicy korzenia zęba. Kolejnym etapem operacji jest wycięcie okienka w kości i usunięcie przez nie wierzchołka korzenia, który został dotknięty chorobą. Po udanej resekcji korzenia lekarz zajmuje się założeniem wypełnienia wstecznego, co oznacza szczelne wypełnienie kanału korzeniowego od strony wierzchołka zęba. Po zakończonej procedurze stomatolog przystąpi do zszycia rany.

Resekcja korzenia zęba przeprowadzana jest przy wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego, dzięki czemu lekarz stomatolog może wykazać się dokładnością i precyzją. Po tygodniu od zabiegu pacjent musi zgłosić się do gabinetu stomatologicznego w celu usunięcia szwów.

Resekcja zęba wskazania

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że resekcja korzenia zęba jest ostatecznością i przeprowadza się ją w sytuacji, kiedy inne metody leczenia zawiodły bądź nie da się ich zastosować w przypadku konkretnego pacjenta. Jeśli lekarz stomatolog nie jest w stanie zastosować leczenia kanałowego bądź też zmiany w zębie nie poddają się mu, jest to wskazanie do przeprowadzenia zabiegu resekcji korzenia zęba. Dodatkowo lekarze stomatolodzy decydują się na resekcję w przypadku, kiedy złamaniu uległ wierzchołek korzenia zęba.

Zabieg często przeprowadza się także u pacjentów, u których tworzą się kamienie miazgowe, będące zwyrodnieniami miazgi zębowej. Najczęściej występują one w siekaczach, trzonowcach, a także zębach zatrzymanych.

Bardzo często wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu resekcji jest nieudane leczenie kanałowe, a także występujące po nim powikłania. Sytuacją, do której dochodzi wyjątkowo rzadko, jest złamanie narzędzia dentystycznego podczas leczenia kanałowego, kiedy znajduje się ono w kanale zębowym.

Resekcja korzenia zęba bardzo często stosowana jest również u pacjentów, u których doszło do obumarcia zęba i rozwoju stanu zapalnego wokół jego korzenia.

Resekcja zęba przeciwwskazania

Pacjenci zastanawiający się, co to jest resekcja korzenia zęba, nie zawsze wiedzą o tym, że istnieje wiele przeciwwskazań do tego zabiegu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że resekcji korzenia nie przeprowadza się w przypadku, kiedy zmiany zapalne przekraczają 1/3 długości całego korzenia zęba. Dodatkowo, stomatolodzy nie stosują zabiegu na zębach mlecznych.

Przeciwwskazaniem do zabiegu resekcji korzenia zęba jest także podłużne złamanie korzenia, a także dotykająca pacjenta paradontoza. Resekcji nie stosuje się także u osób, u których zaobserwować można zaburzenia zgryzu. Przeciwwskazaniem do zabiegu są także stany zapalne w obrębie jamy ustnej i gardła, a także rozwijająca się opryszczka.

Lekarze stomatolodzy dużą ostrożność zachowują w przypadku pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, nadciśnienie bądź też choroby nowotworowe. Kobiety w ciąży muszą pamiętać o tym, że wykonanie resekcji korzenia zęba jest u nich niewskazane, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, który jest bardzo newralgicznym czasem.

Zdarza się, że pomimo istniejących przeciwwskazań, lekarz stomatolog decyduje się na przeprowadzenie zabiegu u konkretnego pacjenta. W takim przypadku musi on jednak wykazać się dużą ostrożnością i doświadczeniem. Dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Ten z kolei powinien być wobec swojego lekarza całkowicie szczery, informując go o wszystkich schorzeniach – czy to przeszłych czy też aktualnych.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, co to jest resekcja korzenia zęba, jest już znana. Wielu pacjentów boi się tego zabiegu, obawiając się przede wszystkim bólu i wysokich kosztów. Tymczasem resekcja korzenia zęba bardzo często jest jedynym ratunkiem w sytuacji, kiedy inne metody leczenia zawiodły bądź nie da się ich zastosować.

Zadając pytanie, co to jest resekcja korzenia zęba, warto także zastanowić się, ile ona może kosztować. Pacjent musi być świadomy tego, że kosztorys będzie zależny od wielu czynników. Wpływ na cenę będzie miało przede wszystkim to, które zęby będą poddane zabiegowi. Ostateczną cenę może także zwiększyć konieczność zastosowania podczas zabiegu dodatkowych procedur.