Odbarwienia na zębach

Odbarwienia na zębach

Odbarwienia na zębach są nieestetyczne, przez co tracimy pewność siebie. Podstawą dbania o zęby jest właściwa higiena jamy ustnej, jednak nie wszyscy stosują się do podstawowych zasad.

Skąd się biorą?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że odbarwienia powstają na powierzchni szkliwa. Mogą obejmować cały ząb, ale zdarzają się także pojedyncze plamy. Właściwa higiena jamy ustnej polega nie tylko na szczotkowaniu zębów, ale również stosowaniu nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Z reguły są to brązowe lub żółte plamy, ale czasami występują także inne kolory. Warto zadbać, żeby nie szpeciły naszego wyglądu i uzębienia. Zęby najlepiej szczotkować po każdym posiłku, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Dobrze jednak nosić ze sobą szczoteczkę, żeby móc jej użyć w każdym momencie. Łatwiej będzie uniknąć przebarwień, jeżeli będziemy dokładnie wiedzieć co je powoduje. Należy pamiętać, że od budowy zębów zależy jakiego są koloru.

Na uwagę zasługuje fakt, że zdrowy ząb jest zbudowany ze szkliwa, zębiny oraz miazgi. Miazga nie ma żadnego wpływu na wygląd zęba, ponieważ jest niewidoczna gołym okiem. Szkliwo to zewnętrzna warstwa, a zębina z reguły ma żółty kolor. To jakiej barwy jest cały ząb uzależnione jest od grubości szkliwa. Ząb będzie się wydawał żółty, jeżeli szkliwo jest odpowiednio cienkie. Z kolei tam gdzie szkliwo jest grubsze to ząb jest bielszy. Zęby od barwy mlecznobiałej do żółtej powszechnie są uznawane za całkowicie normalne. Czasami nawet barwa żółtobrunatna nie jest powodem do niepokoju. Za przebarwienie uznaje się każde odstępstwo w kolorze pigmentu.

Najlepiej korzystać z usług doświadczonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Koszty usług dentystycznych są niestety wysokie, dlatego nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Odbarwienia na zębach świadczą również o niewłaściwej diecie. Naturalne lub sztuczne barwniki znajdują się tak naprawdę w każdym produkcie spożywczym. Te barwniki osiadają na zębach i zaczynają wżerać się w szkliwo. W ten sposób zmieniają barwę szkliwa. Wyróżniamy zewnętrzne oraz wewnętrzne przyczyny przebarwień. Przyczyny wewnętrzne powodują ciemnienie zębiny, ponieważ mają bezpośredni wpływ na kolor zębiny. Śnieżnobiałym uzębieniem może się pochwalić mało który palacz papierosów. W przypadku nałogowych palaczy sytuacja jest o tyle ciężka, że wszelkie zabiegi oczyszczające mają małą skuteczność. Odbarwienia na zębach mogą mieć różny kolor.

Rodzaje plamek na zębach

Często przy dziąsłach pojawia się ciemnobrązowy nalot, natomiast jego zęby są przeważnie żółte. Warto zwrócić uwagę, że toksyczne oraz smoliste substancje osiadają na zębach i zmieniają kolor szkliwa. Należy pamiętać, że substancje odbarwiają wszelkie wypełnienia zębów, a nie samo szkliwo. Jeżeli nie będziesz w stanie rzucić palenia to niestety wybielanie zębów nie ma żadnego sensu. Lepszym wyborem jest szczoteczka elektryczna, ponieważ dokładniej jest w stanie oczyścić zęby. Warte uwagi są również remineralizujące pasty do zębów. Za żółty kolor naszych zębów odpowiedzialne są nie tylko fast foody, ale również świeżo wyciskane soki, owoce oraz warzywa. Negatywny wpływ na szkliwo mają przede wszystkim kwasy. Powodują, że staje się cieńsze oraz porowate.

Nasza dieta składa się często z wielu przetworzonych produktów. Przebarwienia ciężko jest usunąć, jeżeli brak jest odpowiedniej higieny ustnej. Kawa dosyć mocno przebarwia zęby. Można jednak dodać mleko, żeby trochę zminimalizować ryzyko osadzania się kawy na szkliwie. Czerwona herbata pozostawia na zębach zdecydowanie największe przebarwienia. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie tylko czynniki zewnętrzne, ale także wewnętrzne mają wpływ na powstawanie przebarwień. To jakiego koloru jest szkliwo zależy także od szeregu chorób. Mlecznobiałe odbarwienia na zębach to najczęściej niedoczynność tarczycy. Kolor biały lub brunatny to z kolei fluoroza.

Codzienne dwukrotne mycie zębów to coś naturalnego, ale niestety nie dla wszystkich. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień zębów będzie nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Wiele osób zwyczajnie nie pamięta o stosowaniu nici dentystycznej oraz codziennym szczotkowaniu zębów. Oprócz tego warto jeszcze zakupić płyn do płukania jamy ustnej. Przebarwienia powstałe w ciągu dnia możemy usunąć odpowiednią higieny jamy ustnej. Lepiej nie omijać profilaktycznych wizyt stomatologicznych. Przynajmniej raz na pół roku warto udać się do dentysty. Odbarwienia na zębach nie zawsze muszą być niepokojące.

Jak pozbyć się przebarwień na zębach

Dentysta może usunąć kamień nazębny oraz osad. Dzięki temu można wygładzić powierzchnię naszych zębów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że przyjmowane leki również mogą odpowiadać za przebarwienia zębów. Antybiotyki z grupy tetracyklin mają silne działanie na kolor szkliwa. Przy dziąsłach często powstają żółte lub brązowe przebarwienia. Takie działanie mają także leki wykorzystywane przy chorobie niedokrwiennej serca oraz nadciśnieniu. Leki stosowane przy chorobach psychicznych również nie są neutralne dla szkliwa. Obecnie mamy do wyboru różne metody usuwania przebarwień. Dzisiejsze możliwości są dużo większe, dlatego można korzystać z metod, o których dawniej nie można było nawet pomyśleć. Można też wypróbować metodę laserową lub nakładkową.

Suplement diety z wapniem i magnezem przyda się, jeżeli zęby są odbarwione oraz osłabione. Należy pamiętać, że każdy człowiek ma inny kolor zębów. Naturalna biel występuje u niewielu osób, dlatego trzeba się z tym pogodzić. Od grubości szkliwa uzależniony jest jego kolor. Szkliwo jest cieńsze, jeżeli jesteś posiadaczem ciemniejszej barwy zębów. Warto mieć jednak na uwadze, że kolor szkliwa wcale nie decyduje o kondycji zęba. Barwa szkliwa jest uzależniona od uwarunkowań genetycznych. Może to być wynik palenia papierosów, uszkodzenia zębów oraz zażywania leków. Zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych mogą się pojawiać przebarwienia. Dym papierosowy oraz niektóre produkty spożywcze są najczęstszą przyczyną przebarwień. Jednym z podstawowych zabiegów higienizacyjnych jest skaling zębów. Taki zabieg można dodatkowo połączyć z piaskowaniem zębów. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć jak powstają odbarwienia na zębach.