Badanie rtg zęba jest jednym z najczęściej zalecanych przez lekarzy dentystów badań diagnostycznych. Pozwala ono rozpoznać nie tylko różne stany chorobowe oraz zapalne, ale także ocenić i sprawdzić strukturę kanałów zębowych. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda próchnica na RTG.
Czy na zdjęciu RTG widać próchnicę?
Badanie rtg zęba pozwoli nie tylko zdiagnozować próchnicę, ale także określić stan kości i tkanek otaczających zęby. Dzięki zdjęciu RTG lekarz może ocenić, w jakim stanie znajduje się wewnętrzna struktura zęba i podjąć decyzję odnośnie dalszego postępowania.
Rtg zęba zalecane jest bardzo często w przypadku podejrzenia rozwiniętej próchnicy oraz innych stanów chorobowych. .
Jak wygląda próchnica na RTG?
Osoby zastanawiające się, jak wygląda próchnica na RTG muszą wiedzieć, że nie da się jej pomylić z niczym innym. Otóż, na zdjęciu rentgenowskim próchnica widoczna jest pod postacią białych, wyraźnych plam.
Jak czytać zdjęcie rtg zębów?
Jeśli chodzi o rtg zębów, to jest to badanie, które dzięki promieniowaniu x pozwala uwidocznić nie tylko stan zębów, ale także ich budowę, a także liczbę kanałów w danym zębie. Badanie rtg służy nie tylko do diagnostyki stanów chorobowych, ale także bardzo często wykonywane jest profilaktycznie przed założeniem aparatu ortodontycznego czy też licówek. Samo badanie ma tę ogromną zaletę, że jest zupełnie bezbolesne i trwa krótko. Pacjent nie musi się specjalnie do niego przygotowywać.
Warto wiedzieć, w jaki sposób czytać zdjęcie rtg zębów.
Dentyści bardzo cenią badanie rentgenowskie zębów z racji tego, że dzięki niemu można uwidocznić wiele szczegółów, które łatwo jest przeoczyć podczas zwykłego badania dentystycznego. Dzięki zdjęciu lekarz jest w stanie znaleźć ubytki niewidoczne na pierwszy rzut oka, a także dokładnie sprawdzić stan zębów – nawet tych, które jeszcze się w pełni nie rozwinęły.
Badanie rtg zęba wykonuje się nie tylko w celu oceny samych zębów, ale również tkanek otaczających. Gotowe zdjęcie pozwala ocenić stan żuchwy i szczęki, a także stawu skroniowo – żuchwowego.
Warto zadać sobie pytanie, jakie są wskazania do rtg zęba. Z racji tego, że wykonanie zdjęcia wiąże się z krótkotrwałą ekspozycją pacjenta na działanie promieniowania x, zdjęcie rentgenowskie może być wykonane wyłącznie na zalecenie lekarza. Wskazaniami do wykonania zdjęcia jest podejrzenie zaawansowanej próchnicy, mocne dolegliwości bólowe, a także możliwość rozpoczęcia terapii kanałowej. Zdjęcie RTG wykonuje się także w przypadku urazów zębów oraz w celu oceny zawiązków zębów.
Badanie, które najczęściej wykorzystywane jest w stomatologii, to RTG punktowe. Pozwala ono uzyskać obraz konkretnego zęba, co jest bardzo pomocne zwłaszcza przy leczeniu kanałowym. Drugim rodzajem badania RTG jest zdjęcie pantomograficzne. W jego przypadku na jednym zdjęciu mieszczą się zęby zarówno górnej, jak i dolnej szczęki, a także zatoki i pobliskie stawy. Dzięki temu badaniu można w łatwy i szybki sposób ocenić stan uzębienia i przyzębia. Tego typu zdjęcie umożliwia specjaliście ocenę całości zgryzu.