Jakiej witaminy brakuje, gdy robią się zajady

Jakiej witaminy brakuje, gdy robią się zajady?

Zajady, czyli pojawiające się w kącikach ust pęknięcia i podrażnienia, to problem na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim oznacza dość spore kłopoty wizualne, lecz nie da się ukryć, że wiąże się również z bólem. Jak każdy doskonale wie, najczęstszym powodem pojawiania się zajadów są bakterie i grzyby, lecz oprócz tego bardzo często odpowiada za to brak witamin. Jakiej witaminy brakuje, gdy robią się zajady?

Niedobór witamin

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jakiej witaminy brakuje gdy robią się zajazdy, powinien najpierw dowiedzieć się, czym one są i jak wyglądają. Zajady to inaczej nadżerki czy też stan zapalny, który pojawia się w kącikach ust. Głównym ich powodem jest obecność bakterii i grzybów, które w takim miejscu mają idealne warunki do namnażania się. Jest tam bowiem nie tylko ciepło, lecz również odpowiednio wilgotno.
Jak zatem powstają zajdy? Na początku pojawia się silne przesuszone miejsce w kąciku ust, które dość szybko pęka, a następnie przybiera postać trudno gojącej się rany. Jeśli nie będzie się tego miejsca odpowiednio leczyło, pojawiać się będą nawarstwiające się strupki oraz blizny.
Jakiej witaminy brakuje gdy robią się zajady? Odpowiedzialna jest za to nieprawidłowa ilość witamin z grupy B, lecz dużą rolę odgrywać tu może także deficyt witaminy A, która ma bardzo duży wpływ na stan i kondycję skóry.

Jak zwalczać zajady?

Jak więc widać, zajady to naprawdę poważny problem, z którym powinno się w miarę możliwości szybko i skutecznie walczyć. Powstaje jednak pytanie, jak powinna taka walka przebiegać i jak ją prowadzić. Innymi słowy, jak należy leczyć zajazdy?
Jeśli chce się skutecznie pozbyć tego problemu, przede wszystkim warto postawić na odpowiednie dostarczanie do organizmu potrzebnych substancji i mikroelementów. Jak bowiem wiadomo, dużą rolę w powstawaniu zajadów odgrywa brak witaminy z grupy B oraz witaminy A. Dlatego też po pierwsze należy rozpocząć suplementację tych witamin, tak aby odtworzyć ich odpowiedni poziom w organizmie. Co jednak równie ważne, zalecane jest używanie specjalnych kosmetyków regenerujących, które posiadać będą w składzie te witaminy. Świetnie sprawdzają się tu np. kremy łagodzące stany zapalne.

Domowe sposoby na zajady

Jakie wady mają specjalne środki kosmetyczne i farmakologiczne, które można wykorzystać do walki z zajadami? Przede wszystkim są one dość drogie, więc nie każdego będzie na nie stać. Po drugie, są często trudno dostępne i jeśli nie ma się ich pad ręką, a chce się szybko pozbyć zajadów, może powstać spory problem. Jak się jednak okazuje, istnieje możliwość leczenia zajadów przy pomocy licznych domowych metod. Jak więc można się ich pozbyć, wykorzystując to, co ma się w domu pod ręką?
Zdecydowanie jedną z lepszych propozycji jest na pewno czosnek. Cechuje się on właściwościami przeciwzapalnymi i antygrzybicznymi, dzięki czemu jest w stanie usunąć najważniejsze przyczyny powstawania zajadów.
Świetnie w leczeniu zajadów sprawdzi się również zwykłe masło, które zawiera duże ilości witamin A oraz D i E. Dobrym wyborem będzie również oliwa z oliwek, która posiada ogromne ilości różnych witamin, a także posiada umiejętność przyspieszania regeneracji naskórka.