Próchnica to choroba bakteryjna zębów. Bezpośrednią przyczyną powstania tej choroby są bakterie, które bezpośrednio pochodzą z płytki nazębnej. Bakterie te powodują demineralizację szkliwa, przez co osłabia się ono znacząco i powoduje ubytki w kolejnych etapach. Próchnica jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu zębów.
Pierwsze objawy próchnicy
Pierwszymi objawami próchnicy, poza bólem zębów, jest pojawianie się na powierzchni zęba białych plamek. Spowodowane są one brakiem wapna, a także tworzeniem się płytki nazębnej. Bakterie przekształcają cukry ze spożywanych pokarmów i powstają kwasy, które osłabiają szkliwo i zaczyna się demineralizacja płytki nazębnej.
Te pierwsze objawy próchnicy można jeszcze powstrzymać wdrażając w życie odpowiednie nawyki, takie jak właściwa technika mycia zębów, używanie do czyszczenia preparaty z fluorem.
Kolejne etapy próchnicy
W drugim etapie choroby bakteryjnej zębów, czyli próchnicy, zaczyna się rozpad szkliwa, które znajduje się pod powierzchnią zęba. Szkliwo nie może się już samoistnie odbudować i dochodzi do uszkodzenia zębów. Powierzchnia zęba zaczyna się kruszyć i na tym etapie już jest niezbędna pomoc stomatologiczna.
Etap trzeci to ten, w którym następuje rozpad zębiny. W przypadku, kiedy opóźnia się leczenie, bakterie i kwasy destrukcyjnie wpływają na szkliwo i coraz mocniej uszkadzają zębinę, czyli część pomiędzy szkliwem a miazgą. Kiedy zmiany te dotrą zo zębiny ból zębów staje się nie do wytrzymania. Kiedy pęknie szkliwo konieczne jest założenie plomby, aby odbudować ząb.
Etap czwarty rozwoju próchnicy to zajęcie miazgi zębowej, która uważana jest za centralny punkt zęba. Składa się z komórek, które zwane są odontoblastami, oraz z tkanki żywej. Dzięki komórkom miazgi powstaje właśnie zębina. Kiedy miazga zostaje zainfekowana poprzez bakterie, powstaje ropa, a naczynia krwionośne ulegają zniszczeniu. Ból zęba, który się wówczas pojawia, musi być leczony kanałowo.
Etap piaty, przedostatni w rozwoju próchnicy, jest najbardziej bolesny. Powstaje ropień i konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Ostatnim etapem jest utrata zęba. Dzieje się tak jeśli nie zostało podjęte leczenie.
Jak leczyć próchnicę?
Próchnicę można leczyć na kilka sposobów. W początkowej fazie choroby sprawdzi się leczeniem ozonem. Zmiany spowodowane demineralizacją leczone są tą metoda całkowicie bezboleśnie, przez około dwudziestu sekund. Nie jest tu konieczne borowanie, a metoda ta spowolnia rozwój tej choroby.
Drugą metodą jest wypełnienie w zębach. Sprawdza się ono w przypadku zmian, gdzie założenie wypełnienia przeprowadza się w mało inwazyjny sposób. Zabieg przebiega w silnym znieczuleniu miejscowym, który eliminuje silny ból.
Jak zapobiegać próchnicy zębów?
Aby zapobiec powstawaniu próchnicy należy podjąć profilaktyczne działania. Po pierwsze regularnie dbać o higienę jamy ustnej poprzez używanie past i płynów do płukania ust, które zawierają fluor. Należy unikać pokarmów bogatych w cukry, pić dużo wody i regularnie odwiedzać swojego dentystę.