Bardzo często okazuje się, że leczenie kanałowe zęba jest konieczne, aby właściwie wyleczyć stan zapalny, z jakim mamy do czynienia w jego obrębie. Zazwyczaj, kiedy zbyt długo czekamy z leczeniem, to wszelkie zanieczyszczenia, a także stan zapalny dociera do miazgi zęba, co w późniejszym czasie wymaga jej usunięcia i szczelnego wypełnienia plombą. Wiele osób zastanawia się, jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym, a także, jak sobie radzić z dyskomfortem po zabiegu. Musimy jednak wiedzieć, że każdy doświadczony dentysta będzie w stanie powiedzieć nam, jak możemy poradzić sobie z bólem, który będzie utrudniał nam funkcjonowanie. Dolegliwości bólowe mogą bowiem trwać nawet 3 dni od zabiegu, co może stanowić problem w postaci dyskomfortu.
Czym jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe polega na rozwierceniu kanału zęba, w celu oczyszczenia miazgi, w której wdał się stan zapalny. Musimy więc skorzystać z możliwości, która w tej sytuacji jest jedyną z możliwych, aby dokładnie wyczyścić ząb. Dzieje się tak najczęściej, kiedy ząb długo nieleczony uszkadza się na tyle mocno, że wszelkie bakterie, resztki jedzenia, docierają do nerwu, powodując ból i stan zapalny. Jednym sposobem, aby właściwie wyleczyć uszkodzony ząb, jest przede wszystkim skorzystanie z leczenia kanałowego, które bywa bolesne. Bardzo wiele pacjentów jednak zastanawia się, jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym, a także na jak mocne dolegliwości, musimy się przygotować.
Przyczyna bólu zęba po leczeniu kanałowym
Kiedy jesteśmy zmuszeni skorzystać z leczenia kanałowego, to musimy spodziewać się bólu i dyskomfortu. Jednak jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym, zależy od bardzo wielu czynników. Musimy mieć pewność, że wybraliśmy się jednak do stomatologa, który w całości wykona dla nas zabieg dokładnie, a także powie nam, jak radzić sobie z bólem. Stomatolog, wykonując cały zabieg, rozwierca cały kanał zęba, aż do miazgi i nerwu. Musimy więc liczyć się z dolegliwościami bólowymi, których nie będziemy czuć w trakcie zabiegu. Kiedy jednak znieczulenie przestanie działać, to możemy zacząć odczuwać ból i dyskomfort, z którym będzie trudno nam sobie poradzić. Warto więc wiedzieć, jak radzić sobie z ewentualnym bólem.
Jak uśmierzyć ból zęba
Najlepiej jest korzystać z usług takiego stomatologa, który powie nam, jak mamy sobie radzić z ewentualnym bólem. Możemy jednak uśmierzać dolegliwości bólowe, korzystając z leków bez recepty, które będą w stanie zmniejszyć ból i dyskomfort. Pomocne mogą okazać się płyny do płukania, które nie tylko zdezynfekują ranę po zabiegu, ale także sprawią, że nie będziemy musieli obawiać się szybkości e regeneracji naszego dziąsła. Kiedy jednak ból utrzymuje się ponad 3 dni, bo tyle standardowo wynosi czas trwania dyskomfortu po zabiegu, to warto wybrać się do stomatologa i poprosić o sprawdzenie dziąsła, a także w celu dowiedzenia się, jak uśmierzyć ból w naszym przypadku, aby było to skuteczne i pozwalające normalnie funkcjonować na co dzień.