czy-osemki-nalezy-usuwac

Czy ósemki należy usuwać? Sprawdź odpowiedź.

U wielu osób między dwudziestym a trzydziestym piątym rokiem życia wychodzą ósemki. U jednych przebiega to zupełnie bezboleśnie, u innych z kolei wychodzące ósemki mogą wywołać spore zamieszanie w jamie istnej. Zdarza się bowiem, iż kobiety oraz mężczyźni zgłaszają się do swoich dentystów z powodu ósemek.

Wyżynające ósemki często wiążą się z ogromnym bólem, opuchniętymi dziąsłami oraz pokrzywionymi zębami. Co warto więc wiedzieć o ósemkach, które często pojawiają się niespodziewanie? Dlaczego tak wiele osób decyduje się na ich szybkie usunięcie? Poniżej wiele przydatnych informacji na ten temat.

Czemu wyrastają ósemki?

Ósemki bardzo często nazywane są przez społeczeństwo zębami mądrości, które pojawiają się zazwyczaj po 25. roku życia. Stomatolodzy zgodnie twierdzą jednak, iż te zęby nie są nam potrzebne. Dlatego też większość specjalistów poleca, by pacjenci szybko usuwali ósemki. Wiele z nich może bowiem wyrządzić wiele szkód w jamie ustnej. Ósemki z trudem się mieszczą w jamie ustnej, dlatego w większości przypadków ich pojawienie wiązanie się od razu ze skrzywionymi zębami. Sam proces pojawienia się ósemki jest bardzo długi.

Dentyści twierdzą, iż czasami ósemka potrzebuje aż trzech lat, by pojawić się na zewnątrz. W związku z tym, iż zęby mądrości są cztery potrzeba czasami naprawdę kilku lat, by wszystkie pojawiły się w jamie ustnej.

Po co wyprasują zęby mądrości?

Tak naprawdę ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedz na to pytanie. Różne źródła podają, iż ósemki ponawiają się w jamie ustnej dopiero wtedy, gdy znajdzie się na nie miejsce. Żuchwa cały czas rośnie, więc, gdy jest możliwość, by zęby znalazły przestrzeń, pojawiają się na zewnątrz. Związane jest to z procesem ewolucji człowieka. Ósemki nie mają nic wspólnego z inteligencją człowieka, mimo iż większość nazywa je zębami mądrości. Zdarzają się nawet osoby, którym ósemki nigdy nie nie pojawiły, ze względu na to, iż szczeka była po prostu za mała.

Ósemki – trzeba usuwać?

Jest to tak naprawdę sprawa indywidualna. Gdy ósemki rosną bezobjawowo, nie powodują bólu, ani też nie przyczyniają się do tego, iż inne zęby przekrzywiają, to tak naprawdę nie trzeba od razy ich usuwać. Zdarzają się jednak przypadki, gdy ósemki muszą być usunięte jeszcze za nim wyłonią się z dziąseł. Ich pojawienie się grozi bowiem krzywym zgryzem, nałożeniem się na siebie niektórych zębów oraz innymi problemami. Wówczas wielu dentystów nakłania pacjentów, by zdecydowali się oni na chirurgiczne usunięcie zębów mądrości jeszcze zanim zaczną one pojawiać się na zewnątrz.

Na taki zabieg warto jednak umówić się do dobrego prywatnego gabinetu stomatologicznego. Wówczas po wykonaniu zdjęcia jamy ustnej, pod znieczuleniem dentysta-chirurg usunie w odpowiedni sposób ósemki, które znajdują się jeszcze w dziąsłach. Taki zabieg trwa przeważnie od godziny do dwóch godzin (w zależności od umieszczenia zęba). Trzeba jednak wiedzieć, iż bardzo często pacjenci po usunięciu ósemek wymagają rekonwalescencji w domu, gdyż są opuchnięci i pojawia się dość duży ból.