Ile-zarabia-protetyk-stomatologiczny

Ile zarabia protetyk stomatologiczny? Poznajemy wysokość zarobków.

Protetyk stomatologiczny zajmuje się przygotowywaniem protez zębowych oraz aparatów ortodontycznych. Należy jednak mieć świadomość, że do zadań protetyka należy też ich naprawa.

Protetyk stomatologiczny – czym się zajmuje?

Musi on mieć stały kontakt ze stomatologiem, ponieważ nie można wykonać protez zębowych bez zgłaszania tej informacji do dentysty. Osoba na stanowisku protetyka stomatologicznego powinna być przede wszystkim bardzo dokładna oraz skoncentrowana. Do tworzenia protez wykorzystuje się najwyższej jakości tworzywa sztuczne lub materiały ceramiczne.

Protetyk stomatologiczny pracuje w pracowni protetycznej. Proteza zębowa powinna być założona pacjentowi przez doświadczoną i kompetentną osobę, która ma duże doświadczenie zawodowe. Pracownia to z reguły mały gabinet lub pomieszczenie, w którym swoją pracę wykonuje protetyk. Należy mieć na uwadze, że protetycy nie mają niestety bezpośredniego kontaktu z pacjentami. Dla jednych może być to wada, natomiast dla innych zaleta. Zadaniem protetyka jest wykonanie odlewu, nad którym dentysta musi trochę jeszcze popracować, żeby był prawidłowy.

Jak zostać protetykiem stomatologicznym?

Protetyk stomatologiczny zarabia bardzo dobrze, dlatego wiele osób stara się nim zostać. Do wykonywania tego zawodu niezbędny jest dobry wzrok. Zawsze należy szukać najlepszych protetyków stomatologicznych, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Osoby, które chcą zostać protetykiem stomatologicznym muszą ukończyć średnią szkołę, a później zdobyć medyczne wykształcenie średnie. Do pracy protetyka jest potrzebne takie wykształcenie, ponieważ kluczowa jest również obsługa niezbędnego sprzętu.

Należy jednak pamiętać, że ukończenie średniej szkoły medycznej jest całkowitym minimum i oprócz tego warto jeszcze uczęszczać na dodatkowe szkolenia oraz kursy. Można w ten sposób wyraźnie poszerzyć swoje kompetencje i zwiększyć szanse na rynku pracy, dlatego szkolenia cieszą się naprawdę dużą popularnością. Żeby zdobyć niezbędne doświadczenie oraz środki na otwarcie własnej pracowni warto zacząć pracę w pracowni protetycznej, która już istnieje.

Zarobki protetyka stomatologicznego

Prowadzenie swojej pracowni nie jest prostym zadaniem. Własna działalność wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu, który umożliwi wykonywanie tego zawodu. Należy mieć na uwadze, że taki sprzęt jest dosyć drogi, dlatego nie wszyscy mogą sobie na coś takiego pozwolić. Warto jednak mieć świadomość, że czasami można starać się o dofinansowanie. Forma zatrudnienia ma duży wpływ na zarobki protetyka, które są od tego uzależnione.

W placówkach publicznych można zarobić najmniej, ponieważ można tam liczyć na zaledwie 3000 złotych miesięcznie. W przychodniach prywatnych można zarobić znacznie więcej, bo aż 5000 złotych miesięcznie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że prowadząc własną działalność gospodarczą można zarobić najwięcej. Trzeba się jednak wtedy w całości poświęcić i skupić na swojej działalności. Zarobki oscylują wtedy w granicach 10 000 złotych miesięcznie, dlatego powinno to usatysfakcjonować każdego. Trzeba jednak doliczyć jeszcze koszt zatrudnienia personelu.