W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się nakładkowe wybielanie zębów. Każdy chce mieć zdrowe, białe zęby, dlatego nikogo nie powinno to dziwić.
Na czym polega nakładkowe wybielanie zębów?
Należy jednak pamiętać, żeby korzystać z usług jedynie sprawdzonych i renomowanych gabinetów dentystycznych, które cieszą się dobrą opinią i od wielu lat działają na rynku. Nakładkowe wybielanie zębów jest proste do wykonania, ale mimo wszystko powinno zostać przeprowadzone przez doświadczoną i wykwalifikowaną osobę. Nakładkowe wybielanie jest złożone z dwóch etapów, czyli gabinetowego oraz domowego. Podczas pierwszej wizyty stomatolog powinien zrobić odlew dwóch łuków zębowych.
To właśnie na ich podstawie będzie mógł później przygotować nakładki służące do wybielania. Następnie pacjent musi nakładać je na zęby w domu i nosić przez okres dwóch tygodni. Czas ten może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb. Przed zdecydowaniem się na nakładkowe wybielanie zębów trzeba mieć na uwadze to, że można to jedynie zrobić na całkowicie zdrowych zębach.
Przebieg wybielania nakładkowego
Próchnica i ubytki powinny obowiązkowo zostać wyleczone przed zabiegiem. Jeżeli tego nie zrobimy to substancja wybielająca może trafić do zębiny i spowodować tam naprawdę duże uszkodzenia. Specjaliści zalecają również wcześniej usunięcie kamienia nazębnego. Jest to ważne z punktu widzenia stomatologa, który musi wykonać odlew. Na oczyszczonych i dobrze przygotowanych zębach proces wybielania powinien przebiegać w sposób równomierny. W czasie pierwszej wizyty lekarz dokładnie sprawdzi stan zębów i dziąseł. To od niego zależy, czy zostaniesz dopuszczony do nakładkowego wybielania zębów.
Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań to stomatolog pobiera odciski obu łuków zębowych. To właśnie na ich podstawie będą później przygotowywane nakładki, które muszą ściśle przylegać do wszystkich zębów. Nakładki należy najpierw przymierzyć, żeby sprawdzić, czy będą pasować. Zadaniem pacjenta jest smarowanie wewnętrznej strony nakładek żelem wybielającym i noszenie przez dwa lub cztery tygodnie. Należy pamiętać, żeby zawsze słuchać się uwag lekarza, ponieważ ma on w tym duże doświadczenie, a jego rady mogą być naprawdę cenne.
Ile trwa wybielanie zębów metodą nakładkową?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że nakładkowe wybielanie zębów wymaga od pacjenta dobrej organizacji oraz samodyscypliny. Efekty wybielania niestety nie będą spektakularne, jeżeli proces zostanie przeprowadzony w sposób niedbały i niedokładny.
Zęby można wybielić nawet o sześć odcieni, jeżeli będzie się tylko dokładnym. Należy pamiętać, że efekty mogą utrzymać się nawet przez 2 – 3 lata, dlatego warto się trochę postarać. Cena takiego wybielania różnicy się w zależności od miasta oraz gabinetu, ale zazwyczaj oscyluje w granicach 500 – 800 zł. W czasie wybielania pacjent powinien stosować tak zwaną białą dietę.
Należy unikać czerwonego wina, herbaty, kawy oraz soków owocowych. Pod żadnym pozorem nie można palić papierosów, ponieważ może to spowodować powstanie jeszcze większych przebarwień niż przed zabiegiem wybielania. Czas trwania wybielania to z reguły 2 – 4 tygodnie.